Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Siemens Amilo Pi 2550 - czarny ekran, świecą się kontrolki

francesco919 09 Lis 2011 01:09 8364 12
  • #1 09 Lis 2011 01:09
    francesco919
    Poziom 11  

Witam

Dostałem od koleżanki laptopa do zdiagnozowania usterki.

Laptop to Fujitsu-Siemens Amilo Pi 2550

Objaw jest następujący: Komputer reaguje na baterię/zasilacz. Przez ułamek sekundy zapalają się kontrolki od Wi-FI i od dysku, a NUM-lock i SCROLL-lock świecą się cały czas (w ogóle nie gasną, nie reagują na klawisze). W ogóle mam wrażenie, że komputer nie reaguje na żaden klawisz poza POWER. Następuje <bzzzyt> <bzzzyt> od napędu (standardowy dźwięk próby odczytu z płyty) i na tym się kończy uruchamianie komputera. Dodam jeszcze, że wentylator odpala się, jednak po <bzzzyt> <bzzzyt> zatrzymuje się i w ogóle nie chce się kręcić. Po wsadzeniu płyty z Linuksem coś tam napęd próbuje czytać, ale po minucie się poddaje. Słychać, że dysk obraca się cały czas, ale po ok. 30 sekundach od startu słychać metalowy szczęk (możliwe, że parkowanie głowicy). Ekran nawet nie drgnie (żadnego podświetlenia/obrazu - po prostu NIC).

Elementy radiatora są bardzo gorące, po 6 sekundach dotykania zaczynają parzyć.

Co na razie udało mi się zrobić:
    -wyjąłm i wsadziłem ponownie RAM - brak efektu (komputer ma jeden slot)
    -wyjąłem na 1 min. bateryjkę od biosu - to samo
    -podpięcie zewnętrznego monitora na RGB - monitor w ogóle nie reaguje (pomarańczowa kontrolka, brak obrazu).

Spróbuję sprawdzić dysk, nie wiem, czy to coś da.

PS: Komputer podobno przegrzewał się i miał wymieniony wentylator. Z tego, co się dowiedziałem, komputer pewnego dnia po prostu się nie włączył. Spróbuję jeszcze podpytać, może coś to da.

PPS: Czytałem Link
    Nie znalazłem tam odpowiedzi.

Pytanie na dziś: Co tu jest nie tak??

0 12
  • Pomocny post
    #2 09 Lis 2011 01:26
    Vogelek23
    Poziom 34  

francesco919 napisał:
    -wyjąłm i wsadziłem ponownie RAM - brak efektu (komputer ma jeden slot)
    No, nie bardzo. Ma dwa, z tym że jeden pod klawiaturą.

francesco919 napisał:
    Komputer podobno przegrzewał się i miał wymieniony wentylator
    Jeśli chipset grafiki to nVidia, to jest on ewidentnie do wymiany.
    Przy chipsecie ATi, czasem wystarczy reballing układu.

francesco919 napisał:
    PPS: Czytałem http://forum-laptopy.info.pl/viewtopic.php?p=3688#3688
    Nie znalazłem tam odpowiedzi.
    Odpowiedź znajdziesz znacznie szybciej tutaj: http://forum.elvikom.pl/index.php

0
  • #3 09 Lis 2011 18:40
    francesco919
    Poziom 11  

Poszukałem trochę w innych tematach:
    Link
    Link

Prawdopodobnie potrzebny reballing BGA ;/ Proszę o info, czy dobrze myślę.

PS: Wiem, że BGA to rodzaj montażu, a nie układu. Co będzie w takim wypadku reballingowane?

0
  • Pomocny post
    #4 09 Lis 2011 18:57
    Vogelek23
    Poziom 34  

francesco919 napisał:
    Prawdopodobnie potrzebny reballing BGA ;/ Proszę o info, czy dobrze myślę.
    Wyraźnie napisałem wyżej - jeśli grafika to nVidia, to chipset jest do wymiany na poprawioną wersję.
    W przypadku nVidii, reballing nie usuwa usterki, lecz odwleka ją na jakiś czas.

francesco919 napisał:
    Poszukałem trochę w innych tematach
    Wypowiedzi z tamtych tematów traktuj jako osobliwość - ani w nich prawdy, ani rozwiązania problemu.

