Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan87. Odsłuch jest OK. Nadawanie nie działa. Modulacja niezrozumiała.

skibol 07 Gru 2004 18:07 2072 14
  • #1 07 Gru 2004 18:07
    skibol
    Poziom 12  

powitać zakupiłem alana87 do wymiany była końcówka mocy ,wymieniłem na nowe nawet i sterujący poszedł do wymiany no ale niestety radio niby nie nadaje po podpięciu do refleiktometru i na sztucznym obciąrzeniu wskazówka nawet niedrgnie ale co jest śmieszne podłonczyłem pod antene okazuje sie że jednak coś nadaje na odległości 4km mam 4 esy ale modulacja jest zbytnio nie zrozumiała.Niewiem ale radio mogło być że tak powiem po kowalu czyli mogło być krecone filtrami ale nie jestem pewien odsłuch jest żylete mikrofon sprawny i co mam począć z tym tematem z góry dzięki za wskazówki

0 14
  • Computer Controls
  • #2 29 Gru 2004 14:07
    Preskaler
    Poziom 37  

Trochę mało wiadomości przekazałeś, żeby można było coś konkretnego wymyślić! Filtrów nie dotykaj! Jeśli odbiornik pracuje dobrze to zostaw filty w spokoju! Nic nie piszesz jakie te tranzystory założyłeś? Czasami tak się zdarza, że mają mniejszą "betę" i nie dają pełnej mocy. Należało by pomierzyć (podglądnąć oscyloskopem?) sygnał dochoddzący do "driwera" i z niego na "końcówkę". Przynajmniej pomierzyć trzeba moc w.cz. dostarczaną do anteny przy różnych rodzajach modulacji. Jeśli nie masz czym pomierzyć to przynajmniej pomierz napięcie szczytowe w.cz. na rezystorze (bezindukcyjnym) włączonym jako obciążenie anteny (antena zastępcza). Jest to dość skomplikowane radio (modulator) i nie wiem czy tak "zaocznie" da się coś poradzić? Widzisz zresztą, że nie ma postów, to świadczy o trudności w znalezieniu dobrej rady.

0
  • Computer Controls
  • #3 30 Gru 2004 09:24
    skibol
    Poziom 12  

Powitać Preskaler to zaczne od początku wymieniłem wszystkie trzy końcówki na takie same co posiadał wcześniej a sugerowałem sie tym ze strony http://www.cbsite.nl/modif/midland/alan87/alan-87.htm a bety tranzystorów nie sprawdzałem no niestety oscyloskopu nie posiadam ,podstawiłem jeszcze SO42P ale usterka dalej jest ale z tym sie jeszcze pobawie a jak załatwie oscyloskop to pomierze i sie odezwe pozdrowionka i szczęśliwego nowego roku

0
  • #4 30 Gru 2004 09:39
    andrew220
    Spec od GSM

Nie trzeba oscyloskopu, wystarczy sonda w.cz., pomierz przy nadawaniu, gdzie ci ginie sygnał, z tego co pamiętam, to w alanie 87 kondensatory się wymieniało sprzęgające poszczególne stopnie wnmacniacza mocy w.cz., no i jeszcze te diody sprawdź co są na samych końcówkach zamontowane.

0
  • #5 30 Gru 2004 13:25
    Preskaler
    Poziom 37  

Taką sondę można zbudować w prosty sposób. Ta druga (niżej) jest lepsza bo można nią mierzyć przebiegi zmienne ze składową stałą (np. na zasilanych napięciem stałym kolektorach tranzystorów w.cz.).

0
  • #6 05 Sty 2005 02:36
    green33

Poziom 31  

Witam, jesli pożera odpowiednią ilośc prądu a moc bardzo mała wychodzi to spotkałem juz kilka przypadków przebitych kondenstatorów po kilkaset pF w filtrze nadajnika, efekt był taki, że radio zjadało tak 3 - 4 A a mocy w.cz. ze 300 mW. Do tego grzały się końcówki mocy.
    Powtarzam - w takich dziwnych przypadkach trzeba kontrolowac pobór prądu przez urządzenie !! Już na tej podstawie można coś określic.

Pomijam fakt możliwości zakupu "lipnych" tranzystorów... najlepiej każdy osobno sprawdzić w układzie stopnia mocy. Pozyczyć jakąś ONWĘ czy coś takiego i nawet dolutować od strony druku ( oczywiście odłączając istniejący tranzystor ) - załączyc nadajnik na kilka sekund ( max 3 - 4 sek. ) bo jak się dłużej ponadaje to tanzystory bez radiatorów odparują. Nawet bez żadnego strojenia powinno się około 3 - 4 W uzyskać.
    A że lipne tranzystory są na rynku to wiem... np. Poltronic sprzedaje 2SC2078 które dają max 1 W... ( w każdym razie w listopadzie przysłali nam taką paczkę - "tylko" 200 szt - na szczęscie przyjęli z powrotem).

