Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłączenie przez wymiennik kotła węglowego, kotła gazowego oraz solarów

yaahooo 11 Nov 2011 18:46 20877 7
 • #1
  yaahooo
  Level 10  
  Dzień Dobry,  na początku chciałbym po krótkce opisać swoją sytuację. Jestem laikiem szukającym schematu podłączenia instalacji. W internecie znalazłem schemat zamieszczony poniżej. https://obrazki.elektroda.pl/2603720200_1321033318.jpg Proszę o opinię czy jest to dobre rozwiązanie?

  Przymierzam się do budowy domu o powierzchni 170m2. Dom będzie zbudowany z pustaka ceramicznego 25+styropian 15cm. Na parterze we wszystkich pomieszczeniach zastosowane jest ogrzewanie podłogowe natomiast na poddaszu grzejniki. Przymierzam się do zastosowania pieca na paliwo stałe w układzie otwartym(jako główne źródło energii 21kW pracujący w układzie otwartym). jako dodatkowe źródło kocioł gazowy kondensacyjny( ze względu na częste delegacje i jak wiadomo dla wygody żony) Dodatkowo do dogrzania wody chciałbym zastosować instalację solarną 4 panele. Wszystko chciałbym połączyć poprzez wymiennik ciepła 700l z potrójną wężownicą. Zastanawiam się także nad zastosowaniem KOTŁA ATMOS KOMBI NA DREWNO oraz GAZ ZIEMNY( jeden kocioł a dwie funkcje http://atmospolska.pl/kombinowane-kotly-na-pellet-olej-i-gaz-ziemny ). Czytałem już dość dużo na podobne tematy na tym forum więc proszę o nie denerwowanie się powtarzającym tematem i fachowe opinie.
 • #2
  kryzđ
  Level 15  
  Niestety ten rysunek to czysta teoria i to z błędami. jeżeli dobrze widzę to ciepłą wodę użytkową uzyskuje sie z wężownicy bez zbiornika C.W.U. to ciepłej wody starczy tylko na umycie jednego talerza. Oczywiście można zaprojektować taką instalację , lecz będzie to bardziej skomplikowany schemat. Uwaga taka instalacja wymaga ciągłego zasilania w energie elektryczną , szczególnie jeżeli będzie pozostawiona bez nadzoru to i w odpowiednią automatykę z bramką GSM.
 • #4
  kryzđ
  Level 15  
  No tak ale to nie takie proste.Kolektory słoneczne dostarczają płynu ogrzanego w zakresie od 6° do 40°C w okresie zimowym. Piec CO na paiwo stałe pracuje najwydajniej w granicach temperatur 70-80°C zasilanie i 55-60°C powrót. Kocioł kondensacyjny pracuje w niższych temperaturach ( odzysk ciepła skraplania ) a więc temperatura powrotu będzie jeszcze niższa nawt 40°C. Hmm, i to wszystko chcesz podłączyć do jednego zasobnika? Moim zdaniem nie ekonomiczne i ryzykowne . Proponuję przestudiować propozycje instalacji proponowane przez producentów kotłów i dowiedzieć się czy są kontatybilne ze sobą układy sterowania...
 • #5
  yaahooo
  Level 10  
  Może ktoś już zastosował w swojej instalacji podłączenie kotła na paliwo stałe, kotła kondensacyjnego i solarów i chciałby się podzielić sposobem jak to wykonać? mam już teraz nóż na gardle gdyż niedługo planuje wykonanie instalacji grzewczej a im więcej czytam tym większy mętlik w głowie. Generalnie chodzi mi o to by kotłem wiodącym był kocioł na paliwo stałe, w momencie gdy musze wyjechać działałby kocioł gazowy a solary były by wykorzystane do C.W.U.
 • #6
  yaahooo
  Level 10  
  Czy ktoś może ocenić poniższy schemat podłączenia.
  podłączenie przez wymiennik kotła węglowego, kotła gazowego oraz solarów
 • #7
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Radził bym na początku całkowicie zapomnieć o zbiorniku (buforze) dla 3 różnych mediów (solar , kondensacyjny i piec na paliwo stałe) razem.
  Jeśli już hobbystycznie chciałbyś takie "coś" stworzyć to aby w miarę efektywnie to działało musiało by mieć coś około 10 metrów wysokości.
  Koledzy dobrze Ci napisali , że to różne temperatury i różne specyfiki pracy.
  Solary mają najwyższą temperaturę latem i praktycznie nic nie robią zimą. To powoduje, że efektywnie można je wykorzystać jako wspomaganie lub wytwarzanie CWU (gdyż ...... latem najczęściej nie ogrzewa się domu). Ogrzany czynnik (CWU) w tym zasobniku możesz przesłać dalej aby była wykorzystana lub czekała na wykorzystanie. Jeśli straci część energii (np. w nocy) i nie będzie można dostarczyć więcej ciepła przez kolektory to ..... dogrzeje to piec kondensacyjny (latem kiepsko się pali w kominku). Zimą paląc w piecu na paliwo stałe możesz podgrzać zarówno CWU jak i dostarczyć czynnik do CO który jednak ..... musi być i tak przygotowany i rozprowadzony z niższą temperaturą do ogrzewania podłogowego i grzejników. Nadmiar energii powinien być zgromadzony i kontrolowany gdyż ..... jeśli np. piec na paliwo stałe wygaśnie i rozdysponowany zostanie nadmiar energii z bufora ..... piec kondensacyjny powinien sam automatycznie przejąć ogrzewanie (jeśli tylko będzie energia elektryczna) i nie dopuścić do wychłodzenia się domu.
  I już w zasadzie masz cały schemat :D .
 • #8
  vitus3k
  Level 18  
  Jak budujesz dom, to zapodaj grubszy styropian,ewentualnie lepsze ocieplenie(wełna?) lepsze okna uszczelnione itd. I do instalacji daj kocioł gazowy kondensacyjny z solarami, są gotowe zestawy, kocioł, panele i zasobnik.
  Moim zdaniem takie rozwiązanie jest najlepsze, nowy dom, ładna kotłownia bez brudzenia paliwem stałym.