Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EVBavr 04 -spalone potencjometry

Bartek.k.k 11 Lis 2011 19:05 1195 10
  • #1 11 Lis 2011 19:05
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Witam, za bardzo nie wiedziałem, gdzie założyć temat, ale zaryzykowałem i dałem go tutaj. Mam taki problem iż w moim zestawie mam 2 potencjometry, którymi mogę regulować sobie napięcie. Chciałem dorobić sobie listwe goldpin z napięciem 3v3, leczy za bardzo skręciłem potencjometr aż zaiskrzyło i poszedł dym. Myślałem, że jest jakiś felerny i wziąłem się za drugi, ten niestety też zionął dymem. Ciekawostką jest, że potencjometry dalej regulują napięcie tylko niestety nie wiem czy wolno to tak zostawić, ponieważ strasznie śmierdzi z ich okolic. Reszta elementów wydaję się ok. ATmege czyta, można programować itp. Pozdrawiam Bartosz.

0 10
  • #2 11 Lis 2011 19:26
    Fredy
    Poziom 27  

Zapewne masz pomylone końcówki potencjometru. Suwak masz podłaczony do zasilania, co powoduje że po skręceniu powstaje zwarcie . Druga możliwość to jest taka że na suwaku masz zwarcie do masy.

0
  • #3 11 Lis 2011 19:31
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Fredy napisał:
    Zapewne masz pomylone końcówki potencjometru. Suwak masz podłaczony do zasilania, co powoduje że po skręceniu powstaje zwarcie . Druga możliwość to jest taka że na suwaku masz zwarcie do masy.

Aktualnie przy maxymalnym skręcie już nie ma zwarć. Pytanie tylko czy te przepalone potencjometry mogą zostać? Powodem mogło być przypadkowe zetknięcie napięcia 3v3 z 5,20v, ponieważ przypadkowo śrubokrętem złączyłem miejsca z różnymi napięciami.

0
  • #5 11 Lis 2011 21:11
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

piotrva napisał:
    Cóż, teoretycznie zostawić można, ale 2 potencjometry + wymiana to mniej niż 1 zł, więc ja bym dla świętego spokoju wymienił, bo mogą działać nieliniowo lub inne historie możesz mieć w przyszłości.

A orientacyjnie jaką wartość mogą one mieć? Mam na stanie 2x 100k, lecz nie wiem czy mogę je podmienić.

0
  • #7 11 Lis 2011 23:06
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Zaopatrzę się w 10k i je zmienię, lecz jeszcze męczy mnie jeden problem. Jeżeli programator będzie wpięty do płytki, lecz nie będzie podłączony do komputera wtedy atmega jakby się zacinała i nic nie działa. Jak go odepnę z płytki bądź podłączę przewód usb do programatora wtedy ożywia. Problem jest w zestawie czy w programatorze? Chodzi mi o USBASP oczywiście.

0
  • #9 11 Lis 2011 23:15
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

piotrva napisał:
    Problem w tym, że niezasilany znikąd USBASP (lub niekontrolowany z PC) pewnie generuje sygnał RESET lub nawet utrzymuje linię RESET w stanie niskim.

Problem nie występuje, gdy przełączę zworkę na zasilanie z USB mimo, że zasilanie dochodzi z zewnętrznego zasilana. Wtedy bez podłączonego USB jest w porządku. Czy takie działanie niczego nie uszkodzi? Zasilanie z usb + zewnętrzny zasilacz. Nie chciałbym znów mieć dymu nad biurkiem, więc wole się upewnić. Dodam, że chwilowa praca na takim ustawieniu powoduje duże nagrzewanie się stabilizatora napięcia. Pozdrawiam Bartosz!

0
  • #11 11 Lis 2011 23:22
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

piotrva napisał:
    A tak być nie może - możesz spalić coś.
    Ogólnie dobra rada - jak odłączasz programator to najpierw odłączaj od układu, potem od PC i zawsze jeśli programator jest odpięty od PC to raczej nie podpinaj go do układu.

Wszystkiego się już dowiedziałem. Dziękuje bardzo za pomoc oraz pozdrawiam gorąco, Bartosz.

0