Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KRUPS XP7240 - błąd 12, gdzie znajduje się mikrostyk wyłaczający docisk prasy

twitt 11 Lis 2011 11:20 13878 13
  • #1 11 Lis 2011 11:20
    twitt
    Poziom 9  

Cześć
    Mam kłopot z ekspresem Krupsa XP7240. Po włączeniu ekspres wykonuje kilka autotestów (po każdym wyświetlany jest komunikat o konieczności opróżnienia pojemników), po czym po kilku próbach wyświetlany jest komunikat błędu - błąd 12.

Jedyna podpowiedź jaką znalazłem w sieci:

"при тестовом движении пресса верх вниз не срабатывает микровыключатель, который находится внизу термоблока..."

...sugeruje problem z mikrostykiem odpowiedzialnym za wyłączenie docisku prasy, który powinien znajdować się w dolnej części termobloku. Naprawiałem już poprzednio ten ekspres (uszczelka zaparzacza) więc z optymizmem rozebrałem go na części i.... nie mam pojęcia, w którym miejscu może znajdować się rzeczony mikrostyk :(

Z góry dziękuję za podpowiedzi

tomek

0 13
  • #2 11 Lis 2011 15:02
    Tomotron
    Poziom 12  

W instrukcji serwisowej błąd 12 jest opisany jako "brak impulsów wyrzutu w dwóch kolejnych pustych cyklach ("switch")

Co faktycznie wskazuje na brak impulsu na switchu który jest na samym dole przy siłowniku (od strony zaworu dwu barowego) - widać tylko wystające konektory (jak dobrze pamiętam przewody podłączone są koloru czarnego i białego)
    Krańcówka normalnie jest cały czas zwarta dopiero przy cyklu wyrzutu na bardzo krótką chwile jest rozłączana.

Pozdrawiam
    Tomek
    PS. instrukcja serwisowa jest do ściągnięcia z elektrody

0
  • #3 04 Gru 2011 11:06
    twitt
    Poziom 9  

Tomotron napisał:
    W instrukcji serwisowej błąd 12 jest opisany jako "brak impulsów wyrzutu w dwóch kolejnych pustych cyklach ("switch")

Co faktycznie wskazuje na brak impulsu na switchu który jest na samym dole przy siłowniku (od strony zaworu dwu barowego) - widać tylko wystające konektory (jak dobrze pamiętam przewody podłączone są koloru czarnego i białego)
    Krańcówka normalnie jest cały czas zwarta dopiero przy cyklu wyrzutu na bardzo krótką chwile jest rozłączana.

Pozdrawiam
    Tomek
    PS. instrukcja serwisowa jest do ściągnięcia z elektrody

Cześć
    Znalazłem chwilę, żeby pogrzebać w ekspresie. Mam wersję ze switchem zainstalowanym na dole (nowsze mają wyłącznik na górze).
    Nie bardzo potrafię znaleźć mechanizm, który odpowiadałby za rozłączanie styku - będę wdzięczny za podpowiedź.

Instrukcja serwisowa opisuje wersję z wyłącznikiem na górze, i w temacie ewentualnej naprawy tego elementu milczy. Czyżby należało wymienić cały zespół siłownika / kotła?

pozdrawiam
    tomek

1
  • #4 04 Gru 2011 11:22
    Tomotron
    Poziom 12  

twitt napisał:

Znalazłem chwilę, żeby pogrzebać w ekspresie. Mam wersję ze switchem zainstalowanym na dole (nowsze mają wyłącznik na górze).
    Nie bardzo potrafię znaleźć mechanizm, który odpowiadałby za rozłączanie styku - będę wdzięczny za podpowiedź.

Instrukcja serwisowa opisuje wersję z wyłącznikiem na górze, i w temacie ewentualnej naprawy tego elementu milczy. Czyżby należało wymienić cały zespół siłownika / kotła?

Nie miałem styczności z innym umiejscowieniem krańcówki, ale możliwe jest (gdzieś czytałem) że elektronika jest inna w zależności od umiejscowienia krańcówki.

Sprawdzić można przez podłączenie do multimetru i zobaczyć czy jest zwarta. Naciskamy siłownik do końca, następnie delikatnie puszczamy i kiedy sitko dolne znajduje się w górze (wypycha brykiet kawy) krańcówka powinna na chwile rozewrzeć się - przynajmniej jest tak w mojej wersji bojlera.

