Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC Power&Cooling,INC Silencer model: 500 EPS12V - jaki to kondensator C001?

pawomanhatan 09 Lis 2011 23:56 7476 50
  • #1 09 Lis 2011 23:56
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Witam,
    Trafił do mnie w.w. zasilacz, który po wcześniejszej awarii trafił do serwisu komputerowego, gdzie stwierdzono uszkodzenie układu APFC. Oczywiście zasilacz naprawiono... :D i oddano w ręce właściciela. Przy wyrazie naprawiono postawiłem buźkę, gdyż naprawa polegała na po-ucinaniu nóżek tranzystorom i diodzie w układzie (czyli ominięto układ APFC), ale nazwano to naprawą tegoż właśnie układu APFC :)

Moje pytanie jest takie, czy kondensator, którego miejsce zaznaczyłem na foto ma jakieś duże znaczenie i czy takie kondensatory mają jakieś podobne parametry w zasilaczach (kondensator jedną nóżką jest wlutowany tam, gdzie jest "-" dużego kondensatora elektrolitycznego 330µF/400V, a drugą do masy układu (do miejsca gdzie płyta PCB przykręcona jest śrubką do obudowy zasilacza).

Do mnie zasilacz trafił bez kondensatora i choć pamiętam, że w większości zasilaczy takowy występuje, to nie mam jak sprawdzić jakie parametry one posiadają... ?
    Przepraszam za jakość foto, ale tylko telefon miałem dostępny na tą chwilę.
    Pozdrawiam

PC Power&Cooling,INC Silencer model: 500 EPS12V - jaki to kondensator C001? Poprawiłem TONI_2003.

0 29
  • Pomocny post
    #2 10 Lis 2011 05:59
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pewnie chodzi o kondensator kilka nF klasy Y...

0
  • Pomocny post
    #3 10 Lis 2011 10:19
    darpajdp
    Poziom 22  

Ten kondensator jest przeciwzakłóceniowy, jego wartość to pojedyncze nF, ze względu na to, że spina część "gorącą" z obudową zasilacza musi być na 2,5kV.

0
  • #4 10 Lis 2011 12:12
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Ok, to dziękuję za pomoc. Gdy skompletuję części dam znać jakie efekty uruchomienia. Mam tylko jeszcze jedno pytanie...dopiero zaczynam się bawić zasilaczami i nie do końca zrozumiałem w jaki sposób podłączyć mostek prostowniczy zamiast układu APFC. Zależy mi na tym zasilaczu i chciałbym by próby uruchomienia były jak najbardziej bezpieczne przed uszkodzeniem komponentów. Oczywiście zamierzam to zrobić z żarówką 230V ok 100W w szeregu z zasilaniem sieci ~230V.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 10 Lis 2011 12:22
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Jednoznacznej odpowiedzi nie dostaniesz ponieważ nie podałeś dokładnego modelu zasilacza i na jakich elementach strony pierwotnej razem z APFC masz zbudowany ten zasilacz. Daj zdjęcia naklejki oraz lepsze zdjęcia APFC (okolice)...

0
  • #6 10 Lis 2011 13:11
    pawomanhatan
    Poziom 14  

W takim razie podaję wszystko o zasilaczu:

- PC Power&Cooling 500 EPS Silencer

Tutaj parę fotek płyty z wy-lutowanymi radiatorami (i elementów na nim się znajdujących), dużym elektrolitem 330uF 400V, przetwornicą i tym kondensatorem filtrującym o którym mowa była..
    PC Power&Cooling,INC Silencer model: 500 EPS12V - jaki to kondensator C001?, PC Power&Cooling,INC Silencer model: 500 EPS12V - jaki to kondensator C001?, PC Power&Cooling,INC Silencer model: 500 EPS12V - jaki to kondensator C001?

A oto elementy, na których zbudowana jest strona pierwotna :
    Widać zamontowane 2 mosfety 17N80 a w oryginale były 18N50 ( one miały ucięte nóżki po wcześniejszym serwisie i miały zwarcie), szybka dioda BYC10 600 wygląda na sprawną ( przy pomiarze multimetrem ).

