Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szumy w radiu Uniden pro 520xl + Sirio AS100 MAG

11 Lis 2011 13:59 6293 13
  • Poziom 9  
    Witam
    Od niedawna zaczęło szumieć mi radio. Wcześniej odbierało bardzo dobrze można powiedzieć, że tak jak tu http://www.youtube.com/watch?v=ajP1cibLpnc.
    Stało się to po jakimś czasie nieużytkowania. Radio po prostu leżało w bagażniku.
    Prawie cały czas są szumy na 2 diody oraz raz od czasu można usłyszeć nadawanie jakby radia tylko, że w obcym języku. Mniejsze zakłócenia są natomiast wieczorem.
    Przy nadawaniu słychać mnie dobrze. Dodam też że radio nie było strojone.
    Proszę o pomoc
  • Poziom 14  
    Witam

Sprawa, może być zupełnie banalna, ale kolega podał za mało szczegółów.
    Trzeba sprawdzić poziom ustawienia "SQ" oraz czy jest załączony filtr "ANL".
    Duże szumy i rozmowy w obcym języku świadczą o dobrej czułości odbiornika.
    Trzeba środkowe pokrętło przekręcać w prawo, aż szumy znikną.

Pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    JACHU02 napisał:
    Od niedawna zaczęło szumieć mi radio. ... Stało się to po jakimś czasie nieużytkowania. Radio po prostu leżało w bagażniku.

Odkurzyć z kurzu i musi działać poprawnie. :D

Cytat:
    Prawie cały czas są szumy na 2 diody oraz raz od czasu można usłyszeć nadawanie jakby radia tylko, że w obcym języku. ... Dodam też że radio nie było strojone.

Szumy , ponieważ obecnie w ciągu dwóch tygodni mamy bardzo aktywne Słońce, które wpływa na tzw. propagację fal radiowych.
    Przez te dwa tygodnie przyrost poziomu szumu tła pasma CB zwiększył się o około 4 razy - to normalne.
    Taka dobra propagacja będzie się jeszcze utrzymywała około 4 dni.
    Radio CB oczywiście musisz przestroić w "0" (zera) bo inaczej będziesz lepiej odbierał stację obcojęzyczne niż z Polski.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    "ANL" załączony, gdy SQ ustawie tak aby nie szumiało nie szysze jak ktoś nadaje;-( Zamówiłem SWL zobaczymy co będzie. Jest możliwość, aby magnes od anteny w pobliżu radia coś zrobił?
  • Poziom 28  
    przeczekaj propagację i już... To normalne, że co jakiś czas mamy propagację fal radiowych. kilkanaście lat temu nie szło pogadać z kolegą oddalonym o 3km bo Ruski miał silniejszy sygnał.
  • Poziom 14  
    JACHU02 napisał:
    Zamówiłem SWL zobaczymy co będzie.

Witam
    Rozumie, że chodzi o miernik anteny reflektometr SWR do pomiaru fali stojącej i odbitej, ale tym to raczej mierzy się i ustawia antenę podczas nadawania i nie za bardzo zmienia (poprawia) odbiór.
    Myślę tak jak koledzy, trzeba to przeczekać.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zgadza się SWR;-) Jest może jakaś możliwość zmniejszenia szumu oprócz czekania? U Was też teraz szumi?
  • Poziom 11  
    Warto też sprawdzić zawilgocenie wewnątrz radia (jeździło w bagażniku, a tam często bywa duż wilgoci, a to przez narażenie na warunki atmosferyczne szczególnie w okresie jesienno zimowym przez dziury nieszczelnego podwozia :) i "szczelne" uszczelki klapy bagażnika). Kiedyś widziałem CB po rocznym leżakowaniu w bagażniku (płytka była zagrzybiona(spleśniała :P)) Mógł pojawić się też zimny lut w wyniku porządnego wytrzepania radia.
  • Poziom 9  
    Skrócenie anteny może spowodować, że mogę mieć mniej szumów?
  • Poziom 11  
    Krótsza antena to mniej szumów, ale również mniej sygnałów właściwych.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    JACHU02 napisał:
    Skrócenie anteny może spowodować, że mogę mieć mniej szumów?

Jedynym rozsądnym jest wykorzystanie funkcji RF-gain w radiu.

Jeżeli oryginalnie w radiu nie ma "regulacji czułości odbiornika" to możesz zlecić w serwisie jego dorobienie a szumy będziesz mógł zmieniać wraz z czułością .
    Mówimy tu wyłącznie o szumach pasma z funkcji propagacji i aktywności Słońca w tym cyklu 11-to letnim, którego maksimum przypadnie w czerwcu 2012 roku.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Uniden pro 520xl posiada RF-gain;-)
    Dzięki za pomysły;-)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    temat do zamknięcia.