Pozdrawiam
    Tomek

0
  • #5 11 Gru 2011 17:52
    twitt
    Poziom 9  

Ekspres naprawiony (błąd 012)
    Uszkodzony był switch - po wymianie na zamiennik, który udało się znaleźć w elektronicznym na rogu (2pln) wszystko działa jak należy.

Krótka instrukcja jak do przełącznika się dostać:
    1) zdjąć obudowę
    2) wymontować młynek i plastikową maskownicę zespołu kotła (po drodze należy rozłączyć wszystkie wiązki z modułu elektroniki)
    3) odkręcić zespół kotła od podstawy (3 śrubki), przechylić go na bok i wykręcić pojedynczą śrubkę mocującą obudowę switcha do podstawy kotła (niestety śrubka znajduje się od spodu). Switch zamocowany jest w plastikowej obudowie na 4 zatrzaski - z wymianą nie powinno być żadnego kłopotu

dziękuję wszystkim za podpowiedzi

0
  • #6 10 Lut 2015 11:01
    stanisław tabasz
    Poziom 10  

Czy chodzi o ten switch na zdjęciu w zał.?
    Czy biały plastik ma być skrecony-odchylony? Mija akurat blaszkę switcha!
    Stan KRUPS XP7240 - błąd 12, gdzie znajduje się mikrostyk wyłaczający docisk prasy

3
  • #8 13 Lut 2015 21:40
    stanisław tabasz
    Poziom 10  

Czy wiesz jak on się, ten switch fachowo nazywa? Nazwa techniczna, producent, jakiś kod, podstawowy parametr, cycóś?
    Chciałbym go też kupić, ale wolałbym powiedzieć co chcę, przy zakupie w elektronicznym.

0
  • #9 17 Lut 2015 20:49
    stanisław tabasz
    Poziom 10  

Podejrzewam styk wyłącznika wyrzutu kawy, sprężynkę pod plastikiem lub niełączy switch?. Ale od początku.
    Po włączeniu i wpisaniu daty godziny do ekspresu włącza się test. Przerywa i jest gotów do parzenia. Po drugiej kawie nastepuje cichrzy (nie metaliczny) wyrzut fusów i 2 razy komunikat: oczyść pojemniki. Potem komunikat błąd 12. Koniec parzenia.
    Na drugi dzień powtarza się jw. Leń robi max. 2 kawy dziennie. Czy jest na takiego pała? Czy miał ktoś takiego lenia?
    Powtarzam pytanie: styk wyłącznika wyrzutu kawy?, sprężynkę pod plastikiem? lub nie łączy switch?

3
  • #10 20 Lut 2015 22:39
    stanisław tabasz
    Poziom 10  

Mikro przełącznik 40 zł w North. Wezmę też sprężynkę tłoka. Martwi mnie to, że czasem zadziała wyrzutnik fusów, co (chyba) wyklucza awarię switcha. Kto może doradzić? Proszę nawet przypuszczenia.

1
  • #11 07 Paź 2016 18:33
    pp.vidi
    Poziom 2  

stanisław tabasz napisał:
    Mikro przełącznik 40 zł w North. Wezmę też sprężynkę tłoka. Martwi mnie to, że czasem zadziała wyrzutnik fusów, co (chyba) wyklucza awarię switcha. Kto może doradzić? Proszę nawet przypuszczenia.

W takim przypadku nie trzeba kupować nowej sprężynki. Wystarczy ją rozciągnąć na długość sworznia. Swich należy wymienić, tylko, gdy w pozycji stabilnej wykazuje rozwarcie.

0
  • #12 10 Mar 2017 08:33
    misiek125125
    Poziom 9  

Witam
    Dodam od siebie ku przestrodze że po wymianie uszczelnienia w owym tłoku (braisty czy jakoś tak się nazywa) trzeba sworzeń posmarować , ja tego nie zrobiłem nowy uszczelniacz, ciasny tłok nie chciał szybko opadać . Po uruchomieniu kilka auto testów i błąd nr 12 , rozbieranie ekspresu od nowa smarowanie dolnej części sworznia pod uszczelniaczem i problem znikł tłok szybko opada po wyrzucie fusów (smarujemy oczywiście specjalnym smarem silikonowym, białym)
    Pozdrawiam

1