Dalsze elementy to mostek GBU806, oraz tranzystory takie jak te wcześniejsze czyli 18N50. - mostek ma zwarcie a tranzystory ( testowane testem diody ) wyglądają na sprawne.

Skoro już wszystko pokazuje, to wkleję jeszcze stronę wtórną... (STPS30L 30CT - 2x, diody SBR 30A50CT - 2x) - tu też wszystko wygląda na sprawne
    PC Power&Cooling,INC Silencer model: 500 EPS12V - jaki to kondensator C001?, PC Power&Cooling,INC Silencer model: 500 EPS12V - jaki to kondensator C001?

Przepraszam za obszerność tego co podaję, ale może podczas dalszych prób naprawy zasilacza pomoże to w jakiś ewentualnych diagnozach.
    Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

0
  • #7 10 Lis 2011 13:53
    TONI_2003
    Moderator

pawomanhatan napisał:
    Przepraszam za obszerność tego co podaję, ale może podczas dalszych prób naprawy zasilacza pomoże to w jakiś ewentualnych diagnozach.

Niczym się przy tym nie przejmuj zasilacz nie był bodaj jeszcze opisywany na forum, a i tak resztę raczej APFC masz na małej płytce i tego nam przede wszystkim brak (zdjęcia i opisu). :D

Obok C302 Masz układ scalony U101 (8 pin) ta sama kwestia?

pawomanhatan napisał:
    Dalsze elementy to mostek GBU806, oraz tranzystory takie jak te wcześniejsze czyli 18N50. - mostek ma zwarcie a tranzystory ( testowane testem diody ) wyglądają na sprawne.

Gdzie ten mostek ma zwarcie (na wejściu czy wyjściu)? Następną kwestią skoro ma zwarcie to jak to się ma do serwisu w jakim był? Dochodzi jeszcze fakt o ile jest zwarty mostek czy aby na pewno robisz prawidłowo na tych tranzystorach pomiary jako, że są one trudne do pomiarów i trzeba mieć praktykę w tym aby jednoznacznie określić ich sprawność...

0
  • #8 10 Lis 2011 13:57
    darpajdp
    Poziom 22  

pawomanhatan napisał:
    Mam tylko jeszcze jedno pytanie...dopiero zaczynam się bawić zasilaczami i nie do końca zrozumiałem w jaki sposób podłączyć mostek prostowniczy zamiast układu APFC.

Ta uwaga o mostku prostowniczym zamiast APFC nie dotyczy tego zasilacza (mostkiem zastępuje się układ APFC w zasilaczach gdzie APFC jest na osobnej płytce na której też jest mostek, odpięcie płytki APFC pozbawia zasilacz mostka i dlatego wpina się za niego mostek). Z tego co napisałeś układ APFC został pominięty przez "serwis".
    Z tego co widzę brak jest na tej płytce dławika APFC, pewnie się spaliła jak to bywa w zasilaczach pochodnych FSP GROUP.

0
  • #9 10 Lis 2011 14:39
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Na tej małej płytce znajduje się układ CM6800AG, a na odwrocie płytki wszystkie elementy SMD są pokazane na foto poniżej:

Układ U101 to Q01165R VH50 - czy sprawny? Jeszcze go nijak nie mierzyłem...

Jeśli chodzi o zwarcie mostka prostowniczego, to pokazane jest na rys.
    Mostek wg. mnie jest 100% uszkodzony, gdyż jeśli nawet buzer multimetra wydaje głos przy pomiarach jak na rys. to nie może być inaczej? Mierzyłem także testem diody i w tych miejscach zamiast w jedną stronę działać zaporowo, a w drugą pokazywać ok 0,460V to w obydwie strony jest ok 0,002V. Czemu jest uszkodzony, a tego akurat nie wiem...

Kolego darpajdp w którym miejscu brakuje tego dławika? Może to ten wy-lutowany przezemnie w celu lepszego widoku na płytkę...?
    W jaki sposób mogę mierzyć jego parametry, żeby mieć pewność że nie jest uszkodzony?
    PS.
    Kolego TONI_2003 pomiar tych tranzystorów robiłem jedynie multimetrem (testem diody) w klasyczny chyba najbardziej sposób, gdzie pomiędzy źródłem i bramką miernik pokazywał przejście diody, a odwrotnie zapór. Wiem, że to nie jest miarodajny w 100% wynik, ale jak na razie nie mam czasu na zbudowanie układu do pomiarów tych tranzystorów... :( Jak inaczej mogę jeszcze je sprawdzić?

1
  • #10 10 Lis 2011 15:00
    darpajdp
    Poziom 22  

Czemu się mostek uszkodził ależ nie jesteśmy jasnowidzami, ale wymień uszkodzone elementy i testuj zasilacz przez żarówkę.

0
  • #11 10 Lis 2011 15:11
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Pytałem raczej jak sprawdzić poprawne parametry dławika, a nie mostka. Nie mam schematu zasilacza więc nie wiem jak swe pomiary porównać do danych znamionowych, których nie znam.

Czy takie dławiki mają podobne parametry ( jak w wypadku kondensatora C001)?

0
  • #12 10 Lis 2011 16:56
    darpajdp
    Poziom 22  

Tak jak napisałem wyżej, montujesz wszystkie elementy na swoje miejsce, podłączasz zasilanie przez żarówkę np. 60W/230V (włączasz ją w szereg w zasilanie), podłączasz zasilanie i patrzysz co się dzieje. Są trzy możliwości:
    1. Żarówka błyśnie i zgaśnie (nie działa APFC)
    2. Żarówka się zaświeci ciągłym światłem (coś robi zwarcie)
    3. Żarówka błyśnie kilka razy i zgaśnie (APFC działa)

Nie jestem pewien czy apfc nie uruchamia się w tym zasilaczu dopiero po załączeniu przetwornicy głównej.

0
  • #13 15 Lis 2011 18:34
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Chciałbym zapytać jeszcze o jedną rzecz. Kupiłem już uszkodzony mostek o którym była mowa, ale nigdzie w Rzeszowie w sklepach nie mogę dostać tranzystorków 18N50 (pytałem w 3 sklepach i chyba jedynie sprzedaż wysyłkowa mi została), ale czy gdybym podłożył w ich miejsce tranzystory 20A, 600V zamiast 18A, 500V to czy może stać się coś w obwodzie...? Oczywiście chodzi mi o tranzystory na wejściu, po stronie pierwotnej układu APFC (te przy diodzie BYC10 600 (na foto zamiennie wstawiono tam 17N80, ale są na 100% uszkodzone!)
    Pozdrawiam.

0
  • #14 15 Lis 2011 18:52
    WojtasJD

darpajdp napisał:
    ...że spina część "gorącą" z obudową zasilacza musi być na 2,5kV.[/b]

Tak naprawdę to dla takich kondensatorków Y2, rated voltage to 250, 275V~ :wink:
    Ile kV wytrzymuje (w zależności od ilości przyłożonych impulsów, czasu trwania itp.) to już w dokumentacji trzeba szukać.

Tak, aPFC i PWM startują równolegle.

pawomanhatan - mostek kup dobry a nie uszkodzony :boss:
    nMOSfety mogą być 20A/600V - a na razie jak ich nie masz możesz sprawdzać jak zachowuje się zasilacz bez aPFC.

0
  • #15 17 Lis 2011 00:43
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Witam ponownie,
    Dziś zrobiłem jak koledzy doradzali i po zdobyciu nowego mostka ( sprawnego kolego WojtasJD :) ) i zamienników tranzystorów złożyłem zasilacz do "kupy" i podpiąłem przez żarówkę 60W do sieci (pin nr.4 zielony zwarty do masy w celu uruchomienia zasilacza) i tu moje zdziwienie... Mianowicie po podłączeniu do zasilania minęło ok 1,5sek i żarówka się zaświeciła, po czym po ok 4-5sek zgasła i na nowo zapala się i gaśnie co okres ok 4-5 sek bez ustanku.

Podczas gdy żarówka zaczyna świecić w okolicy APFC słychać dość ciche pstyknięcie (słychać jakby przekaźnik, lecz stosunkowo cicho) i tak cały czas.
    Czy wg. Was to uszkodzenie tego układu APFC, czy coś innego powoduje takie objawy?
    Pozdrawiam

0
  • #16 17 Lis 2011 01:09
    WojtasJD

Sugerowałem aby uruchomić bez aktywnego aktywnego-PFC :wink:
    Odlutuj dreny nMOSfetów (radiator na brzegu PCB) i jeszcze raz ale tym razem zewrzyj PS_ON -> GND dopiero po podpięciu zasilacza do sieci.

0
  • #17 17 Lis 2011 03:23
    darpajdp
    Poziom 22  

Lub odlutuj dławik APFC, będzie łatwiej.

0
  • #18 17 Lis 2011 12:18
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Dziś podłączyłem zasilacz bez aPFC, a dokładnie tak jak mówił kolega darpajdp, czyli odlutowałem dławik, który widoczny jest na zdjęciach kilka wypowiedzi wyżej...

Podłączyłem go do sieci przez żarówkę bez zwartego PS_ON-->GND i żarówka raz błysnęła na krótko i zgasła. Gdy potem zwarłem zielony do masy już nic się nie działo...tzn zasilacz nie ruszył i na żarówce żadnych reakcji.
    Dziwne bo tak samo się dzieje, gdy podłączyłem go do sieci ze zwartym PS_ON-->GND i stało się identycznie jak wcześniej...żarówka raz błysnęła i tyle. Zasilacz nie ruszył i nawet wiatraczkiem nie zakręciło.

Czy to pokazuje, że zasilacz jest uszkodzony gdzieś po stronie wtórnej i czy ma to powiązanie z podłączonym aPFC (że żarówka miga okresowo)? Nigdzie nie mogę znaleźć manuala do tego zasilacza, bo z nim diagnoza była by troszkę łatwiejsza.
    Pozdrawiam

0
  • #19 17 Lis 2011 13:54
    darpajdp
    Poziom 22  

Sprawdź czy jest obecne +5V stand-by, a jeśli jest to obciąż je żarówką 21(20)W/12V i podaj wyniki pomiarów. Zwróć też uwagę, czy przetwornica stand-by nie piszczy lub nie wydaje innych dźwięków.

Co do manuala, to możesz wzorować się na opisach napraw zasilaczy BeQuiet model: BQT E5 ponieważ są zbudowane na prawie takiej samej płycie PCB.

0
  • #20 17 Lis 2011 14:51
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Kolega darpajdp widzę, że chyba obeznany w temacie bo o to...:
    Zrobiłem jak kolega mówił i zmierzyłem napięcie 5VSB (fioletowy) i odziwo napięcie na nim było. Podłączyłem żarówkę 21W/12V i podczas podłączania go do sieci miałem zwarty już styk zielony do masy.

Żarówka 230V, tak jak wcześniej zaświeciła się na 0,5 sek i zgasła, a gdy ta zgasła automatycznie na wyjściu 5VSB pojawiło się napięcie +5V i żaróweczka 12V zaświeciła. Zasilacz się nie uruchomił, ale zdałem sobie sprawę, że styk zielony powinienem zewrzeć do masy dopiero po załączeniu do sieci zasilacza więc wyciągnąłem jeszcze raz zworkę i ponownie włożyłem między przewód zielony i masy i co...? Zasilacz ruszył :).

Pomierzyłem wszystkie napięcia i póki nie obciążam żadnej linii +12V i +5V, to wszystkie napięcia są w normie i trzymają odpowiednio:
    +12V - 12,6V;
    +5V - 5,06V;
    +3,3V - 3,38V;
    Teraz pytanie czy podłączenie zasilacza wraz z układem aPFC, skutkujące miganiem żarówki pokazuje, że układ aPFC jest uszkodzony, czy może kiedy podepnę go teraz wraz z obciążonym wyjściem 5VSB zasilacz może zachowywać się już inaczej?

Wiem, że temat zrobił się już wielowątkowy, ale coś się w nim jednak dzieje więc mam nadzieję, że dostanę od Was jeszcze jakieś sugestie, żeby zakończyć naprawę tego ustrojstwa...
    Pozdrawiam

PS.
    Przysłuchałem się teraz zasilaczowi podczas gdy jest uruchomiony (oczywiście nadal bez układu aPFC) i nie słychać żadnych innych dźwięków, jak tylko cichy szum wiatraczka. Może się to zmieni, gdy zasilacz będzie obciążony, ale by to sprawdzić czekam na opinię czy podłączyć mu jakieś obciążenie (stary dysk HDD lub napęd CD)?

