Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady

adam998 18 Paź 2012 19:14 73521 269
    swistaszyna
    Poziom 2  
    Witam, mam taki problem z piecem tak jak w temacie czyli Victrix X 2 I, a mianowicie gdy napełniałem kocioł wodą i uruchomiłem go aby pompa zaczęła działać aby piec się odpowietrzył to nagle wyłączył się sam. Chciałem ponownie włączyć piec lecz nie dało rady. Zauważyłem że spalił się bezpiecznik F1 3.15. Znajduję się on koło centralki i zasilania pieca. Wymieniłem dany bezpiecznik i ten nowy też się spalił. Macie może pomysły od czego może się tak dziać? Dodam jeszcze że z pieca w ogóle jeszcze nie korzystałem...
  • Relpol przekaźniki
    mmmmw
    Poziom 2  
    Witam
    Jestem świeżym posiadaczem Victrix-a z CAR, TYBOX-em 710 plus DIM A-BT czy ktoś może ma doświadczenie w wyregulowaniu tego ustrojstwa ;)
    pstudzin
    Poziom 10  
    Witam, ja mam taką samą konfigurację sprzętu, to znaczy Victrix X24 v 2011 + CARv2 + TYBOX 710 + DIM ABTv2.
    Sprzęt zostanie odpalony za około tydzień, będę dzielił się uwagami, pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    Lajski
    Poziom 9  
    Witam, mam kocioł jak w temacie. Temperatura zadana na 20,8, dochodzi do niej ładnie na dworzu ( -1, -2) ... ale za chiny nie chce się wyłączyć - świeci się świeczka i temp. 46-48 i dalej sobie pyka zużywając przy tym ok. 05 - 07 m3 gazu/h.
    I dalej temp. na zasilaniu to ok. 32 C a na powrocie 29 C ( zamontowane na rurach termometry). Mam ogrzewanie grzejnikowe tradycyjne plus podłogówka 10 %. Czujnik pogodowy i pokojowy też są. Dom ok. `150m plus garaż 30 m.
    adam998
    Poziom 25  
    Lajski napisał:
    Witam, mam kocioł jak w temacie. Temperatura zadana na 20,8, dochodzi do niej ładnie na dworzu ( -1, -2) ... ale za chiny nie chce się wyłączyć - świeci się świeczka i temp. 46-48 i dalej sobie pyka zużywając przy tym ok. 05 - 07 m3 gazu/h.
    I dalej temp. na zasilaniu to ok. 32 C a na powrocie 29 C ( zamontowane na rurach termometry). Mam ogrzewanie grzejnikowe tradycyjne plus podłogówka 10 %. Czujnik pogodowy i pokojowy też są. Dom ok. `150m plus garaż 30 m.

