Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator łazienkowy, poprawna regulacja obrotów

Wanderley9 10 Nov 2011 16:15 12790 10
Przewód Toplex
 • #1
  Wanderley9
  Level 12  
  Posiadam wentylator łazienkowy:

  Vents 150S
  Zasilanie 220 - 230 V
  Częstotliwość 50 Hz
  Moc 24 W

  Znalazłem kilka modeli regulatorów.

  1.REGULATOR OBROTÓW SILNIKA TYWENT UNI-1N 230V 150W tranzystorowy.
  Idealnie nadaje sie do sterowania wydajnością (poprzez zmianę obrotów) wentylatorów, których silniki mają moc do 150 W.

  http://thermohandel.pl/index.php?p347,regulator-obrotow-silnika-uni-1-regulacja-do-150-w

  2. Vents RS-1-400
  Stosuje się w systemach wentylacji w celu włączenia/wyłączenia i regulowania prędkości obrotów jednofazowych silników elektrycznych wentylatorów sterowanych napięcie.

  http://www.vents-group.pl/wentylacja-profesjonalna/sterowniki/rs-1-400

  3.AVT1613
  http://arlisklep.pl/files/AVT/avt1613.pdf

  Tutaj mam pytanie do was, ktory z tych modeli będzie odpowiedni do zwykłego wentylatora łazienkowego (kwestia silnika). Czy zakupując model z 1 lub 2 narażam się na buczenie i ewentualne zniszczenie wentylatora ? Jesli model 3 jest jedyna i słuszna opcja to czy da się gdzieś kupić/zrobić do niego obudowę, tak, żeby zniwelować ryzyko pokopania prądem ?
 • Przewód Toplex
 • Helpful post
  #2
  matekogon
  Level 22  
  Kolego wszystkie te regulatory możesz zastosować do twojego wentylatora co do buczenia to wszystko zależy od konstrukcji twojego wentylatora. Jeżeli zmniejszysz prędkość do takiego stopnia że silnik nie będzie miał odpowiedniej mocy do obrócenia łopatkami wirnika to może wystąpić buczenie. Ale na pewno nie wystąpi jak zmniejszysz prędkość o 50% lub 70%
 • Przewód Toplex
 • #3
  Wanderley9
  Level 12  
  Czyli tamte urządzenia pracują poprawnie z silnikiem indukcyjnym ?
 • Helpful post
  #4
  matekogon
  Level 22  
  Pisze że są przeznaczone do silników jednofazowych więc jak sam widzisz chodzi o silniki indukcyjne. Nie rozumie co masz na myśli "czy poprawnie pracuje". Jeśli jest przeznaczony do silników jednofazowych o odpowiedniej mocy i zastosujesz taki silnik to masz gwarancje że będzie poprawnie pracował jeśli zdarzy się tak że będą problemy (zdarza sie czasami) to masz prawo na reklamowanie towaru.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Wanderley9
  Level 12  
  WojcikW i matekogon dziękuję za wyjaśnienia.
 • Helpful post
  #7
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Otwieram na prośbę autora.
 • #8
  Wanderley9
  Level 12  
  Wentylator ma w środku kostkę bez oznaczeń fazy i masy. Vents 150S w łazience mam tak zrobiony, że włącza się go do kontaktu, wtyczka w pomieszczeniu obok. Regulator trzeba umieścić na fazie, co się stanie gdy ktoś odłączy wentylator i włoży wtyczkę na odwrót, tym samym zmieni fazę i masę na żyłach ? Czy istnieje szansa, ze coś się spali ? Wydaje mi się, że regulator przestanie działać, a wentylator będzie chodził na 100%, jednak wole się upewnić. Co mogę zrobić żeby jakoś to oznaczyć, tak żeby nie dało się "źle podłączyć" wtyczki ? No chyba, ze pozostaje jedynie metoda "organoleptyczna" aka "jak chodzi na 100% podłącz wtyczkę na odwrót".

  Ps. Na przyszłość proszę nie zamykać moich tematów, gdy uznam, że temat został wyczerpany, sam go zamknę. Dajcie się ludziom wypowiadać.
 • Helpful post
  #9
  matekogon
  Level 22  
  Kolego wentylator przypuszczam że jest zrobiony z tworzywa sztucznego ABS i jest zasilany z 230V więc jest to obojętne czy podłączysz fazę z lewej strony czy z prawej bo wyprowadzone przewody są tylko od uzwojenia silnika. Co do regulatora również będzie działał montuje się go na przewodzie fazowym aby w przypadku pełnego wyłączenia silnika żeby faza nie była nadal podawana na przewód idący do silnika
 • #10
  Wanderley9
  Level 12  
  Tak, ABS i parametry jak w pierwszym poście. Jeśli dobrze rozumiem chodzi tutaj o pełne wyłączenie za pomocą regulatora ? W najgorszym razie pobazgram coś markerem na wtyczce i kontakcie, chce, żeby regulator zawsze był na fazie. Chyba nie ma innego rozwiązania poza markerem ?


  Wtrącę jeszcze jeden wątek, jeżeli cały układ podłącze bezpośrednio pod programator czasowy, to jak rozumiem, wtedy nie muszę się kompletnie przejmować ewentualną faza puszczona na silnik ?
 • #11
  matekogon
  Level 22  
  Jeśli masz gniazdo z bolcem możesz rozwiązać to kupując wtyczkę na bolec i nie będziesz mógł jej odwrotnie włączyć . Co do drugiego pytania to nie wiem o co ci chodzi jeśli chcesz programatorem sterować załączanie wentylatora to również musisz go na fazie umieścić żeby odłączył ci fazę w chwili gdy upłynie czas nastawiony w programatorze.