Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik komutatorowy 1 fazowy i aterownik ala_PLC na attmega8

Spięcie 08 Lis 2011 21:16 1568 8
  • #1 08 Lis 2011 21:16
    Spięcie
    Poziom 12  

Witam,

Buduje w pracy sterowanie do automatycznej zszywarki worków papierowych, wszystko działało pięknie dopóki nie podłączyłem ostatniego elementu, a mianowicie samej zszywarki ( której napęd stanowi silniczek komutatorowy 1 fazowy ok 700W)
    Do załączenia zasilania użyłem przemysłowego 24V przekaźnika.
    W monecie włączenia napędu widać na przekaźniku łuk elektryczny, który powoduje zresetowanie sterownika zbudowanego w oparciu o attmega8.

czy samo zastosowanie gasika= rezystor+kondensator załatwi sprawę, czy też będę musiał zmienić załączanie silnika zszywarki na transoptor+ triak

Będę wdzięczny za sugestie i pomoc w rozwiązaniu problemu
    pozdrawiam

• #2 08 Lis 2011 21:26
    lemos
    Poziom 17  

Witam,
    Na wstępie należy zamienić przekaźnik na stycznik o odpowiedniej mocy i kategorii AC w zależności od częstości łączeń. Przekaźniki pomimo tego, że mają obciążalność styków wystarczającą nie nadają się do sterowania silnikami. Następnie trzeba by było się przyjrzeć projektowi płytki pcb. Prawdopodobnie za słaba filtracja zasilania oraz nieprawidłowa masa.

Pozdrawiam

• #3 08 Lis 2011 23:00
    Spięcie
    Poziom 12  

ok. Będę wiedział od czego zacząć.
    Zastosowałem przekaźnik FINDER o obciążalności styków 8A przy 250V
    byłem pewny że ponad 50% zapas wystarczy i zapewni nie wypalacie styków przekaźnika.

Projektując płytkę sterownika, zadbałem o dużej pojemności kondensatory filtrujące
    , naczytałem się że attmegi8 są strasznie czułe na zakłócenia , co w przemyśle jest rzeczą normalną.
    Ja raczej przyczyny szukał bym w samym łuku elektrycznym przy uruchamianiu silnika, wziąłem do pracy kondensator 460nF/400V oraz rezystor 30Ω/ 2W
    i zobaczę co taki filterek zmieni.

pozdrawiam

• #5 09 Lis 2011 12:07
    jestam
    Specjalista Automatyk

Tego nie można nazwać inaczej niż druciarstwem.

Co się może stać obsłudze maszyny gdy, w wyniku jakiś nieprzewidzianych teraz zakłóceń, ten mikrokontroler załączy silnik? Jak ta konstrukcja ma się do przepisów?

Zastosuj jakiś programowalny przekaźnik (Logo, Easy, Relpol też ma coś w ofercie).

• #6 09 Lis 2011 14:39
    lemos
    Poziom 17  

Witam,
    kolego jestam nie ważne czy to jest PLC czy cokolwiek innego nie można tak projektować układu aby w przypadku gdy człowiek ręcznie zatrzyma urządzenie możliwe było jego ponowne uruchomienie tylko przez urządzenie sterujące. Ja nigdy nie dopuszczam do takiej sytuacji aby sam sterownik mógł załączyć silnik itp. Ok jeżeli jesteśmy w automacie i proces trwa, ale wtedy stosuje się różnego rodzaju czujniki, krańcówki tak aby nawet niekontrolowany ruch spowodował uszkodzenie urządzenia a już tym bardziej jakiekolwiek zagrożenie dla obsługi. Fakt, że sterownik plc jest urządzeniem do tego stworzonym i sto razy pewniejszym ale jak kolega pewnie wie nie ma urządzeń 100%. Więc hasło ufać ale kontrolować jest tu na miejscu.

Pozdrawiam

• #7 09 Lis 2011 16:12
    jestam
    Specjalista Automatyk

lemos napisał:
    kolego jestam nie ważne czy to jest [...] Fakt, że sterownik plc jest urządzeniem do tego stworzonym i sto razy pewniejszym ale jak kolega pewnie wie nie ma urządzeń 100%.

Kolego lemos. Ja to wiem. Pytanie czy wie o tym autor wątku. Pewnie gdyby wiedział, to nie marnowałby swojej pracy na samoróbkę na uC.

• #9 24 Lis 2011 09:11
    Spięcie
    Poziom 12  

Witam, układ został tak zaprojektowany że nie ma możliwości, aby sam się załączył.
    Problemem tego tematu jest samo resetowanie sterownika na attmega8 podczas załączania silniczka komutatorowego.
    Na portach wejściowych zastosowałem filtracje , blokującą przypadkowe impulsy.
    Problem leży po sianiu silnika szczotkowego na stronie zasilania, do zasilania układu sterownika zastosowano standardowy przemysłowy zasilacz impulsowy na szynę 1,5A / 24V

Problem koledzy rozwiązałem dając najzwyklejszy układ gasika:ostatecznie kondensator 680nF/400V + rezystor 80Ω/2W , układ działa doskonale.

kolego jestam nie jestem samobójcą , nie mam 100% pewności że to bedzie nie zawodne rozwiązanie i nigdy mieć jej nie będę.
    Program został tak napisany że bez potwierdzenia uruchomienia urządzenia ( przycisk start i to jeszcze przytrzymany przez 0,5s. ) nic nie ma prawa się uruchomić, sam start silniczka uwarunkowany jest jeszcze wieloma warunkami. Jeśli to się sprawdzi, poproszę o zakup dla mnie prostego sterownika PLC 6-8wejść/6wyjść , w chwili obecnej np. do diagnostyki i konfiguracji servo driverów przynoszę swój stary komputer z domu, wiec zakład na wysokim poziomie....

dziekuję za podpowiedzi
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME