Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku

mlawi 14 Sie 2018 21:00 60273 213
    Mika8
    Poziom 2  
    Podepnę się pod temat. Chcę wymienić domofon w mieszkaniu ponieważ stary sie zepsuł. Nie słychać mówiącego na dole. Jaki będzie pasował? Na dole jest podobny do tego że screena wrzucanego przez kogoś wcześniej. Wymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w blokuWymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku
  • Relpol przekaźniki
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Widać, że to kaseta Proel KDC1803. Zapewne można podpiąć unifon Proel np. PC255.
    Nie słychać mówiącego na dole, a czy słychać wywołanie?
  • Relpol przekaźniki
    m.fabijanczuk
    Poziom 9  
    Witam. posiadam unifon Codi 513 i chcę go zmienić. Z racji ze jest to stary model i ciężko dostać identyczny a ten się popsuł, czym mógł bym go zastąpić żeby działał domofon?
    Z góry dzięki za podpowiedzi ..
    fakerus
    Poziom 18  
    BTW sorka z OT, tak se czytam i znakomita większość pytań kierowanych jest pod zły adres, znaczy jeśli wspólnota itp. mają umowę na przeglądy i "konserwację" to KóŹwa tam trza i za daromochę wymienią .... (...) TO tak BTW czy jak to po polskiemu na marginesie/mała dygresja/ (...) ...........
    Ircys
    Specjalista Domofony
    fakerus napisał:
    BTW sorka z OT, tak se czytam i znakomita większość pytań kierowanych jest pod zły adres, znaczy jeśli wspólnota itp. mają umowę na przeglądy i "konserwację" to KóŹwa tam trza i za daromochę wymienią .... (...) TO tak BTW czy jak to po polskiemu na marginesie/mała dygresja/ (...) ...........

"za darmochę" - tośmy się uśmiali :)
    gacek005
    Poziom 10  
    gacek005 napisał:
    Witam. Ponowne potrzebuje pomocy. Zamówiłem unifon cyfral 4-5-6 żył, ale kompletnie nie wiem jak to podłączyć na istrukci jest zupełnie inna płytka niżeli w unifonie.
    Stara słuchawka. Wymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku
    Nowa słuchawkaWymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku
    Dodam że wywołanie mam na osobny dzwonek.
    instrukcja

Witam.
    Wymieniłem unifon na drugi.
    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak po kolei go podłączyć
    Dziękuję i pozdrawiam
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Przecież schemat starego sam zamieściłeś na jednym ze zdjęć.
    Wynika z niego, że poszczególne zaciski to:
    9 - zacisk masy
    11 - zacisk słuchawki
    12 - zacisk mikrofonu
    c - zacisk wspólny dla brzęczyka i otwierania
    7 - zacisk brzęczyka
    I - zacisk otwierania

W nowym natomiast masz:
    MASA - zacisk masy
    RING - zacisk wywołania
    SPK - zacisk słuchawki (inaczej głośnika)
    MIC - zacisk mikrofonu
    SW1 - zacisk otwierania
    SW2 - zacisk otwierania

Zworki musisz zdjąć jak do instalacji 6 żyłowej.

Niemal wszystko da się przełożyć poza wywołaniem. W nowym na RING powinien trafić sygnał akustyczny (melodia). W starym systemie nie masz czegoś takiego. Jest zamiast tego podawane napięcie zmienne na brzęczyk. Dlatego też są rozdzielone obydwie żyły wspólne obwodów rozmównych i wywołania.
    Jak sobie z tym poradzić? Jedna opcja, to przełożenie brzęczyka. Inna opcja to montaż niedużego buzzera lub innego układu dzwonkowego w nowym unifonie.
    Od biedy (do prób działania wywołania) zamiast brzęczyka można użyć przekaźnika na 12V prądu stałego, który też będzie terkotał lub małej żaróweczki na 12-14V, ale wtedy będziesz tylko "widział", że ktoś dzwoni.

Gdy zdecydujesz się jednak na montaż buzzera lub płytki generatora wywołania, to będziesz musiał wyprostować napięcie zmienne, które u ciebie jest wywołaniem.
    Jeżeli zastosujesz buzzer, to zacisk RING pozostawiasz wolny. Jedynie przy zastosowaniu płytki generatora jego wyjście podłączasz pod RING.
    gacek005
    Poziom 10  
    Nie wiem gdzie podłączyć
    I - otwieranie
    C - zacisk wspólny dla brzęczyka i otwierania
    Dziękuję
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Zaciski SW1 i SW2 to wyprowadzenia przycisku otwierania zamka. Jak zdejmiesz wszystkie zworki, to będą one całkowicie odizolowane od reszty unifony (podobnie jak w starym). Patrząc na stary schemat musisz robić identyczne podłączenie, czyli jeden z zacisków będzie wspólnym dla otwierania i brzęczyka. Dajmy na to, że będzie to SW1 (czyli c). SW2 natomiast będzie tym samym co "I". Drugi przewód idący zaś do brzęczyka (7) musisz dać bezpośrednio na brzęczyk.
    RING musi pozostać wolny. Kabelki zespolone wcześniej ze sobą muszą być identycznie przełożone do nowego unifonu, bo u sąsiada nie będzie działał unifon.