Rozumiem że masz sterownik CAR i sondę zewnętrzną i jest to prawidłowo podłączony ? Jeśli tak to ustaw na początek grzywą grzewczą na 1,5 temperaturę zadaną na 21. Dlatego na 21 żeby kocioł nie mógł do niej dobić (ma osiągnąć 20.8 jak chcesz mieć w pomieszczeniu) i się nie wyłączał tylko pracował ciągle.....wszystko regulujesz krzywą grzewczą jeżeli przy krzywej g na 1,5 kocioł nie będzie mógł osiągnąć temp. zadanej to krzywą podnosimy. ale nie od razu musi upłynąć przynajmniej 24h żeby można było coś stwierdzić..........
    Lajski
    Poziom 9  
    Dzięki za sugestie, spróbuję.
    Ile schodzi ci m3 gazu w takie dni jak teraz (-3, -8 C). U mnie 24h x 0,5 m3 czyli 12m3 plus gotowanie i mycie 2 m3 , razem 14 m3. Dużo sam nie wiem dom z 2004 r, ocieplony , wygrzany.
    Dlaczego różnica na tem. wyjścia w stosunku do powrotu to tylko 4 C ?
    Dom mam ocieplony, sterowniki takie jak napisałeś, sterownik pokojowy w największym i najzimniejszym pokoju nad garażem 30 metrów ( może grzejnik ma za mały i dlatego ciągle piec sobie " pyka " ? ale temperaturę w końcu osiąga i dalej chodzi na temp od 37 do 50.
    A i nie słyszę w ogóle kondensacji , rura niby mokra ale raczej kapie woda z niej niż miałaby się lać.
    Dzisiaj obniżyłem tem. max na picu z 85 na 67, temperatura 20,8 i piec cały czas chodzi, non stop. Idę przestawić krzywą i zacznę kryzować grzejniki na dole bo tam mam temp 21,5 - 22.
    Może ktoś coś poradzi :D
    adam998
    Poziom 25  
    Lajski napisał:
    Dzięki za sugestie, spróbuję.
    Ile schodzi ci m3 gazu w takie dni jak teraz (-3, -8 C). U mnie 24h x 0,5 m3 czyli 12m3 plus gotowanie i mycie 2 m3 , razem 14 m3. Dużo sam nie wiem dom z 2004 r, ocieplony , wygrzany.
    Dlaczego różnica na tem. wyjścia w stosunku do powrotu to tylko 4 C ?
    Dom mam ocieplony, sterowniki takie jak napisałeś, sterownik pokojowy w największym i najzimniejszym pokoju nad garażem 30 metrów ( może grzejnik ma za mały i dlatego ciągle piec sobie " pyka " ? ale temperaturę w końcu osiąga i dalej chodzi na temp od 37 do 50.
    A i nie słyszę w ogóle kondensacji , rura niby mokra ale raczej kapie woda z niej niż miałaby się lać.
    Dzisiaj obniżyłem tem. max na picu z 85 na 67, temperatura 20,8 i piec cały czas chodzi, non stop. Idę przestawić krzywą i zacznę kryzować grzejniki na dole bo tam mam temp 21,5 - 22.
    Może ktoś coś poradzi :D

Teraz około 10m3 razem z CWU i gotowaniem. Szczerze mówią nie wiem jaką mam temp na powrocie. Na zasilaniu max jaka miałem w tym sezonie to 44st przy -8 na zewnątrz krzywą grzewczą mam ustawioną na 2.0. Kondensat u mnie też kapie i raczej tak powinno być. Obniżenie temperatury max na kotle chyba nie powinna mieć znaczenie bo i tak krzywa grzewcza czuwa nad temperatura zasilania. Natomiast nie wiem jak jest gdy obniżyłeś temp. max na 67 gdy kocioł będzie podgrzewał CWU w moim przypadku wtedy grzeje pełną mocą dochodząc do 85st na zasilaniu.
    Lajski
    Poziom 9  
    U mnie nigdy kocioł nie przekroczył 75 C przy podgrzewaniu CWU, którą mam ustawioną na piecu na max 56 C analogicznie CO 67 C. Wodę CWU mam zadaną na 45 C.
    Jak miałem ustawią krzywa grzewcza na 2,2 to nie dogrzewał mi pomieszczenia w którym jest sterownik pokojowy - miał zadane 20,8 a pyrkotał sobie na 20,0 i nie chciał podbić dalej.
    Czy u ciebie kocioł wyłącza się bo u mnie pyrkota sobie cały czas ( świeczka sie pali i jedzie od 0,5m3/h do 0,8/h.
    Nie wiem czy to wina pokoju w którym jest umieszczony sterownik bo w chałupie mam ciepło dół 22,3 a w tym pokoju tylko 20,6 - 20,7.
    W przyszłym tygodniu dokładam tam grzejnik i zobaczymy co się dziać będzie ( pokój nad garażem i jeden grzejnik CV 600/1200 chyba mało ) ?
    Obecnie krzywa na 3,6 na piecu 48 i 0,7m3/h - DUŻO !!!!
    ochus
    Poziom 16  
    Jeśli tylko możliwe to radze wymienić ten grzejnik od razu.Można na tym , myślę , sporo zaoszczędzić.Ja bym na pewno nie czekał z tym do następnej zimy.
    No i skryzowanie to podstawa.Będzie żadziej się załączał .

