Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alphard LW 1500. Budowa subwoofera. Obliczenia.

pusti 07 Dec 2004 13:15 3224 5
    pusti
    Level 12  
    Witam.
    mam zamiar kupić głosnik alpharda lw 1500 (38 cm) w celu zrobienie woofera. nie wiem ale cos mi nei pasuje z parametrami. producent podaje taki
    Fs- 25 hz
    Qts-0,878
    Qms-5,63
    |Qes-1,04
    Vas-302 l
    wszystko by było pięknie tylko winisd wylicza mi obudowę z bass reflexem na ponad 4000 litrów. nie wiem moze cos zle wpisuję ale przy innych głosnikach działało mi ok. moze to wina paramterów. jesli ktos posiada informacje na temat tego głosnika albo zna jego oryginalne paramtery.
    moze juz ktoś robił woofer na tym głosniku to niech napisze litraż skrzyni i częstotliwosc strojenia albo od razu rozmiary bass-reflex.
    z góry thx .
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Alphard podaje naciągane parametry więc się nimi nie sugeruj! popytaj na tym forum może akurat ktoś ten głośnik pomierzył lub ma na nim gotową aplikacje i podzieli się z tobą szczegółami :) powodzenia ;)
    Tremolo
    Level 43  
    Tak na oko z parametrów widać ze to obudowa około 100 litrów wchodzi w gre. (przez wysokie VAS, Qts jest stosunkowo duże ->(co predestynuje do obudowy zamknietej), gdy chodzi o obudowe zamknięta za bardzo pokłamac nie musieli. No moze o 2-3 Hz jeśli chodzi o Fs.

najwyraźniej glośnik nie nadaje się do obudowy bas reflex.

Na Twoim przykładzie widać aspekty jak nie nalezy używać Win ISD , przecież zaprojektowaną obudowe możesz zmieniać przez zmniejszenie litrażu i zabawe z z wielkością częstotliwości otworu rezonansowego. Bez tego w wiekszości przypadków nie oblicza się obudowy tylko wielkie pudło służące do niszczenia głośnika.

Zauważyłem coś takiego w win Isd . Klikasz na drugiej zakładce glośnika Box - obrazek kolumny box shape i na nim przeciągasz z naciśniętym lewym przyciskiem myszy w kierunkach X i Y... można w ten sposób kształtować charakterystyke głosnika.
    Tomekmały
    Level 17  
    Tremolo wrote:
    (co predestynuje do obudowy zamknietej

Chwile pozniej:

Tremolo wrote:
    najwyraźniej glośnik nie nadaje się do obudowy zamkniętej.

Sadzisz ze ten glosnik do niczego sie nie nadaje?? Parametry sa kiepski ale w zamknietej powinien jakos zagrac
    Tremolo
    Level 43  
    miało być obudowy BR, zaraz to się poprawi (pomyłka).
    djbolo
    Level 31  
    Tremolo wrote:
    najwyraźniej glośnik nie nadaje się do obudowy zamkniętej.

Tomekmały wrote:
    Sadzisz ze ten glosnik do niczego się nie nadaje?? Parametry sa kiepski ale w zamknietej powinien jakos zagrac

Lepiej zapomnij o tym glosniku, tylko zmarnujesz pieniadze. Rozejrzyj sie w ofercie STXa, nareszcie zaczeli podawac prawdziwe parametry. Wyjdzie taniej oraz (moim zdaniem) lepiej :)

Pozdrawiam