Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywne kolumny estradowe 2x35 W RMS - al'a "Bigos na winie"

szoker25 18 Lis 2011 17:33 16264 40
 • #31
  Greg1702
  Poziom 20  
  75 Hz na tego typu kolumny to trochę za wysoko.
 • #32
  szoker25
  Poziom 9  
  Tylko nie wiem czy z takim litrarzem strojenie niżej niż 75 Hz ma jakiś sens?
 • #33
  Greg1702
  Poziom 20  
  A nie dasz rady wymienić tych przetworników na jakiś jeden porządny i dać nową płytę przednią do tych kolumn?? Ze strojeniem się już pokombinuje. 5 dB dla głośnika to już za dużo. 3 dB to jest górna granica.
 • #34
  szoker25
  Poziom 9  
  głośników nie będę wymieniał (wzmacniacz jest stereo) i nie chcę więcej na to wydawać. Po wymianie głośników, dodaniu bass reflexu - 2 otwory 2,5 cm średnicy i 2,5 cm długości - strojenie 68 Hz - bas jest bardziej miły a jednocześnie ma swoją "impulsowość" - nie jest "lejący".
 • #35
  sebek555cool
  Poziom 16  
  Witam. Jestem nowy w temacie, ale przeczytałem każdy post i dochodzę do wniosku, że kolega zrobił kolumny nie mając pojęcia co i jak. O znajomości programu WinISD już nie wspomnę, bo z postów, które czytam wynika jasno, że kolega nie ma pojęcia jak obsługiwać się programem. Dlaczego ?? Przykładem jest to, że podaje kolega średnicę BR ( bass refleks ) bodajże 7,2cm i długości 1 cm oraz Vent mach 0,17. Vent mach jest to prędkość powietrza w BR, jeśli jest czerwona, to należy albo zwiększyć średnicę BR, lub dodać drugi, a kolega dał 2 BR o średnicy 2,5cm co daje 5cm - jeszcze mniej. Na Elektrodzie są tutroiale korzystania z programów, WinISD też - wiem, bo sam korzystałem z tego "tutka". Zanim kolega zrobił kolumny, mógł założyć temat i zapytać co i jak zrobić. Sam buduje kolumny estradowe, ale stwierdziłem, że jeśli to ma być coś dobrego, to wolę poradzić się kogoś, kto zna się na tym i wie co kolega?? Kolumny zacząłem budować około 2 miesiące temu i do tej pory nie są skończone - nie z braku funduszy, a braku wiedzy... Użytkownicy Elektrody nauczyli mnie samodzielności, chęci zdobycia tej wiedzy a nie tylko zadawania banalnych pytań na forum - od tamtej pory czytam artykuły dotyczące budowy kolumn w każdej wolnej chwili i mimo tego, nadal stoję w miejscu, bo uważam, że wiem zbyt mało, by móc założyć temat, w którym mógłbym zapytać, czy mój projekt będzie dobrym projektem.

  Troszkę zjechałem z torów, więc teraz kilka słów o budowie:
  konstrukcja nie jest jakimś żartem, ale tylko pod względem wizualnym - ładnie to wyszło, ale dobranie przetworników to już tragedia - proszę mi uwierzyć, że głośnik, głośnikowi jest różny. Kolejnym błędem jest wzmacniacz - on faktycznie się nie nadaje na estradę... Wentylatorki - zawsze coś pomogą, ale tak jak pisali koledzy powyżej - świat jest pełny debili, którzy zawsze muszą coś pokręcić, podotykać, poprzełączać, ale cóż - ktoś musi psuć, aby ktoś mógł naprawiać :)

  Jedna rada dla kolegi - w którymś poście padło bardzo piękne powiedzenie: chytry płaci dwa razy - jest to święta prawda, ale jeśli już kolega nie chce zmieniać tego wzmacniacza, to warto chociaż zainwestować w zabezpieczenie termiczne.


