Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiary na coilguna- v-switch i wyzwalanie tyrystorów

elektronik11 11 Lis 2011 19:24 2135 6
  • #1 11 Lis 2011 19:24
    elektronik11
    Poziom 12  

Witam. Wzorując się na kilku źródłach stworzyłem taki oto projekt wyzwalania cewki w coilgunie. Opiera się on na tyrystorach połączonych w v-switch i w teorii powinien działać. Postanowiłem zamieścić go na elektrodzie aby się upewnić czy to prawda. Na schemacie nie ma naniesionych wartości ale to na razie koncepcja więc nic nie liczyłem.
    P.S napięcie wyzwalania tyrystora to 30V(?) i czy ten transformator może być na rdzeniu ferrytowym a nie blaszanym?

wzorowałem się na: http://www.coilgun.ru/v_switch.htm

0 6
  • #2 11 Lis 2011 20:38
    fuutro
    Poziom 43  

Tyrystor wyzwalasz napięciem do kilku wolt - zobacz sobie w nocie katalogowej jak jest powiązane z prądem bramki. Transformatorek sterujący owszem, może być na rdzeniu ferrytowym.

0
  • #3 11 Lis 2011 22:05
    elektronik11
    Poziom 12  

Ale czy sam schemacik jest w porządku? hmm skoro te transformatory są zbędne (małe napięcie) to czy można by te tyrystory wysterować prosto z wyjścia układu (max. 12V) ??

0
  • #4 11 Lis 2011 22:09
    fuutro
    Poziom 43  

Można, z źródła +12V, przez tranzystor na każdą bramkę nie zapominając o rezystorze do bramki.

0
  • #5 13 Lis 2011 23:13
    Akslin
    Poziom 9  

Proponuje zrobić wielocewkowego

sam robiłem jednocewkowe działko Gaussa
    50V i 20 000 uF
    ale efekt kiepski gwoździk leciał z pol metra i kolejne pol ślizgnął się na panelach

w wielocowkowym tymi parametrami powinieneś wbić takiego gwoździa w panel ;)

0
  • #6 21 Lis 2011 20:53
    elektronik11
    Poziom 12  

sorki że tak późno odpowiadam ale szkoła... .
    Działko oczywiście ma być wielocewkowe, sterownik się właśnie projektuje. Będzie na attiny13 i na tej samej płytce będzie scalona przetwornica 400V. Bądź co bądź fajny ten coilgun z tej rosyjskiej strony, ale dla mnie napięcie było za wielkie (kondensatory 800v = dużo pieniędzy).
    Pozdrawiam

0
  • #7 08 Gru 2011 20:24
    elektronik11
    Poziom 12  

Taki schemat zaprojektowałem. W gwoli ścisłości prostokątny element bez opisów w prawym górnym rogu to transformator impulsowy flyback. Rysowałem go na szybko więc nie ma innych oznaczeń.

Prosiłbym kolegów o opinie i pokazanie błędów.

0
  Szukaj w 5mln produktów