Pozdrawiam green

0
  • #7 06 Sty 2005 00:09
    TheMonter
    Poziom 17  

Jeśli na wyjście takiej sondy założysz słuchawki, może być W66 z telefonu to możesz posłuchaś własnej modulacji (masz demodulator). Pozatym dobrym rozwiązaniem jest pooglądanie przebiegów na oscyloskopie - prawdę mówiąc bez tego jest naprawdę ciężko. Miałem kiedyś Onwę, która dawała na wyjściu około 1W, okazało się, że poprzedni spec kręcił rdzeniami na słuch :| i niestety tylko rozstroił tor nadajnika (cewki sprzęgające stopnie). Dopiero na oscyloskopie udało się to zestroić dla jak największej amplitudy nośnej i wtedy radio dało porządne 4W :) Więc skoro kolega pisze, że może być po kowalu to ktoś mógł pokręcić sobie :D Czasem można taki coś zauważyć po śladach śrobokręta, wydrapanym wosku, lakierze itp.

Podaj jeszcze jaki masz SWR na tych kilku esach w okolicy.
    Pzr.

0
  • #8 06 Sty 2005 23:40
    andrew220
    Spec od GSM

Cytat:
    Dopiero na oscyloskopie udało się to zestroić

eee.. no co ty? sondą nie dało się? ;-)

0
  • #9 07 Sty 2005 08:24
    TheMonter
    Poziom 17  

Ano w sumie dało by się sondą też to zestroić ale na oscylu jest możliwość obejrzenia przebiegu i widać ewentualne zniekształcenia. Głębokość modulacji też ładnie widać ;)

0
  • #10 11 Sty 2005 19:24
    skibol
    Poziom 12  

Powitać wszyskich zaczołem to wszystko od początku wydarłem tranzystory i tak 2SC1969 ma bete jeden to 106 a drugi to 93 (ładna rozbierzność, no ale mam przejście między korektorem a emiterem 572 ),a 2SC2166 beta 38 w zasadzie to troche zamało tak mi się wydaje bo jeśli dobrze myśle to 2SC2166 ma wysterować 2SC1969.To wzasadzie teraz niech mi ktoś powie jakie bety mają być tych tranzystorów.TheMonter zbytnio nie widać śladów kręcenia no ale cewka L33 była na 1000% kręcona gdyż nie była zabezpieczona to znaczy brak gómki lub tym podobne.to jeszcze oscyloskop i powiadomie wszystkich czy radio działa :spoko: czy też poszło pod :shii: :sm1:

0
  • #11 12 Sty 2005 18:03
    skibol
    Poziom 12  

no albo jeszcze inaczej kto posiada pewny sklep z owymi tranzystorami bo prawdopodobnie to co ja posiadam to lipa

0
  • #12 14 Sty 2005 12:10
    zibizibi2a
    Poziom 14  

Witam.

Właśnie niedawno dostałem identyczne radio z identyczną usterką do naprawy. Też brało prąd ok 3A a na wyjściu nic. Szukałem odpowiedzi w tym poście. Udało się, okazało się że to wina jednego kondensatora. Za końcówkami jest taki 820p na 300V. Przez niego idzie cała moc z radia. Po wymianie wszystko ruszyło. Oznaczenie C166. Proponuje to sprawidzić myślę że pomoże i nie jest kosztowne. Przylutuj do niego na początek równolegle jakiś zwykły ceramik podobnej pojemności dla sprawdzenia bo nie wiem czy znajdziesz pod ręką taki jak tam jest. Ja nie miałem. Zaznaczam że na mierniku pokazywało prawidłowo jego pojemność ale był uszkodzony. Dopiero oscyloskop pokazał dokłanie gdzie ginie sygnał.

Pozdrawiam

0
  • #13 14 Sty 2005 18:41
    andrew220
    Spec od GSM

andrew220 napisał:
    w alanie 87 kondensatory się wymieniało sprzęgające poszczególne stopnie wnmacniacza mocy w.cz.

hmmm... nie znalazłeś ? widocznie po łebkach czytałeś temat... ;-)

0
  • #14 15 Sty 2005 13:05
    zibizibi2a
    Poziom 14  

andrew220 napisał:
    andrew220 napisał:
    w alanie 87 kondensatory się wymieniało sprzęgające poszczególne stopnie wnmacniacza mocy w.cz.

hmmm... nie znalazłeś ? widocznie po łebkach czytałeś temat... ;-)

To chyba ty po łebkach czytałeś. Przeczytaj uważniej co napisałem. Napisałem że szukałem i że udało się. Tylko dopisałem do twojej wypowiedzi który to u mnie był dokładnie kondensator.

0
  • #15 11 Mar 2005 17:43
    skibol
    Poziom 12  

no po długiej przerwie powróciłem z zapasem sił to tego radia i wziołem się do roboty w sklepie zakupiłem kondenatory i wymieniłem wszystkie w stopniu końcowym ,no ale efekt był marny wskazówka coś drgneła ale nadal nie idzie pełnom mocą :cry: dam sobie spokój z tym radiem i co najwyżej będzie na części bo oscyloskop to musze sobie zakupić .Dzięki wszystkim za doradztwo i pozdrawiam

0