Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Które kolumny wybrać? Magnat Quantum 557 czy Wharfedale Diamond 10.6

Kocurro 11 Lis 2011 22:24 5540 7
  • #1 11 Lis 2011 22:24
    Kocurro
    Poziom 8  

Proszę o pomoc w kwestii wyboru kolumn stereo do salonu ok 70 mkw.
    Wcześniej rozważałem Jamo s606, ale odradzono mi w sklepie na rzecz wymienionych powyżej. W tym momencie jestem zdecydowany na jedne lub drugie ale miło byłoby poznać opinię kogoś kompetentnego w tym temacie:)

Wszystkie pomysły z DIY i podobne niestety odpadają w przedbiegach :)

Dziękuję z góry za wszystkie sugestie

0 7
  • #2 11 Lis 2011 23:11
    Pablo1964
    Moderator

Z jakim wzmacniaczem będą grać? Jakiej muzyki zamierzasz słuchać?

0
  • #3 11 Lis 2011 23:23
    Basdoctor
    Poziom 14  

Magnat'y ze względu na głośniki powinny sobie lepiej poradzić z nasyceniem salonu dolnymi składowymi. Symetryczne rozmieszczenie ich względem głośnika wysokotonowego zapewnia precyzyjniejszą lokalizację dźwięku (ideałem byłby jeden głośnik pełnozakresowy ;) ). No i efektywność kolumn (jeśli nie przekłamana) stanowi o ich wyższej sprawności.
    Wharfedale DIAMOND prezentują się znacznie bardziej "elegancko". No ale to rzecz gustu :) . Jeśli chodzi zaś o stronę techniczną, to wybrałbym te pierwsze kolumny. Lecz jest to opinia tylko na podstawie zestawienia parametrów udostępnionych przez producentów...

Aby nie żałować wyboru, najrozsądniej byłoby porozmawiać ze sprzedawcą o udostępnieniu kolumn przed zakupem w celu odsłuchania ich w warunkach domowych. Czyli tam gdzie będą eksploatowane. Żadne specyfikacje i opisy nie zastąpią odsłuchu w domu... Przesłuchanie kolumn w sklepie nie ma nic wspólnego z ich brzmieniem w warunkach domowych ze względu na inną akustykę pomieszczenia.
    Problem zaczyna się gdy chcemy dokonać zakupu w internecie :) .
    Pozdrawiam.

0
  • #4 12 Lis 2011 23:02
    Kocurro
    Poziom 8  

Będą grały z amplitunerem Teac AG-L800 i DVD RC-L800 tej samej marki. Słucham głównie muzyki rockowo-rozrywkowej. Nie musi być głośno - byle względnie czysto.
    Przy okazji - mam mały problem. W amplitunerze przy odtwarzaniu muzyki z radio bardzo mruga/miga wyświetlacz. Jest to dosyć dziwne zjawisko bo mruga w momencie kiedy antena wetknięta jest do końca w gniazdo - gdy jest włożona "do połowy" nie działa RDS ale wyświetlacz nie mruga. Mruganie jest mniej więcej zgodne z basem - tak jakby bas powodował zakłócenia jakieś czy coś...? Miał ktoś może podobny problem?

0
  • #5 27 Lis 2011 02:09
    Basdoctor
    Poziom 14  

"Kocurro" co wybrałeś ?

0
  • #6 28 Lis 2011 18:20
    Kocurro
    Poziom 8  

Wybrałem jednak Wharfedale Diamond 10.6 głownie ze względu na dostępność i cenę - nie odsłuchiwałem ich przed zakupem, lecz mam za mało akustycznego doświadczenia żeby cokolwiek sensownie ocenić.
    Podłączyłem na kabelkach typu "makaron rosołowy" i grały nieźle, ale w dniu kiedy przysłali mi porządne kable mój wspaniały Teac odmówił współpracy - odtwarzacz DVD przypalił płytę CD (swoją drogą można je jakoś ratować? jest pokryta takim jakby nalotem przypominającym parę od "chuchnięcia"), zakopcił się i padł. Teraz siedzi u elektroakustyka - ciężko powiedzieć czy da się to naprawić ale zobaczymy.
    Jeśli chodzi o same kolumny - zapłaciłem 1600zł razem z przesyłką i porządnymi kablami w cenie - za te pieniądze jest naprawdę ok. Dla porównania mam w tym samym salonie jakieś stare Tonsile i na tych samych kablach grają nieporównywanie - dudnią basem, dźwięk zniekształcony, zero szczegółowości. Wharfendale'e dają sobie radę z wypełnieniem pomieszczenia basem (oczywiście z rozsądkiem), grają wyraźnie, bez przesterów w żadną stronę - słucha się tego bardzo przyjemnie a myślę, że na poważnych kablach będzie jeszcze lepiej.
    Polecam kolumny z pełną odpowiedzialnością do dużych pomieszczeń dla osób z podobnym ograniczeniem finansowym jakie miałem ja.
    W tej cenie ciężko znaleźć alternatywę, która:
    - poradzi sobie z basem w takiej kubaturze;
    - zagra przyzwoicie (relatywnie);
    - będzie dostępna (nowe, z gwarancją, złożone - nie DIY itp, do kupienia od ręki);
    - atrakcyjne wizualnie (wykończenie piano - są naprawdę ładne).

Jeśli uda mi się w najbliższych dniach naprawić odtwarzacz DVD, napiszę więcej w kwestii dźwięku na nowych kabelkach.

0
  • #7 28 Lis 2011 18:34
    Basdoctor
    Poziom 14  

...na tym nie koniecznie "trzeba się znać". Sprzęt jest wtedy dobry, gdy sprawia przyjemność właścicielowi i spełnia jego oczekiwania :D
    Nie ma co się oglądać na opinie "audiofilów" posiadających sprzęt w cenie dobrego samochodu i specjalnie "zestrojone" pomieszczenie odsłuchowe. Bo słuchanie muzyki ma sprawiać przyjemność a nie prowokować dywagacje czy sybilanty nie są podbarwione... (pewnie się komuś właśnie naraziłem;) ).
    Pozdrawiam i gratuluję wyboru.

0
  • #8 28 Lis 2011 18:47
    sobiech_polska
    Poziom 23  

@Kocurro - możesz napisać jakie to są te "porządne" kable i z którymi Tonsilami miałeś porównanie?

0