Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz

MARCIN.SLASK 09 Lis 2011 17:38 5178 20
  • #1 09 Lis 2011 17:38
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Natknąłem się niewielki silnik prądu stałego (ekspres do kawy DeLonghi). Posiada on wirnik oraz stojan w postaci dwóch magnesów. Na metalowej obudowie silnika widnieje napis 230V 50Hz.
    Sprzeczność, czy też ja czegoś nie wiem?

0 20
  • Relpol
  • #2 09 Lis 2011 18:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Lis 2011 18:10
    pawelkopa15
    Poziom 14  

Silnik po prostu jest na napięcie sinusoidalne 230 V.

0
  • Relpol
  • #4 09 Lis 2011 19:15
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Uzwojony jest tylko wirnik.
    Ale włączenie takiego silnika pod napięcie przemienne, spowoduje jego zniszczenie (w urządzeniu jest podawane napięcie stałe).

0
  • #5 09 Lis 2011 19:22
    Quarz
    Poziom 43  

MARCIN.SLASK napisał:
    Natknąłem się niewielki silnik prądu stałego (ekspres do kawy DeLonghi). Posiada on wirnik oraz stojan w postaci dwóch magnesów. Na metalowej obudowie silnika widnieje napis 230V 50Hz.
    Żadna sprzeczność - klasyczny mikrosilnik synchroniczny ... :!: :idea:

0
  • #6 09 Lis 2011 19:59
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Quarz napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Żadna sprzeczność - klasyczny mikrosilnik synchroniczny ... :!: :idea:

Czyli można go bezpiecznie włączyć pod napięcie zmienne?
    Zelmer twierdzi, że takie włączenie silnika, spowoduje trwałe jego uszkodzenie silnika.
    Silniki synchroniczne znam, ale tam, one mają uzwojony stojan, a wirnik jako magnes stały i przy 50Hz mają3000 obr / min.
    Skoro owy silnik z tematu kręci się zgodnie z wskazówkami zegara, a jak zmienię biegunowość, kręci się w przeciwną stronę. To jak zasilę go napięciem zmiennym, to w którą stronę powinien się obrócić... (kiedyś zasiliłem mikrosilniczek z magnetofonu napięciem zmiennym, to tylko buczał i wpadł w wibrację i nie kręcił się).

0
  • #7 09 Lis 2011 21:25
    adam_es
    Poziom 27  

Możliwe, że wirnik był zasilany przez diodę lub mostek prostowniczy, i wtedy zadziała.

0
  • #8 10 Lis 2011 10:53
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Właśnie jestem po próbie zasilenia tego silnika napięciem zmiennym. Tylko buczy i drga. Żadnych obrotów. Więc napięcie musi być wyprostowane, a nie zmienne 50Hz.

0
  • #9 10 Lis 2011 11:01
    Quarz
    Poziom 43  

MARCIN.SLASK napisał:
    Właśnie jestem po próbie zasilenia tego silnika napięciem zmiennym. Tylko buczy i drga. Żadnych obrotów. Więc napięcie musi być wyprostowane, a nie zmienne 50Hz.
    Pokaż tu fotkę tego silnika.

0
  • #10 10 Lis 2011 13:40
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

MARCIN.SLASK napisał:

A ta pompa w ogóle ma się kręcić?
    nie jest to aby coś jak http://north.pl/karta/ep7-pompa-do-ekspresu-48w,-230v-ulka-,9957482.html ?

0
  • #11 10 Lis 2011 20:19
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

jdubowski napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:

A ta pompa w ogóle ma się kręcić?
    nie jest to aby coś jak http://north.pl/karta/ep7-pompa-do-ekspresu-48w,-230v-ulka-,9957482.html ?

Jaka pompa?? To silnik napędu "windy".

Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz

Dopiero na fotkach dostrzegłem oznaczenie + i - na silniku.

0
  • #12 10 Lis 2011 20:37
    Quarz
    Poziom 43  

MARCIN.SLASK napisał:
    [ ... ]

Jaka pompa?? To silnik napędu "windy".

Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz Silnik prądu stałego z magnesami, a napis 230V 50Hz

Dopiero na fotkach dostrzegłem oznaczenie + i - na silniku.
    Przepraszam, a gdzie te magnesy - w domyśle trwałe - o których napisałeś w tytułowym poście:
    MARCIN.SLASK napisał:

Jakoś ich nie widzę na powyższych fotkach ... :!: :cry:

0
  • #13 10 Lis 2011 21:01
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Np. ostatnia fotka. Nie umiałem uchwycić lepiej aparatem. Są dwa magnesy na stojanie.

Starałem się zaznaczyć na fotce owe magnesy.

Jak dalej nie widoczne, to jutro pokusę się o wyjęcie wirnika.

0
  • #14 10 Lis 2011 21:13
    Quarz
    Poziom 43  

MARCIN.SLASK napisał:
    Np. ostatnia fotka. Nie umiałem uchwycić lepiej aparatem. Są dwa magnesy na stojanie.

Starałem się zaznaczyć na fotce owe magnesy.

Jak dalej nie widoczne, to jutro pokusę się o wyjęcie wirnika.
    Magnesy, magnesami, a na stojanie jest jakie uzwojenie, czy tylko te magnesy?

0
  • #15 10 Lis 2011 21:34
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Stojan to tylko dwa magnesy.
    Zaciski dwa widoczne zasilają wirnik przez dwie szczotki.

0
  • #16 10 Lis 2011 21:43
    Quarz
    Poziom 43  

MARCIN.SLASK napisał:
    Stojan to tylko dwa magnesy.
    Zaciski dwa widoczne zasilają wirnik przez dwie szczotki.
    Wynika z tego, iż jest to klasyczny silnik obcowzbudny prądu stałego.
    A wracając do wcześniejszych postów, to widać jak niedoskonały jest tu opis słowny, a naniesione napisy mylące ...
    Nie pozostaje Tobie nic innego jak podłączyć go pod napięcie stałe - na początek proponuję 12V - i zobaczyć reakcję.

0
  • #17 11 Lis 2011 08:22
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

W urządzeniu silnik zasilany jest napięciem wyprostowanym napięciem sieci, odpowiednio łączonym przez przekaźniki w celu zmiany kierunków wirowania.

0
  • #18 11 Lis 2011 10:54
    Quarz
    Poziom 43  

MARCIN.SLASK napisał:
    W urządzeniu silnik zasilany jest napięciem wyprostowanym napięciem sieci, odpowiednio łączonym przez przekaźniki w celu zmiany kierunków wirowania.
    Poszperałem dzisiejszej nocy na niemieckich stronach i tam doczytałem się, że jest wymóg podawania wytrzymałości izolacji względem obudowy dla tego typu silników z metalową obudową i zasilanych z obwodu bezpośrednio połączonego z siecią energetyczną.
    Wobec tego, niewątpliwie, jest to właśnie ten parametr na nim nadrukowany.

0
  • #19 11 Lis 2011 11:14
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Czyli nie jest to parametr pracy, ale parametr przy którym izolacja silnika (zasilanie - obudowa metalowa) wytrzymuje.
    Faktycznie tak może być, wewnątrz są dwa kondensatorki które łączą każdy ze szczotkotrzymaczy do obudowy.

0
  • #20 11 Lis 2011 11:23
    Quarz
    Poziom 43  

MARCIN.SLASK napisał:
    Czyli nie jest to parametr pracy, ale parametr przy którym izolacja silnika (zasilanie - obudowa metalowa) wytrzymuje.
    Faktycznie tak może być, wewnątrz są dwa kondensatorki które łączą każdy ze szczotkotrzymaczy do obudowy.
    Tak, właśnie to jest, a kondensatory to elementy zabezpieczenia przed zakłóceniami - od iskrzenia - od komutatora.

0
  • #21 12 Lis 2011 10:58
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Proszę moderatora o zamknięcie tematu. Wątek został już rozwiązany.

0