Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić mostek prostowniczy 16 diod.

magig 77 08 Nov 2011 20:20 13194 10
 • #1
  magig 77
  Level 2  
  Witam, szukam informacji na temat jak można sprawdzić mostek od migomatu i jakie wartości powinny być podczas mierzenia takiego mostka?
  Mostek ma 16 diod, migomat 230V=140A, 400V=180A dwufazowy, oznaczenia na mostku B 125/110-186/ Ile amper mają te diody i jak sprawdzić sprawność warystora?
  https://obrazki.elektroda.pl/8355061300_1320779884.jpg

  Jakie są objawy uszkodzonej diody prostowniczej lub całego mostka prostowniczego?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  pafciowaw
  Automation specialist
  Warystor musi mieć bardzo dużą rezystancję - sprawny.
  Cały mostek mierzysz jak klasyczny mostek 4-ro diodowy: w kierunku przewodzenia we wszystkich pomiarach powinien być podobny wynik.
  Spalone diody mają najczęściej częściowo "odpaloną" ceramikę - jak pooglądasz między lamelkami będzie widać. Można delikatnie poruszać drucikami od diód - jak będzie luźny - dana dioda jest uszkodzona - do wymiany.
 • #3
  matekogon
  Level 22  
  Jeśli masz spalone diody to mierząc miernikiem na zakresie pomiaru diody będzie pokazywał ci zwarcie lub przebicie
 • #4
  artibpl
  Level 17  
  Odradzam wymianę pojedynczych diod w płytach. Można wymieniać całe płyty lub cały mostek. Powód był już wyjaśniany wielokrotnie. Ja w takich wypadkach usuwam wszystkie diody, robię podwójne odstępy między płytami i wkręcam diody D100. Rozwiązanie pewniejsze i tańsze niż cały mostek. Warystory dobrze się sprawdza induktorem korbkowym. Podłączamy warystor i woltomierz na zaciski induktora, przy kręceniu korbką woltomierz pokazuje napięcie przebicia warystora.
 • #5
  magig 77
  Level 2  
  Tak mierzyłem diody miernikiem a na foto jego wyniki ;

  https://obrazki.elektroda.pl/7230229000_1321039538.jpg

  wyniki różne nie wiem czy taka rozbieżność jest dobra?
  Warystor podczas mierzenia miernikiem nie wskazuje żadnych wartości.
  A jakie są objawy uszkodzonego mostku w migomacie? za wysokie napięcie czy za niskie?czy inne jakieś mogą być objawy?pozdrawiam.
 • #6
  tompy
  Level 15  
  Witam.
  Diod połączonych równolegle nie sprawdzisz - zawsze miernik pokaże tą o "najniższym napięciu". Wyniki dla mostka 4 diodowego są OK (zakładając poprawny kierunek). W każdej gałęzi mostka 1 dioda jest na pewno dobra - co do innych to wiemy że nie mają zwarcia. Aby mieć pewność co do wszystkich należałoby sprawdzić każdą diodę osobno. No chyba że są inne sposoby - ale ich nie znam.
 • #7
  solar744
  Level 18  
  Witam
  Ja osobiscie zawsze w takim przypadku sprawdzam wszystkie diody ale pojedynczo gdyz moim zdaniem to jedyna skuteczna metoda pomiaru
  Pozdrawiam
 • #8
  jozek_d
  Level 17  
  Jeżeli pomiar wszystkich diod połączonych równolegle jest prawidłowy, i nie są przepalone połączenia do żadnej z nich to można przyjąć że wszystkie są dobre.
 • #9
  tompy
  Level 15  
  Przyjąć można - ale pewności nie ma dalej !
 • #10
  czesiu
  Level 34  
  Mam taką koncepcję, żeby podczas pomiaru diod połączonych równolegle podgrzać lekko lutownicą nóżkę najpierw jednej potem drugiej diody. Napięcie przewodzenia podgrzewanej diody będzie sie obniżać (o 20mV/stopień) a miernik jak już ktoś wcześniej zauważył pokaże to mniejsze napięcie. Więc jeżeli zaobserwujemy spadek napięcia w obu przypadkach będziemy pewni że obie diody działają.
 • #11
  goliat_n75
  Level 2  
  Mam pytanie: jakie diody są zamontowane w mostku i jakie ewentualnie można założyć żeby dłużej wytrzymały , jaki mają kierunek ?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.