Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Traktorek MTD 192/92 Most oraz regulacja biegów

Bajo 09 Nov 2011 21:36 43352 8
    Bajo
    Level 12  
    Witam.
    Posiadam traktorek MTD 12.5 HP B&S.
    Traktorek ma w sobie Dyferencjał typu Single.
    Posiada 5 biegów do przodu i do tyłu.

Mianowicie mam taki problem, pomijając to ze obudowa dyferencjału popękała i jedna z tulei na półosi wytarła się do zera.
    Most jak wspomniałem jest typu Single czyli bez skrzyni na tryba. W sumie sam dokładnie nie wiem jak działają te biegi ( chyba robotę w tym robi tzw (Disc Break) przy moście. Blokując tj zwalniając napęd.

Ale do rzeczy.
    Traktorek jak jest zgaszony dźwignia zmiany kierunku jazdy jest w pozycji N (czyli luz) a traktorka nie da się przepchać Trzeba się mocno zaprzeć aby go na luzie pchnąć. Tak jak by coś blokowało. Rozebrałem most nie widzę tam nic niepokojącego.

Druga sprawa traktorek działa silnik pali kosić kosi ale problem dotyczy napędu. Na wszystkich biegach jedzie tak samo nie ma różnicy w prędkości a kiedyś super zasuwał.

Proszę mi przybliżyć nieco temat naprawy, od czego zacząć na co zwrócić uwagę. Chciałbym się też dowiedzieć na jakiej zasadzie działają ( tzn mają działać przełożenia szybkości)

Chciałbym się także dowiedzieć jak działa tzw "disc break" zaznaczony na fotce:

Traktorek MTD 192/92 Most oraz regulacja biegów Traktorek MTD 192/92 Most oraz regulacja biegów
    amciu5
    Level 11  
    problem u ciebie tkwi w tych kołach pasowych po których lata pasek weź na luz włącz i puść sprzęgło przy silniku pierwsze koło od silnika jest jak wariator w skuterze 2 talerze które się rozsuwają , może zardzewiały i nie poruszają się . spróbuj wcisnąć sprzęgło i raptownie puścić

w razie w dzwoń
    517509421
    Bajo
    Level 12  
    Witaj.
    U mnie sprawa nie dotyczy szajb. W nich wszystko w porządku.
    Odkręciłem cały most od traktorka i chyba znalazłem przyczynę.
    Z mostu przy wodziku zmiany biegów wystaje mała tarcza o średnicy około 8 cm.
    Jest to hamulec który ma za zadanie zatrzymywać traktorek a także (moim zdaniem regulować jego prędkość jezdną) Wszystko to było zapieczone w jednym zakresie mniej więcej w połowie wciśniętego hamulca i na to bym obstawiał.

Niestety nie jestem pewien w 100% swojego sukcesu bo jestem na poziomie spawania Tig-iem mostu cały był spękany a jak go rozkręciłem to rozsypał się na 4 części.
    amciu5
    Level 11  
    ja nie mam w ogóle podłączonego hamulca ponieważ kupiłem most nowy a tam hamulec z innej strony jest a nie chce mi się rozbierać mostu

hamulce nie maja nic do predkośći
    Bajo
    Level 12  
    Nie zgodzę się z Tobą, ponieważ podczas jazdy gdy naciskasz delikatnie hamulec prędkość traktorka się zmniejsza. Czyli nic innego jak hamuje. A więc jeśli miałem hamulec zapieczony więc mogło zatrzymywać koła z odpowiednią siłą i traktorek jechał wolniej niż powinien. No ale nic pospawam most założę i będę widział.

Jeżeli dalej będzie wolno jechał to na która szajbę zwrócić uwagę.
    precarious79
    Level 1  
    Witam czy jeszcze można coś w temacie poruszyć ???
    HUDY147
    Level 12  
    Jasne że można, przecież traktorki nie wyginęły. Widać że kolega dwa posty wyżej nie ma pojęcia do czego ma tarcze hamulca a do czego wariator. Paranoja ;)

U mnie zaś problem innego typu. Podczas jazdy pod górę wypina się bieg "do przodu" i wskakuje luz. Nie rozkręcałem jeszcze skrzyni ale podejrzewam że coś tam jest albo wytarte albo.. sam nie wiem. Macie jakieś doświadczenia z tym?
    Z częściami do tej skrzyni horror.

Dodano po 9 [godziny]:

Tak na surowo patrząc po schemacie doszedłem do wniosku że może być zużyta wewnętrzna część koła zębatego i ten mały przesuwający się po wałku wybierak. Części nie mam. Ale wymyśliłem że gdyby koło zębate od biegu wstecznego dać w miejsce koła do jazdy na przód i obrócić na wałku również mały wybierak to udałoby się zrobić tak, żeby na jeździe do przodu bieg nie wyskakiwał gdyż zapewne stan wybieraka i drugiego koła zębatego będzie o wiele lepszy niż tego do jazdy do przodu. Gdyby jednak tak się nie udało zrobić czy ktoś miałby jakiś kontakt do serwisu gdzie można zakupić owe części?

Traktorek MTD 192/92 Most oraz regulacja biegów
    Maty4
    Level 2  
    Na schemacie jest element nr 17, mam pytanie jak się nazywa i czy można to gdzieś dokupić?

Dodano po 3 [minuty]:

Na schemacie jest element nr 17, mam pytanie jak się nazywa i czy można to gdzieś dokupić?
    rafalwyszynski1984
    Level 1  
    Witam mam traktorek MTD 125 problem jest taki że nie wchodzi bieg do przodu a do tylu bez problemu jeździ.. Co może być przyczyną