Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dmuchawy do webasto Golf III

08 Lis 2011 20:15 6802 6
  • Poziom 15  
    Witam. Pytanie może laickie, ale wole się upewnić. Muszę podłączyć webasto do dmuchawy. Logika każe wpiąć się przy bezpiecznikach - niestety jest tam taka plątanina kabli, że boje się tego dotknąć. Teraz pytanie - czy będzie dobrze jeżeli podłącze się przy pokrętłach sterowania nawiewu, czy może bezpośrednio przy dmuchawie?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    Nie wiem co (jaki sygnał) tam Kolega potrzebuje, ale jeśli napięcie 12V po włączeniu każdego z biegów dmuchawy - proponuję za pomocą diod pobrać to napięcie na wtyku pokrętła.
    Biało-żółty to bieg najwyższy.
    Jeśli ma to być tylko napięcie "z zapłonem" - wystarczy do czarno-czerwonego.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    Chodzi po prostu o to, aby dmuchawa załączała się razem z załączeniem pieca. Normalnie podłącza się pod bezpiecznik (chyba nr 15) w skrzynce bezpieczników. Ja nie chcę tam grzebać, tylko wpiąć się w obwód dmuchawy w innym miejscu. Pytanie gdzie - może ktoś to przerabiał.
  • Poziom 37  
    Czyli odwrotnie jak myślałem - to Webasto steruje dmuchawą.
    Więc należy wybrać bieg jaki ma pracować z Webastem i podpiąć się: najwyższy bieg podałem, potem idą w lewo coraz mniejsze prędkości, aż do pierwszego, pierwszego z prawej - na rysunku.
    Nie jest wygodnie włączyć się przed pokrętło - Golf 3 ma możliwość całkowitego wyłączenia dmuchawy i gałka pozostawiona w tej pozycji przy innej jeździe nie pozwoli później włączyć się dmuchawie.
    I kolejna sprawa: przydałoby się rozłączanie zasilania pokrętła tak, by napięcie "nie szło wstecznie" w instalację pojazdu przy używaniu Webasto na postoju. Uruchomi sie wówczas np. grzanie szyby czy inne duże urządzenia.
  • Poziom 15  
    Idea jest taka, że wieczorem ustawia się pokrętło od nawiewu np na drugi bieg, tak, że rano piec załączając się załącza jednocześnie dmuchawę przez podanie 12V - więc napięcia na stałe tam nie ma - tylko podczas pracy pieca.
    W tym wypadku nie powinno być chyba problemów z zasilaniem innych podzespołów, czy nie? Będzie się to różniło od podpięcia w skrzynce bezpieczników pod obwód dmuchawy?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Ponieważ tak to Kolega zamierza zrobić, ja polecałbym Chiński przekaźnik za kilka złotych i podpiąć jak na rysunku (fragment poprzedniego schematu).
    Podpięcie bez przekaźnika, „na sztywno” spowoduje po podaniu przez Webasto napięcia i ich ewentualne uruchomienie, nawet bez kluczyka – na wszystkie duże odbiorniki w samochodzie. Koszt, jak napisałem, nie jest duży a zalet kilka: oprócz wspomnianej, także możliwość ustawienia sobie wieczorem biegu, na jakim rano ma pracować dmuchawa z Webastem, lub łatwe dmuchawy wyłączenie – przez przekręcenie gałki nawiewu na „0”.
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie - tak zrobię :)