  Pozdrawiam.
 • #36
  szoker25
  Poziom 9  
  Za nazywanie mnie "debilem" normalnie nakład bym kolegę po buzi.
  Zrobiłem z tego co miałem i po podsumowaniu wszelakich kosztów jestem zadowolony z relacji cena/jakość. Do zamierzonych zastosowań sprawdza się rewelacyjnie. Co do średnicy otworu bass reflex jakoś nikt nie był w stanie napisać ile powinno być - stąd średnicę wziąłem z innych konstrukcji tego typu (to co pokazuje WinISD biorę z lekkim przymrużeniem oka bo jak ponownie wyliczyłem moje yamahy to też wyszła za duża prędkość powietrza na bass reflexie). Wg mnie ten program bardziej sprawdza się do domowych zastosowań.
  Co do zabezpieczenia termicznego to myślałem też i o tym - a dokładniej dwa elementy odpowiedzialne za włączenie wentylatora powyżej danej temperatury oraz wyłączenie awaryjne układu. Jednak przy "pierwszym poziomie chłodzenia" wzmacniacz jest lepiej wystudzony niż jak pracował mi kiedyś w domowych warunkach bez chłodzenia.
 • #37
  sebek555cool
  Poziom 16  
  Nie chodziło mi wcale o kolegę, proszę przeczytać uważnie - kolega wie do czego służy potencjometr na tylnym panelu kolumny i nie sądzę by na imprezie ustawiał obroty wentylatorów na minimum, ale są ludzie, których nazwałem j/w "debilami" bo nie mają pojęcia co do czego służy, ale muszą tego dotknąc i pokręcić, a co za tym idzie - zniszczyć sprzęt (w tym przypadku narazić go na przegrzanie). Co do programu, to mogę się zgodzić - to są tylko symulacje, w rzeczywistości jest zawsze troszkę inaczej... Jeśli nie słychać jak powietrze przelatuje przez BR, to jego średnica widocznie jest wystarczająca. Zastanawia mnie tylko jedno - jak kolega obliczył obudowę na 2 różne głośniki ?? Przecież to nie jest możliwe w WinISD, chyba że czegoś nie wiem?? :)

  Zabezpieczenie termiczne w takim wzmacniaczu to konieczność - chłodzenie kolega już ma, nie trzeba tam kombinować więcej. Przydałby się tylko układ odłączający kolumny, lub powodujący spadek sygnału wejściowego o 50% przy xx temperaturze. Nie robiłem nigdy takich rzeczy, więc o dostosowanie temperatury musi kolega zapytać kogoś kompetentnego ;)

  Pozdrawiam.
 • #38
  Greg1702
  Poziom 20  
  Szoker skoro nie chcesz wymieniać głośników to niestety cała konstrukcja nie ma sensu w tej chwili. DJ Matyas dobrze Ci powiedział, że wsadzenie dwóch róznych od siebie głośników w jednej budzie jest porażką. Jeszcze chcesz dodać Bass Reflex do tej obudowy i stroić przy takiej charakterystyce. Jakaś paranoja. Na twoim miejscu zostawiłbym obudowy pomierzyłbym objętość i poszukałbym coś odpowiedniego do nich. Potem wziąłbym się za strojenie itd. Dalsza konwersacja w tym kierunku nie ma sensu. Sądząc po wielkości można zrobić całkiem porządne kolumny estradowe.
 • #39
  szoker25
  Poziom 9  
  No przecież napisałem:
  szoker25 napisał:
  Głośniki 888zostały wymienione na "Kenford DYD200B-8-28"

  Nie ma już dwóch różnych głośników w jednej obudowie. W jednej siedzą te Kenfordy (bardzo rozsądne wykonanie oraz parametry jak za głośnik w cenie 66 zł sztuka) a w drugiej Howard Hanssen, które sprawują się całkiem znośnie.
 • #40
  Greg1702
  Poziom 20  
  Za to masz dwie zupełnie różne kolumny.
 • #41
  szoker25
  Poziom 9  
  Biorąc pod uwagę, że w jednej są głośniki innej firmy o podobnych parametrach - to tak.
  Aktywne kolumny estradowe 2x35 W RMS - al'a "Bigos na winie" Aktywne kolumny estradowe 2x35 W RMS - al'a "Bigos na winie"