Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AGP 4x - czy mozna uzywac karty AGP 8x?

07 Gru 2004 20:10 3939 11
  • Poziom 12  
    Witam!
    Mam nastepujacy problem:

Posiadam plyte glowna ECS K7VZA z AGP 4x.
    Zastanawiam sie nad kupnem nowej karty graficznej
    (np. GeForce FX 5700). Tylko ze ona obsluguje AGP 8x.

I z tym wlasnie zwiazane jest moje pytanie.
    Czy moge bezpiecznie "podpiąć" taką kartę na moja plyte glowna? Czy bedzie ona działac?

Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Oczywiście że będzie działać !

A jeśli chodzi o spadek wydajności to będzie on niewielki. Mówiąc prosto: jakbyś miał tą samą płyte ze złączem AGP 8x to różnica w wydajności byłaby niewielka rzędu kilku procent.

Pozdro!
  • Poziom 32  
    Możesz, nie można tylko wkładać do płyt które mają tylko AGP x2 bo tamte karty mają wyższe zasilanie a z resztą fizycznie nie da się włożyć kart AGP x8 do slotu x2 (mają ząbek w nieco innym miejscu).
  • Poziom 18  
    AGPx4/x8 są kompatybilne, więc fizycznie nie będzie problemu.

Tylko po co!!! Ostatnio właśnie sprzedałem ECS K7VZA, bo to niestety już zabytem. Nie obsługuje nawet DDR-ów. Ta płyta po prostu nie wykorzysta tej karty. No chyba że masz zamiar ją niedługo sprzedać, a karte zastawić - to rozumiem.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Tak jak koledzy pisali możesz podpiąć bez problemów garte graficzną sam mam tak zrobione, AGP mam x4 a karte graficzną również Gforce FX 5700 AGP x8 i działa bez problemów, tylko troche wolniej ale nic pozatym.PZDR
  • Poziom 18  
    A co powiecie w przypadku płyty 2x/4x ?
  • Poziom 34  
    zenek1 napisał:
    A co powiecie w przypadku płyty 2x/4x ?

Ja mam płytę Abital SL6 z AGP x2 x4 a grafę Radeon9200SE z AGP X8 .
    Karta chodzi na AGP x4 i wszystko jest OK.
  • Poziom 12  
    dziekuje bardzo za pomoc!!!
  • Poziom 18  
    Przy montowaniu nowej karty do starej płyty, trzeba sprawdzić czy karta obsługuje dany protokół. Przykładowo w instrukcji mojego Gigabyta GV-N4464 na 3 stronie, jest tekst "Supports AGP 8X/ 4X/ 2X/ 1X"
    Ale nie każda karta jest tak uniwersalna. AGP 8x od AGP 4x, mimo tego samego napięcia zasilającego 1,5V (tak na prawdę tych napięć w złączu AGP jest kilka) ma inny poziom sygnałów ( większość 0,8V zamiast 1,5V ) oraz zmienioną logikę. Niektóre sygnały, które przez większość czasu są w stanie wysokim, zanegowano, by ogranizyć straty energii. Tak więc praca karty AGP 3.0 z protokołem 4x (AGP 2.0) nie jest wcale czymś oczywistym. Zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi.
  • Poziom 10  
    Tak, możesz używać takich kart, tak samo, jesli posiadasz kartę x4, możesz wstawić ją do płyty z AGPx2. Będzie działać bez większych problemów :)
  • Poziom 18  
    Chyba że się spali, jak to się często zdarzało z MS-8817 ( GF2MX ) na niektórych płytach opartych na chipsecie BX. Mimo tego że karta obsługuje nawet AGP 1x i napięcie 3,3V czasami próbowała się włączyć jako AGP 4x na 1,5V i "trochę" się grzała...
  • Poziom 18  
    Urko ma rację. Znam przypadki, kiedy wkładano nowsze karty w starsze płyty główne (teoretycznie powinno to działać) i kończyło się to ogniskiem. Radzę uważać.