Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje informacji o czujnikach oddechu

10 Lis 2011 12:50 1823 2
 • Poziom 2  
  Artykuł znaleziony w internecie, oto co w nim znajdziecie:
  1. Wprowadzenie
  2. Mechanika oddechu
  3. Budowa tekstronicznego sensora do pomiaru oddechu
  4. Badania czujnika oddechów
  5. Model części mechanicznej czujnika
  6. Wnioski
  7. Literatura
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Poziom 2  
  Witam,
  Poszukuje informacji do pracy inżynierskiej o czujnikach oddechu. Oto co udało mi się znaleźć:

  -artykuł "Badania doświadczalne i symulacyjne światłowodowego czujnika rytmu oddechu"

  -"Czujniki pojemnościowe zbudowane zostały z naprzemiennie ułożonych warstw folii aluminiowej i cienkiej gąbki (2 mm grubości), otoczonych uziemionym ekranem. Zasada działania takiego materacyka sensorycznego opiera się na zależności pomiędzy pojemnością kondensatora a odległością pomiędzy jego okładkami. Cykliczny ruch stanowiących okładki fragmentów folii, wywołany pracą symulatora oddechu, powoduje zmiany pojemności czujnika, które zostają następnie przetworzona na łatwy do zmierzenia parametr sygnału elektrycznego (częstotliwość sygnału, czas trwania impulsu prostokątnego). Rejestracja oraz zapis uzyskanego sygnału odbywała się z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanego systemu, w skład którego wchodzą: mikroprocesorowy układ pomiarowy oraz oprogramowanie stworzone w środowisku LabWindows/CVI. Badaniu poddano samodzielnie skonstruowane segmenty czujnika o różnych rozmiarach oraz różnej liczbie warstw gąbki i folii.

  Działanie czujników indukcyjnych opiera się na wykorzystaniu prądów wirowych powstających w przewodnikach pod wpływem zmiennego pola magnetycznego. Podstawowe elementy sensora tego typu stanowią: matryca płaskich cewek oraz cienka warstwa przewodnika, napylone po przeciwnych stronach warstwy sprężystego materiału. Zbliżanie przewodnika do cewek, przez które płynie prąd o odpowiednio dużym natężeniu oraz częstotliwości, powoduje zwiększenie natężenia prądów wirowych i zmniejszenie indukcyjności sensora. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem modelu pojedynczego segmentu czujnika, zbudowanego z samodzielnie nawiniętej płaskiej cewki oraz folii aluminiowej, oddzielonych od siebie gąbką. W celu oceny zmian indukcyjności wykorzystano szeregowy układ rezonansowy oraz oscyloskop."

  Źródło:
  http://www.kns.b2me.pl/art-domowy-monitor-oddechu-niemowlecia,206,2.html
  znajdują się tam też rysunki przedstawiające wyżej wymienione czujniki oraz parę wykresów.

  Jeśli ktoś posiada jakieś dodatkowe materiały, które mogły by być pomocne w tej tematyce, to byłbym wdzięczny za podzielenie się nimi :)

  Pozdrawiam
 • Admin Sprzętu Medycznego
  Moderowany przez fortronik:

  Scaliłem dwa tematy, przed założeniem kolejnego tematu proszę zapoznać się z regulaminem forum, oraz regulaminami wewnętrznymi danych działów. Ze szczególną uwagą na punkt regulaminu 3.1.16. (14) Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

  Ps. w powyższym temacie ciężko Koledze będzie uzyskać pomoc przynajmniej ze względu na prowizję jaka została nałożona za ściągnięcie pliku.