Też mam zużycie ok.10m3 /dobę przy 200 m2 na CO i CWU.

Krzywa ustawiona na 2.

Pozdrawiam.
    Lajski
    Poziom 9  
    Od dzisiaj mam zamontowany dodatkowy grzejnik, krzywa na 5,0 - zobaczymy jak będzie dalej. W/g mnie powierzchnia pokoju ok. 30m nad garażem - najzimniejszego pomieszczenia była za duża aby ogarnął ją jeden grzejnik i dlatego kocioł nie mógł dogrzać do zadanej temperatury, albo robił to baaardzo długo.
    Poobserwuję i zdam relację.
    Ozon130
    Poziom 9  
    Witam.

Zakupiłem właśnie piec o którym piszecie na Forum i mam pytanie na co zwrócić uwagę podczas montażu i podłączenia tego pieca przez fachowców.

Będę w domu trzymał temperaturę w granicach 10 C gdyż nie mieszkam jeszcze w domu. Dom nowy ocieplony 15 styropianu z pianiaka. W domu jest część podłogówki i kaloryfery. Mam pytanie jak ustawić krzywą grzewczą i ogólnie piec na minimalne koszty i spalania gazu? Serwisant przyjdzie i ustawi ale jeszcze chcę Was podpytać.
    Lajski
    Poziom 9  
    U mnie był serwisant, powiedział, że kocioł ma chodzić non stop i tak aby pyrkotał sobie z jak najmniejszą mocą. Czyli ma brać nie więcej niż ok. 0,3 m3/h ... bądź mądry i tak ustaw :). Niższa krzywa nie oznacza wcale że kocioł będzie bardziej ekonomiczny, wszystko to zależy od indywidualnych warunków. Autoadaptacja w moich warunkach nie sprawdza się w ogóle bo kocioł jedzie na 5 kW a ma jechać na 3 KW.
    Podwyższyłem też minimalną temperaturę wyjścia z kotła z 25 C na 37, u mnie przy wyjściu tak niskiej temperaturze jak np 33 C zamiast robić się cieplej to wychładza się , krzywa na 3,0 i zobaczymy.
    swistaszyna
    Poziom 2  
    Witam, chciałem dodać odpowiedź do mojego postu wcześniejszego, dla użytkownika gunses. Bezpiecznik wyskakiwał ponieważ była płyta główna uszkodzona. A dokładnie spalony był jeden z takich czarnych bezpieczników, fachowiec jakoś go określił specjalną nazwą ale zasada tego była taka sama jak bezpiecznika. Lekko spuchł nawet za dobrze nie było widać że jest uszkodzony. A znajduję się koło wyświetlacza.
    eworks
    Poziom 19  
    To może i ja się podzielę swoimi uwagami. U mnie kocioł wisi w małym mieszkanku 54m2, nie mieszkam tam jeszcze więc temp ustawiłem na 16,7*C, mieszkanie zacząłem ogrzewać 21.12, wcześniej chodził osuszacz przemysłowy on dawał tyle ciepła, że w mieszkaniu było 12*C ;-). Podłączyłem CAR V2 bez pogodówki. zużycie gazu 21.12 ok 12m3 gazu 22.12 8,5m3 gazu. Myślę, że mieszkanie się wygrzewa, ale i tak nie ma tragedii. Kamienica z lat 30, pustak ceramiczny + 10cm styropianu, podłoga 10cm styropianu dwa grzejniki 140x60 i 160x60 blaszaki V22, 18m3 podłogówka (teraz ustawiona na 10*C). Kocioł pracuje cały czas na minimalnej mocy wyjście CO ustawiłem na 55*C, kondensatu w pipe. Załącza się nagrzeje do zadanej i wyłącza pracując przy tym na minimalnej mocy. myślę że jest ok.