Reasumując w starym miałeś 6 zacisków i wszystkie były przyłączone. W nowym pomijasz jeden (RING) ale w jego miejsce stwarzasz nowy, którym jest bezpośrednie podłączenie kabelka do brzęczyka.

Dlaczego u ciebie w starym unifonie jest wspólny zacisk otwierania i brzęczyka? Dlatego, że to samo napięcie zmienne jest wykorzystane do obydwu celów, tzn. do zasilania brzęczyka i elektrozaczepu. W nowym unifonie natomiast zamiast napięcia zmiennego jest sygnał akustyczny, który trafia przez zacisk RING do słuchawki unifonu, dzięki której jest słyszany.
    gacek005
    Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc. Słuchawja już na ścianie i wszystko działa.
    Pozdrawiam
    dancyberia
    Poziom 10  
    Witam. Potrzebuję pomocy w podłączeniu wymienionej słuchawki. Wymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku Wymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku
    dancyberia
    Poziom 10  
    Wielkie dzieki. Podłączyłem działa.
    Arek1980
    Poziom 8  
    Witam, po generalnym remoncie zakupionego mieszkania chcę wymienić unifon, który się już do niczego nie nadaje.
    Model to Fermax 3594 (jak na zdjęciu) Wymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku Wymiana słuchawki ( unifonu) domofonu w bloku
    Firma, która jest niedaleko poleca mi LAskomex LM-8, ale nie do końca są dla mnie wiarygodni, gdyż montują tylko ten unifon (koszt usługi 160 zł, wow).
    Żonie podoba się Cyfral Smart-d, ale nie wiem jak z jakością i kompatybilnością z moim domofonem.
    Proszę o doradzenie.
    fajaone
    Poziom 2  
    Witajcie,
    I ja potrzebuję waszej pomocy bo coś mnie trafi :) posiadam domofon ktory uległ destrukcji i niestety nie radzę sobie z podłączeniem więc proszę was o pomoc
    Ze ściany wychodzi przewód 6 żyłowy ale podłączone były tylko 4 nie wiem czy kiedyś ktoś nie grzebał tutaj . Czy mogę prosić kogoś doświadczonego aby mnie poinstruował co gdzie wpiąć :)
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    W starym od góry:

1 - wywołanie
    2 - słuchawka
    3 - mikrofon
    4 - masa
    5 - zamek
    6 - zamek

Instalacja 4 żyłowa z otwieraniem po linii słuchawki. Koniecznie przenieś też widoczny na zdjęciu kondensator elektrolityczny. Biegunowość zgodna z tym co obecnie. Innymi słowy jak go nie odlutujesz, to będzie dobrze.

Ps. W instrukcji Cyfrala 5P jest napisane, ze dla takiej instalacji producent przewidział już kondensator. Sprawdź sam jak to jest, bo osobiście nie podłączałem takiego unifonu do instalacji z otwieraniem po linii słuchawek (głośnika).
    fajaone
    Poziom 2  
    Zybex bardzo ci dziękuje za podpowiedź , czy możesz mi troszkę rozjaśnić jak podłączyć kable do nowej słuchawki (wybacz moją niekompetencję) :D
    fajaone
    Poziom 2  
    Ok działa :)! Dziękuje za pomoc udalo się bez kondensatora :).
    Arek1980
    Poziom 8  
    Ircys napisał:
    Arek1980 napisał:
    Kaseta jak na zdjęciu

Pasujący unifon to ACO UP-720B https://www.aco.com.pl/pl,produkt,ins-up720b-...radycyjnym-odkladaniem-sluchawki-na-2-zaczepy

Pozdrawiam

Rozumiem.
    Ale czy mogę dobrać unifon innego producenta, który będzie nam bardziej pasował pod kątem wizualnym i będzie bezproblemowo działał z tą kasetą?
    Teraz też nie był to unifon firmy ACO tylko Fermex.
    Ircys
    Specjalista Domofony
    Arek1980 napisał:

Ale czy mogę dobrać unifon innego producenta, który będzie nam bardziej pasował pod kątem wizualnym i będzie bezproblemowo działał z tą kasetą?

Można, ale z każdym innym mogą być problemy, a ACO jest najlepiej do tej centrali dopasowany.

Pozdrawiam
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    fajaone napisał:
    Zybex bardzo ci dziękuje za podpowiedź , czy możesz mi troszkę rozjaśnić jak podłączyć kable do nowej słuchawki (wybacz moją niekompetencję) :D

Kable, które były podłączone pod podane przeze mnie zaciski, należy po prostu przenieść na odpowiadające im zaciski w nowym unifonie.

I tak przykładowo wywołanie (inaczej dzwonek) przenosisz na RING, mikrofon na MIC a słuchawkę na SPK. Poza tym posiłkuj się instrukcją, która wszystko wyjaśnia. Unifon jest uniwersalny i pasuje do różnych instalacji.
    Arek1980
    Poziom 8  
    Ircys napisał:
    Arek1980 napisał:

Można, ale z każdym innym mogą być problemy, a ACO jest najlepiej do tej centrali dopasowany.

Pozdrawiam

A czy mogę wybrać model INS-UP720M ?
    Ma magnetyczne odkładanie słuchawki. Nie wiem na ile to jest plus, ale wygląda, że będzie przyjemniejszy w obsłudze.
    UlaYaga
    Poziom 2  
    Panie, co kupic, zeby dzialalo? (zalezy mi na srebrnym/szarym modelu). Z gory dzieki