0
  • #21 17 Lis 2011 15:17
    darpajdp
    Poziom 22  

To dobrze, montuj dławik, zwiększ moc żarówki w szeregu z zasilaniem z 60W do 100-150W/230V i pozostaw tę żarówkę obciążającą napięcie stand-by (niektóre przetwornice stand-by muszą mieć wstępne obciążenie dla prawidłowej pracy).

Tak profilaktycznie możesz wymienić kondensator elektrolityczny w przetwornicy stand-by, bo są one piętą achillesową tych i innych zasilaczach (ten mały przy tym układzie DIP8, zazwyczaj 22-47µF/50V).

0
  • #22 17 Lis 2011 15:54
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Kolego możesz mnie tylko naprowadzić na ten kondensator elektrolityczny 22-47µF/50V bo albo jestem ślepy, albo nie mogę znaleźć takiego o takich wartościach (szczególnie po założeniu wszystkich radiatorów).

0
  • #23 17 Lis 2011 15:58
    darpajdp
    Poziom 22  

Znajduje się on na końcu środkowego radiatora, dalej masz kondensator ceramiczny i układ scalony w obudowie 8 pin.

0
  • #24 17 Lis 2011 16:14
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Tak myślałem, że to o niego się rozchodzi, ale nie byłem pewien, ponieważ o ile poprzedni serwis nic przy nim nie grzebał to ma on wartość 100µF/25V. Troszkę mnie on zdziwił, bo wszystkie kondensatory elektrolityczne na płycie są jednakowego koloru brązowego (tej samej marki), to ten jest koloru zielonego i nie wiem czy takie przypadki się zdarzają, żeby tylko ten przy przetwornicy był inny?

0
  • #25 17 Lis 2011 17:29
    darpajdp
    Poziom 22  

Jak był wymieniony to go zostaw, może w tym modelu ma być taki. Sprawdź tylko czy nie jest przekroczone napięcie na nim, przy obciążonym +5V stand-by żarówką, i sprawdź też czy jest na 105°C...

0
  • #26 17 Lis 2011 22:05
    pawomanhatan
    Poziom 14  

Zrobiłem jak kolega powiedział i wlutowałem dławik, po czym nawet wymieniłem kondensator elektrolityczny przy aPFC na nowy, obciążyłem 5VSB żarówką, oczywiście w szeregu z zasilaniem żarówka 150W i efekt jest taki...

Podłączyłem zasilacz do sieci, po czym na krótko zaświeciła się żarówka 230V i zgasła na dobre, a sam zasilacz się nie uruchomił. Ponowne zwierania przewodu zielonego z masą przynosiły takie same efekty, a zatem czy te objawy świadczą o czymś oczywistym?

Pozdrawiam

0
  • #27 18 Lis 2011 22:58
    darpajdp
    Poziom 22  

A napięcie +5V stand-by jest, żarówka świeci? Bo nie napisałeś.

0
  • #28 19 Lis 2011 12:49
    pawomanhatan
    Poziom 14  

No racja, nie napisałem o tym...żarówka nie świeciła, więc wywnioskowałem że napięcia tam nie ma, choć może się mylę? Czy to ma jakieś ważne znaczenie?

0
  • #29 19 Lis 2011 14:51
    darpajdp
    Poziom 22  

No ma znaczenie, bo oznacza, że nie pracuje przetwornica stand-by, a bez niej nie uruchomi się reszta zasilacza. Wlutowanie dławika od APFC nie powinno mieć wpływu na to, że przestał się uruchamiać. Sprawdź luty i prawidłowość podłączenia żarówki pod +5V stand-by.

0
  • #30 19 Lis 2011 20:01
    hts
    Poziom 15  

A kto kolegę darpajdp uczył, że APFC wyłącza się demontując dławik :?: Duży błąd. Proszę zapoznać się z notą katalogową w tym przypadku układu CM6800.
    Autor tematu niech zamontuje dławik na swoim miejscu i wylutuje MOSFETy.

0
  Szukaj w 5mln produktów