Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zakłócenia w radiu

lpm11 09 Nov 2011 19:10 2464 7
    lpm11
    Level 22  
    Witam!

Mieszkam w Krakowie i mam radio DMP-602 (przestrojone przez wymianę kondensatorów).
    Mam problemy z zakresem FM.. wygląda to tak jakby odbiór bardzo zależał od tego gdzie jestem. Strojąc radio (czyli jestem bardzo blisko odbiornika.. wszystkie części są plastikowe) wszystko jest ok. Gdy się oddalę na odległość jednego metra (tak jak siedzę przy biurku) - odbiór zależy od tego czy się odsunę - tak jakbym generował jakieś zakłócenia (ale tylko w odległości metra od odbiornika). Często sytuację poprawiało przesunięcie kabelka który robi jako antena. Zdarza się że takie zjawisko nie następuje.
    Dziś zakupiłem antenkę teleskopową (imp. 300Ohm) i podłączyłem. Radio zaczęło łapać dużo więcej stacji i odbiór jest zdecydowanie lepszy. Jednak paradoksalnie przy najsilniejszych stacjach (RMF FM i PR1) - dalej są takie cuda.

Dodam, że strojenie stacji radiowych jest dość dziwne.. naturalne jest że jeżeli oddalam się od częstotliwości stacji - odbiór robi się coraz gorszy. W przypadku RMF FM - wygląda to tak :
    95.7 MHz - słaby odbiór
    95.8 MHz - dobry odbiór
    95.9 MHz - dobry odbiór
    96.0 MHz - słaby odbiór
    96.1 MHz - słaby odbiór
    96.2 MHz - znowu dobry odbiór
    W czym może być problem? Na zakresach LW,MW,SW nie ma w ogóle żadnego problemu.
    kotuniunia
    Level 29  
    Nie piszesz jakie radio ani jak dokładnie przebiegał proces przestrajania. Moim zdaniem żle dostrojone obwody (nie wystarczy umieć wymienić pojemności , a z zestrojeniem poprawnym, to trzeba mieć trochę praktyki).
    lpm11
    Level 22  
    Quote:
    ... i mam radio DMP-602 (przestrojone przez wymianę kondensatorów)

Przestrojenie wykonałem wg. opisu - wymiana 5 kondensatorów. Po wymianie lekko ścisnąłem zwojnicę (taką zawoskowaną) - celem przesunięcia pasma.
    Praktyki mam niestety bardzo niewiele. Bez dokładnego opisu nie będę robił, bo jeszcze coś zepsuję :)

Wróciłem do anteny z 2m zwykłego kabla - początek i koniec skręciłem i włożyłem do jednego wtyku (drugi pusty). Jest poprawa - dźwięk teraz jest czysty na silniejszych stacjach.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    lpm11 wrote:
    Mieszkam w Krakowie i mam radio DMP-602 (przestrojone przez wymianę kondensatorów).

Quote:
    Strojąc radio (czyli jestem bardzo blisko odbiornika.. wszystkie części są plastikowe) wszystko jest ok. Gdy się oddalę na odległość jednego metra (tak jak siedzę przy biurku) - odbiór zależy od tego czy się odsunę - tak jakbym generował jakieś zakłócenia (ale tylko w odległości metra od odbiornika).

Antena jako drucik - nie jest anteną. :!:
    Quote:
    Często sytuację poprawiało przesunięcie kabelka który robi jako antena. Zdarza się że takie zjawisko nie następuje.

Musisz zainstalować "normalną" antenę o takim zysku energetycznym aby sygnał odbierany był na poziomie 20uV/75Ω (na wejściu odbiornika).
    Quote:
    Dziś zakupiłem antenkę teleskopową (imp. 300Ohm)

Podpowiem, że antena teleskopowa o impedancji 300Ω nie jest kompatybilna dla Twojego radia.
    Quote:
    Jednak paradoksalnie przy najsilniejszych stacjach (RMF FM i PR1) - dalej są takie cuda.

Quote:
    W czym może być problem?

Wynika z tego, że masz ŹLE (niepoprawnie) przestrojony odbiornik.
    Tu masz link do tematu związanego z Twoim radiem : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic908433.html

Proponuję abyś oddał to radio do "ponownego" przestrojenia i dostrojenia części odbiorczej.

Pozdrawiam.
    lpm11
    Level 22  
    Wiem że normalne anteny daje się na dach, ale jednak nawet w telefonach komórkowych można słuchać radia (za antenę robią słuchawki). I coś takiego mnie interesuje - załóżmy że chcę mieć dobry odbiór stacji nadających z mocą min. 5kW.

Dlaczego 300Ω jest źle, jeżeli właśnie tyle pisze na obudowie?
    Dlaczego mogę mieć źle przestrojony odbiornik, jeżeli łapię cały zakres FM (87.5 - 108 MHz).
    Zrobiłem to właśnie wg. opisu z linka który podałeś - ostatni post.

Co mogę zatem użyć jako anteny? Mam taką lokalizację, że każdy z 3 nadajników jest w innym kierunku.
    kotuniunia
    Level 29  
    Jak to jest Taraban to dobrze by było byś to robił z kimś(znajomy elektronik, krótkofalowiec,etc.), kto cie poprowadzi za "rękę" bo samemu mając opis zrobisz" kwadratowe koło",chociaż czasem się udaje.Podpowiem tylko tyle ,że przy dobrze zestrojonych obwodach to radio na drucie 71cm powinno łapać co leci w promieniu 70km jak nie dalej.
    Powodzenia.
    lpm11
    Level 22  
    No mam jednego znajomego, ale obawiam się że jak się weźmie za radio to już nic z niego nie zostanie. Dzięki za rady.. póki co po wymianie "teleskopu" (kolega SP5ANJ sugeruje że to nie antena) na kawałek kabla w kształcie pętli - silniejsze stacje działają super.

Liczę na odpowiedzi, co będzie najlepsze, co mogę włożyć do gniazda antenowego. Proszę o nazwę konkretnego modelu anteny, adres strony, nr aukcji.. cokolwiek.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    lpm11 wrote:
    No mam jednego znajomego, ale obawiam się że jak się weźmie za radio to już nic z niego nie zostanie.

:D :D
    Quote:
    Dzięki za rady.. póki co po wymianie "teleskopu" (kolega SP5ANJ sugeruje że to nie antena) na kawałek kabla w kształcie pętli - silniejsze stacje działają super.

Mogę zaproponować podstawową antenę o nazwie Dipol ½λ, który wygląda tak :

Dziwne zakłócenia w radiu

Pozdrawiam.