Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić mostek prostowniczy 16 diod.

magig 77 08 Nov 2011 20:20 14337 10
 • #1
  magig 77
  Level 2  
  Witam, szukam informacji na temat jak można sprawdzić mostek od migomatu i jakie wartości powinny być podczas mierzenia takiego mostka?
  Mostek ma 16 diod, migomat 230V=140A, 400V=180A dwufazowy, oznaczenia na mostku B 125/110-186/ Ile amper mają te diody i jak sprawdzić sprawność warystora?
  https://obrazki.elektroda.pl/8355061300_1320779884.jpg

  Jakie są objawy uszkodzonej diody prostowniczej lub całego mostka prostowniczego?
 • #2
  pafciowaw
  Automation specialist
  Warystor musi mieć bardzo dużą rezystancję - sprawny.
  Cały mostek mierzysz jak klasyczny mostek 4-ro diodowy: w kierunku przewodzenia we wszystkich pomiarach powinien być podobny wynik.
  Spalone diody mają najczęściej częściowo "odpaloną" ceramikę - jak pooglądasz między lamelkami będzie widać. Można delikatnie poruszać drucikami od diód - jak będzie luźny - dana dioda jest uszkodzona - do wymiany.
 • #3
  matekogon
  Level 22  
  Jeśli masz spalone diody to mierząc miernikiem na zakresie pomiaru diody będzie pokazywał ci zwarcie lub przebicie
 • #4
  artibpl
  Level 17  
  Odradzam wymianę pojedynczych diod w płytach. Można wymieniać całe płyty lub cały mostek. Powód był już wyjaśniany wielokrotnie. Ja w takich wypadkach usuwam wszystkie diody, robię podwójne odstępy między płytami i wkręcam diody D100. Rozwiązanie pewniejsze i tańsze niż cały mostek. Warystory dobrze się sprawdza induktorem korbkowym. Podłączamy warystor i woltomierz na zaciski induktora, przy kręceniu korbką woltomierz pokazuje napięcie przebicia warystora.
 • #5
  magig 77
  Level 2  
  Tak mierzyłem diody miernikiem a na foto jego wyniki ;

  https://obrazki.elektroda.pl/7230229000_1321039538.jpg

  wyniki różne nie wiem czy taka rozbieżność jest dobra?
  Warystor podczas mierzenia miernikiem nie wskazuje żadnych wartości.
  A jakie są objawy uszkodzonego mostku w migomacie? za wysokie napięcie czy za niskie?czy inne jakieś mogą być objawy?pozdrawiam.
 • #6
  tompy
  Level 15  
  Witam.
  Diod połączonych równolegle nie sprawdzisz - zawsze miernik pokaże tą o "najniższym napięciu". Wyniki dla mostka 4 diodowego są OK (zakładając poprawny kierunek). W każdej gałęzi mostka 1 dioda jest na pewno dobra - co do innych to wiemy że nie mają zwarcia. Aby mieć pewność co do wszystkich należałoby sprawdzić każdą diodę osobno. No chyba że są inne sposoby - ale ich nie znam.
 • #7
  solar744
  Level 18  
  Witam
  Ja osobiscie zawsze w takim przypadku sprawdzam wszystkie diody ale pojedynczo gdyz moim zdaniem to jedyna skuteczna metoda pomiaru
  Pozdrawiam
 • #8
  jozek_d
  Level 17  
  Jeżeli pomiar wszystkich diod połączonych równolegle jest prawidłowy, i nie są przepalone połączenia do żadnej z nich to można przyjąć że wszystkie są dobre.
 • #9
  tompy
  Level 15  
  Przyjąć można - ale pewności nie ma dalej !
 • #10
  czesiu
  Level 36  
  Mam taką koncepcję, żeby podczas pomiaru diod połączonych równolegle podgrzać lekko lutownicą nóżkę najpierw jednej potem drugiej diody. Napięcie przewodzenia podgrzewanej diody będzie sie obniżać (o 20mV/stopień) a miernik jak już ktoś wcześniej zauważył pokaże to mniejsze napięcie. Więc jeżeli zaobserwujemy spadek napięcia w obu przypadkach będziemy pewni że obie diody działają.
 • #11
  goliat_n75
  Level 2  
  Mam pytanie: jakie diody są zamontowane w mostku i jakie ewentualnie można założyć żeby dłużej wytrzymały , jaki mają kierunek ?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.