    Lajski
    Poziom 9  
    No to mi w te mrozy pali ok. 13m3. Kocioł ustawiony na krzywą 3,6, min. temperatura wyjścia 41C.
    Temperatura ustawiona na 21,2 C na całą dobę, kocioł pracuje praktycznie non stop.
    Ozon130
    Poziom 9  
    Witam. Posiadam od tygodnia piec jak w temacie i mam pewien problem z utrzymaniem ciśnienia na piecu.
    Ciśnienie spada przy wyłączonym zimnym piecu gdy nie pracuje, a rośnie o 0,6 bara gdy woda sie zaczyna rozgrzewać. Maturalne jest że woda ciepła sie rozszerza ale to chyba za dużo. Miał ktoś może taki problem?
    Lajski
    Poziom 9  
    Specem nie jestem ale jak różnicę masz 0,6 to w/g mnie nic złego się nie dzieje. U mnie w stanie spoczynku :) ciśnienie jest na ok.1,2 - 1,3 a jak zaczyna hulać to dochodzi do ok. 1,7 - 1,8.
    U mnie nastawy : Autoadaptacja ON, temp. komfot. 21,0, eco. 20,3 spalanie rzędu 6,5 - 13 m3 w zależności od pogody +5 :-10.
    Ozon130
    Poziom 9  
    Dzwoniłem do serwisanta i powiedział że to nie naturalne za duży skok i trzeba sprawdzić ciśnienie w zbiorniku wyrównawczym. Jeszcze tego nie zrobiłem. Trzeba spuścić wodę z pieca i sprawdzić ciśnienie powinno być na 1 bar. Ja nie mieszkam jeszcze w tym domu tylko dogrzewam do 10 st. C
    Zobaczymy co pokaże to ciśnienie.
    pepcio23
    Poziom 2  
    witam jestem nowym posiadaczem piecyka immergas car v2 prosze was o pomoc moje z uzycie gazu jest 12m3 na dobe piec hodzi od 15do22godz na 20,5stopni puzniej na 19,5 kzywna jest ustawiona na 3 niewiem co jest ale rachunki za gaz pzychodza ogromne dom jest ocieplony 10cm styropian dach jest nowy instalacja tez nowa od czerwca 2012 moze macie jakies porady dlamnie niewiem czy to jest mozliwe zeby licznik z gazu oszukiwal za odp byl bym wdzieczny.
    Lajski
    Poziom 9  
    Po wielu próbach, pomiarach ustawiłem Autoadaptację na ON, krzywą na 4,5, tem. komfort. 21,2, eko. 19,8 - spalanie średnio 9m, raz 13 a innym razem 7 m na dobę.
    piotras129
    Poziom 11  
    Witam
    Mam Victrixa X2 24KW V.2011 + car_v2+sonda zewn. Grzeję w sumie od Października, ale przez dwa m-ce miałem temp. zadana w pomieszczeniu 16 - 17stC, krzywa 2-2,5 i nie używałem cwu. Zużycie gazu od 22.11.2012 do 14.12.2012 to 160m3. Dodam ze w tym czasie nie miałem jeszcze drzwi wewnętrznych w budynku i prowizoryczne drzwi miedzy nie ogrzewanym garażem i domem. Po założeniu drzwi i wprowadzeniu się do domu pod koniec grudnia odczyt zużycia za caly m-c (tj.od 1 do 31) to 325m3. Dom ocieplony styro 15cm o b.dobrych parametrach, dach poddasza wełna 25cm.Temp ustawiona teraz na 22,5-23 stC cały czas, krzywa 4-5.
    Moje uwagi:
    Chyba coś w tym jest, ze podniesienie temp. o 1st to wzrost zużycia o 4-7%.
    Piec pracuje w zakresie temp. 36-45st.
    Temperatura minimalna podniesiona do 35st bo przy 30st. nie dogrzewało mi podłogówki (ok.35%powierzchni parteru).