0
  • #5 09 Lis 2011 19:21
    francesco919
    Poziom 11  

Wg Ceneo i numeru BAT (http://www.ceneo.pl/1298263s jest tu grafika ATI. Czy w takim wypadku potrzebny jest reballing BGA karty graficznej? Zastanawiają mnie dwa ostatnie posty w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1611673.html

Z jednego z postów (pierwszy link):

luck64 napisał:
    100% Przegrzany układ graficzny VIA VN896 (na necie podawany jako Chrome9 HC )na płycie głównej - płyta główna do wymiany lub reballingu - w Twoim przypadku szukaj sprawnej płyty głownej na allegro.Jest to największa bolączka laptopów FS z serii Amilo / Amilo PRO wynikająca z mizernego chłodzenia tego układu.Układ nie jest nic winien (VIA) tylko chłopczyki z FS wymyślili spier.... chłodzenie do serii amilo/amilo Pro

Czegoś tu nie rozumiem - oddzielna karta graficzna - i jednocześnie układ graficzny na płycie?

W znakomitej większości podobnych przypadków płyta główna była do wymiany.

0
  • #6 09 Lis 2011 21:01
    Vogelek23
    Poziom 34  

francesco919 napisał:
    Czegoś tu nie rozumiem - oddzielna karta graficzna - i jednocześnie układ graficzny na płycie?
    W 90% laptopów grafika jest lutowana bezpośrednio do płyty głównej, ale jako laik masz prawo o tym nie wiedzieć.
    Twój model, jako jeden z pozostałych 10%, ma zaś grafikę na złączu MXM.

francesco919 napisał:
    W znakomitej większości podobnych przypadków płyta główna była do wymiany.
    Tu także nie sposób się z Tobą zgodzić - w znakomitej większości takie przypadki się naprawia poprzez wymianę chipsetu, a nie płyty.
    Wymiana płyty realizowana jest wyłącznie w przypadku uszkodzeń mechanicznych laminatu, poważnego zalania lub rozległej korozji.

0
  • #7 10 Lis 2011 00:06
    francesco919
    Poziom 11  

Vogelek23 napisał:
    jako laik masz prawo o tym nie wiedzieć

Dzięki za podsumowanie ;/ Pytałem, ponieważ dokładnie w tym samym modelu laptopa było podejrzenie o uszkodzenie chipu VIA VN896 od grafiki na płycie, a wiem, że karta graficzna to oddzielna płytka..

Vogelek23 napisał:
    Twój model

Komputer nie jest mój, tylko koleżanki, ale OK ;)

Chodzi mi po prostu o to, żebym wiedział o jaką usługę zapytać w serwisie (reballing, reflow czy wymiana jakiegoś układu) oraz co powiedzieć koleżance ;)

Czyli będzie potrzebny reballing chipsetu na karcie graficznej czy jej wymiana? Proszę o KONKRETNĄ odpowiedź, a nie okrążanie tematu. Chcę wiedzieć na czym stoję i co jest do zrobienia.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Lis 2011 00:21
    Pieron
    Poziom 31  

Przedewszystkim sprawdź pamięci memtestem, (jest np. na płycie instalacyjnej visty albo jakieś Live CD) sprawdź podłączenie klawiatury - czy taśma się nie wypięła itp, i przedewszystkim odłącz wtyczki na płycie głównej idące do matrycy i podłącz ponownie sprawdzając czy dobrze siedzą. Jeśli to nic nie wniesie to chyba grafika. Pozatym szukaj co oznacza świecenie tych kontrolek bo może jest to kod błędu z biosu. Dopóki nie przekonasz sie że pamięci są OK to niema co gdybać.

