Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie przez wymiennik kotła węglowego, kotła gazowego oraz solarów

11 Lis 2011 18:46 18276 7
 • Poziom 9  
  Dzień Dobry,

  na początku chciałbym po krótkce opisać swoją sytuację. Jestem laikiem szukającym schematu podłączenia instalacji. W internecie znalazłem schemat zamieszczony poniżej. https://obrazki.elektroda.pl/2603720200_1321033318.jpg Proszę o opinię czy jest to dobre rozwiązanie?

  Przymierzam się do budowy domu o powierzchni 170m2. Dom będzie zbudowany z pustaka ceramicznego 25+styropian 15cm. Na parterze we wszystkich pomieszczeniach zastosowane jest ogrzewanie podłogowe natomiast na poddaszu grzejniki. Przymierzam się do zastosowania pieca na paliwo stałe w układzie otwartym(jako główne źródło energii 21kW pracujący w układzie otwartym). jako dodatkowe źródło kocioł gazowy kondensacyjny( ze względu na częste delegacje i jak wiadomo dla wygody żony) Dodatkowo do dogrzania wody chciałbym zastosować instalację solarną 4 panele. Wszystko chciałbym połączyć poprzez wymiennik ciepła 700l z potrójną wężownicą. Zastanawiam się także nad zastosowaniem KOTŁA ATMOS KOMBI NA DREWNO oraz GAZ ZIEMNY( jeden kocioł a dwie funkcje http://atmospolska.pl/kombinowane-kotly-na-pellet-olej-i-gaz-ziemny ). Czytałem już dość dużo na podobne tematy na tym forum więc proszę o nie denerwowanie się powtarzającym tematem i fachowe opinie.
 • Poziom 14  
  Niestety ten rysunek to czysta teoria i to z błędami. jeżeli dobrze widzę to ciepłą wodę użytkową uzyskuje sie z wężownicy bez zbiornika C.W.U. to ciepłej wody starczy tylko na umycie jednego talerza. Oczywiście można zaprojektować taką instalację , lecz będzie to bardziej skomplikowany schemat. Uwaga taka instalacja wymaga ciągłego zasilania w energie elektryczną , szczególnie jeżeli będzie pozostawiona bez nadzoru to i w odpowiednią automatykę z bramką GSM.
 • Poziom 14  
  No tak ale to nie takie proste.Kolektory słoneczne dostarczają płynu ogrzanego w zakresie od 6° do 40°C w okresie zimowym. Piec CO na paiwo stałe pracuje najwydajniej w granicach temperatur 70-80°C zasilanie i 55-60°C powrót. Kocioł kondensacyjny pracuje w niższych temperaturach ( odzysk ciepła skraplania ) a więc temperatura powrotu będzie jeszcze niższa nawt 40°C. Hmm, i to wszystko chcesz podłączyć do jednego zasobnika? Moim zdaniem nie ekonomiczne i ryzykowne . Proponuję przestudiować propozycje instalacji proponowane przez producentów kotłów i dowiedzieć się czy są kontatybilne ze sobą układy sterowania...
 • Poziom 9  
  Może ktoś już zastosował w swojej instalacji podłączenie kotła na paliwo stałe, kotła kondensacyjnego i solarów i chciałby się podzielić sposobem jak to wykonać? mam już teraz nóż na gardle gdyż niedługo planuje wykonanie instalacji grzewczej a im więcej czytam tym większy mętlik w głowie. Generalnie chodzi mi o to by kotłem wiodącym był kocioł na paliwo stałe, w momencie gdy musze wyjechać działałby kocioł gazowy a solary były by wykorzystane do C.W.U.
 • Poziom 9  
  Czy ktoś może ocenić poniższy schemat podłączenia.
  podłączenie przez wymiennik kotła węglowego, kotła gazowego oraz solarów
 • Poziom 36  
  Radził bym na początku całkowicie zapomnieć o zbiorniku (buforze) dla 3 różnych mediów (solar , kondensacyjny i piec na paliwo stałe) razem.
  Jeśli już hobbystycznie chciałbyś takie "coś" stworzyć to aby w miarę efektywnie to działało musiało by mieć coś około 10 metrów wysokości.
  Koledzy dobrze Ci napisali , że to różne temperatury i różne specyfiki pracy.
  Solary mają najwyższą temperaturę latem i praktycznie nic nie robią zimą. To powoduje, że efektywnie można je wykorzystać jako wspomaganie lub wytwarzanie CWU (gdyż ...... latem najczęściej nie ogrzewa się domu). Ogrzany czynnik (CWU) w tym zasobniku możesz przesłać dalej aby była wykorzystana lub czekała na wykorzystanie. Jeśli straci część energii (np. w nocy) i nie będzie można dostarczyć więcej ciepła przez kolektory to ..... dogrzeje to piec kondensacyjny (latem kiepsko się pali w kominku). Zimą paląc w piecu na paliwo stałe możesz podgrzać zarówno CWU jak i dostarczyć czynnik do CO który jednak ..... musi być i tak przygotowany i rozprowadzony z niższą temperaturą do ogrzewania podłogowego i grzejników. Nadmiar energii powinien być zgromadzony i kontrolowany gdyż ..... jeśli np. piec na paliwo stałe wygaśnie i rozdysponowany zostanie nadmiar energii z bufora ..... piec kondensacyjny powinien sam automatycznie przejąć ogrzewanie (jeśli tylko będzie energia elektryczna) i nie dopuścić do wychłodzenia się domu.
  I już w zasadzie masz cały schemat :D .
 • Poziom 18  
  Jak budujesz dom, to zapodaj grubszy styropian,ewentualnie lepsze ocieplenie(wełna?) lepsze okna uszczelnione itd. I do instalacji daj kocioł gazowy kondensacyjny z solarami, są gotowe zestawy, kocioł, panele i zasobnik.
  Moim zdaniem takie rozwiązanie jest najlepsze, nowy dom, ładna kotłownia bez brudzenia paliwem stałym.