Mam pytanie co to jest za wartosc temp. na wyswietlaczu kotła po zakonczeniu grzania (sa to wartosci 57-68st) - w instrukcji wyczytalem cos takiego " parametr t4 personalizacja wyswietlacza/ tryb zima/1: Jeżeli pompa pracuje wyświetla temperaturę obiegu pierwotnego, Jeżeli pompa nie pracuje, wyświetla wartość ustawioną na przełączniku c.o." ale nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym przelacznikiem c.o. - dla zaintersowanych instrukcja strona 22.
    Ozon130
    Poziom 9  
    Z moich obserwacji wygląda to na temperaturę do jakiej nagrzeje się c.o na wyjściu do maksymalnej temperatury. To jest chyba temperatura ustawiona przez krzywą grzewczą.
    adam998
    Poziom 25  
    Ozon130 napisał:
    Z moich obserwacji wygląda to na temperaturę do jakiej nagrzeje się c.o na wyjściu do maksymalnej temperatury. To jest chyba temperatura ustawiona przez krzywą grzewczą.

Tez mi się tak wydaje że ma to związek z krzywą grzania ale obserwowałem u mnie że gdy kocioł pracuję na wyświetlaczy na kotle jest 39st a gdy ruszę tym prawym pokrętłem pokazuje 36st ?
    piotras129
    Poziom 11  
    Z tego co ja zaobserwowałem to jak kocioł pracuje to temp. jest np. 37stC, a zaraz po jego wyłączeniu na wyświetlaczu na kotle pokazuje np.58stC, a jak wejdę na sterowniku CARv2 w podgląd temp. czynnika grzewczego to pokazuje 37stC mimo ze piec nie pracuje, wiec jezeli juz to tamta wyższa temp. to aktualna gdzieś w piecu (może w zasobniku c.o).
    Ozon130
    Poziom 9  
    Dopytałem serwisanta wczoraj bo był u mnie. I to jest temperatura którą ustawia krzywa grzewcza. Do tej temperatury kocioł będzie grzał na maxa przy pewnej danej krzywej grzewczej
    piotras129
    Poziom 11  
    No to muszę to sprawdzić, czy w zależności od wybranej krzywej grzewczej ten parametr się zmieni (bo tak by wynikało z tego co ci powiedział), a z ch-tyk wynika, że przy krzywej od numeru 5 do 9 ta wartość powinna być równa temp. max ustawionej w parametrach serwisowych.
    Ozon130
    Poziom 9  
    A mam takie pytanie. Moja sonda zewnętrzna przekłamuje temperaturę o ok 2 st. C. Czy można dokonać korekty. Wiem że w sterowniku CAR temperaturę wewnętrzną można korygować od 3 do - 3 st. C. a co z sondą zewnętrzną?
    piotras129
    Poziom 11  
    W tej chwili nie pamiętam i mam możliwości sprawdzenia jaka jest ch-ka rezystancyj na czujnika zewn. ale jeśli jest on podłączony długim przewodem o małym przekroju żył to jego rezystancja może wpływać na wartość odczytywanej temp. Druga sprawa to położenie czujnika na zewnątrz budynku ( w instrukcji zalecają żeby był na stronie Pł. na wys.3m nad poziomem ziemi i osłonięty od wiatru). Może różnica którą podajesz wynika z tego gdzie mierzysz temp. do porównywania.
    Ozon130
    Poziom 9  
    Mam na stronie Pł. na wys. ok 2,5m nad poziomem ziemi i osłonięty od wiatru tyle tylko że jest przymocowany bezpośrednio do komina kotła. Przewód jest długi ale jaki przekrój nie wiem. Mi przekłamuje temperaturę np z -4 na zewnątrz do -2 na sondzie. Jeżeli możesz zobaczyć czy da się z ty coś zrobić napisz bo ja nie znalazłem w instrukcji. Z góry dzięki.
    eworks
    Poziom 19  
    Przewodu możesz mieć nawet 50mb jeżeli jego powierzchnia jest minimum 0,5mm2, zresztą na 0,05mm2 też będzie ok. Omomierzem zmierz rezystancję przewodu. Maksymalnie może mieć kilka Ohmów nie wiecej.