0
  • Pomocny post
    #9 10 Lis 2011 00:28
    Vogelek23
    Poziom 34  

francesco919 napisał:
    Pytałem, ponieważ dokładnie w tym samym modelu laptopa było podejrzenie o uszkodzenie chipu VIA VN896 od grafiki na płycie
    Nie w tym samym, bo mostek VIA VN896 jest w Amilo Pro V3515 - i do takiego tematu dałeś zresztą pierwszy link.
    Amilo Pi2550 jest natomiast całkowicie inną platformą - i tak, jak napisałem wyżej, ten model ma akurat grafikę na złączu.

francesco919 napisał:
    Chodzi mi po prostu o to, żebym wiedział o jaką usługę zapytać w serwisie
    Nadal nie podałeś, na jakim chipsecie masz fizycznie kartę grafiki - od tego w dużej mierze zależy, co zrobić, by skutecznie naprawić laptopa.
    I nie chodzi mi o wersję z Ceneo, tylko sprawdź sam, co jest w tym egzemplarzu (lub zamieść foto).
    Szukaj serwisu, dającego co najmniej 12 miesięcy gwarancji - tanie serwisy i 3 miesiące gwarancji oznaczają najczęściej kłopoty ze sprzętem chwilę po gwarancji.

Dodano po 1 [minuty]:

Pieron napisał:
    Przedewszystkim sprawdź pamięci memtestem, (jest np. na płycie instalacyjnej visty albo jakieś Live CD) sprawdź podłączenie klawiatury - czy taśma się nie wypięła itp, i przedewszystkim odłącz wtyczki na płycie głównej idące do matrycy i podłącz ponownie sprawdzając czy dobrze siedzą. Jeśli to nic nie wniesie to chyba grafika. Pozatym szukaj co oznacza świecenie tych kontrolek bo może jest to kod błędu z biosu. Dopóki nie przekonasz sie że pamięci są OK to niema co gdybać.

A Kolega napocił się, nawypisywał - i nic z tego nie wynika.
    Jak ma sprawdzić memtestem, jak mu się komputer nie uruchamia? Myśleć trzeba, a nie bzdety wypisywać...

0
  • #10 10 Lis 2011 00:44
    francesco919
    Poziom 11  

Vogelek23 napisał:
    Nie w tym samym, bo mostek VIA VN896 jest w Amilo Pro V3515 - i do takiego tematu dałeś zresztą pierwszy link.
    Amilo Pi2550 jest natomiast całkowicie inną platformą - i tak, jak napisałem wyżej, ten model ma akurat grafikę na złączu.

Racja, nie zauważyłem - zwracam honor.

Karta to ATI Radeon HD 2300/2400. Jeżeli nadal będą potrzebne zdjęcia, to je dodam.
    Czy karty z Xi2550 oraz Pi2530 i 2540 podejdą do Pi2550? Znalazłem takie tanio na Allegro, a wyglądają identycznie.

Edit: Reballing czy wymiana? Reballing chyba koło 350 zł, wymiana karty 149 zł /199 zł + wysyłka.

0
  • Pomocny post
    #11 10 Lis 2011 01:44
    Pieron
    Poziom 31  

Vogelek23 napisał:
    A Kolega napocił się, nawypisywał - i nic z tego nie wynika.
    Jak ma sprawdzić memtestem, jak mu się komputer nie uruchamia? Myśleć trzeba, a nie bzdety wypisywać...

Jak nie może sprawdzic to co, ? niech kupi se nowe ? Na innym laptopie może sprawdzić

0
  • Pomocny post
    #12 10 Lis 2011 03:49
    Vogelek23
    Poziom 34  

francesco919 napisał:
    Reballing czy wymiana? Reballing chyba koło 350 zł, wymiana karty 149 zł /199 zł + wysyłka

Reballing (tylko porządny, a nie byle czym i "na kolanie") powinien wystarczyć. Koszt około 250zł z gwarancją 12 miesięcy.
    Natomiast nad zakupem karty na Allegro za 149/199zł mocno bym się zastanowił, bo ani normalnej gwarancji (może tydzień, może miesiąc), ani pewności, że będzie działała długo i szczęśliwie.

0
  • #13 24 Maj 2012 14:16
    francesco919
    Poziom 11  

Zgodnie z sugestiami Ekspertów reballing BGA naprawił problem.
    Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc ;)

0