Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fujitsu Siemens Amilo Pi 1505 - zero reakcji

denwer 10 Nov 2011 22:19 3424 5
    denwer
    Level 14  
    Witam.
    Właśnie wpadł mi w ręce laptop znajomego - maxdata eco 4510 iw (Siemens Amilo Pi 1505). Niestety odmawia on posłuszeństwa i nie daje żadnych oznak "życia".
    Znajomy twierdzi, że laptop ten miewał problemy i czasami potrafił się sam wyłączyć, ale po ponownym włączeniu działał poprawnie. W pewnym momencie jak się wyłączył tak już nie wstał.
    Rozkręciłem go i wygrzebałem płytę. Wzrokowo znalazłem uszkodzony element odpowiedzialny za ładowanie (TL594C - wypalony przy nodze vcc) i Wylutowałem go lecz nic to nie pomogło (nie sądzę żeby brak tego układu był przyczyną totalnego zgonu lapka). Zacząłem przeglądać napięcia. Na r24 jest napięcie, na U4 (LM358) też jest, a na wyjściach daje 3V i 4,8V. Nie wiem co dalej sprawdzić ponieważ nie siedzę w laptopach tylko w GSM. Schematu nie mam więc kaplica. Jeżeli ktoś ma schemat albo nakieruje mnie co może być nie tak to prosiłbym o pomoc.

P.S.
    Na chwilę obecną pod zasilaczem żadne kontrolki się nie świecą. Nie wiem czy to ważne ale bateria przy sprawdzaniu wyjęta (ma poniżej 10V)
    demeus
    Level 18  
    Nie wiem jak w tym przypadku, ale jak najbardziej brak kontrolera ładowania może powodować problemy z uruchomieniem laptopa.

Na początek podaj ile prądu pobiera goła płyta, z prockiem i ramem, ile po próbie włączenia, czy jest napięcie na włączniku i jakie napięcia masz na cewkach.

--
    pozdrawiam,
    demeus
    denwer
    Level 14  
    OK. Więc dzisiaj posprawdzałem trochę i to co się dowiedziałem wypisuję:

Pobór prądu samej płyty bez pamięci = 111mA (z pamięcią bez zmian). Przy naciskaniu powera nic się w poborze nie zmienia.
    Wyjąłem baterie podtrzymującą żeby skasować cmos lecz nic to nie dało (napięcie 3V).
    Napięcie ładowarki po podłączeniu do płyty nie spada.
    Na power swithu jest napięcie 5V.
    Poniżej zdjęcie z pomiarami napięć (wyniki wypisane na cewkach)

Fujitsu Siemens Amilo Pi 1505 - zero reakcji

Pomierzyłem napięcia w konektorze do układu z ledami. Na diodę od ładowania (czerwoną i zieloną) leci 5v. Na ledzie powera jakieś śmieci (0.20V).
    Z tego zakładam (lecz mogę się mylić), że gdyby był układ ładowania baterii to dioda ładowania powinna migać. Niestety układ ładowania przyjdzie do mojej "wioski" pod koniec przyszłego tygodnia.
    Vogelek23
    Level 34  
    denwer wrote:
    Pobór prądu samej płyty bez pamięci = 111mA
    Za dużo, jeśli mówimy o samym podłączeniu zasilacza, bez włączania laptopa.
    Sprawdź, czy coś się nie grzeje przypadkiem.
    denwer
    Level 14  
    Zrobiłem próbę zwarciową i grzał się u4 czyli LM358. Po wymianie na nowy napięcie płyty z 111mA spadło do 53mA. po sprawdzeniu reszty układów nie stwierdziłem grzania jakiegokolwiek z nich. Laptop bez zmian (poza zmniejszonym poborem), czyli nie włącza się, nie świecą żadne kontrolki.