Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ośmiornicz( )a czyli tankowanie z Butli bez akcyzy

sesot 07 Gru 2004 20:31 7323 28
  • #1 07 Gru 2004 20:31
    sesot
    Poziom 10  

Witam czytałem własnie gazetę wyborczą i jest tam napisane że grono ludzi tankuję do baku LPG za pomocą tzw osmiorniczki z Butli opałowej. Ga(s) jest w niej ten sam a za to bez akcyzy czyli jakieś 65 groszy tańszy.

Czy ktoś robił cos takiego? Jaka jest cena ów ośmiorniczki?
    [h]

1 28
  • #2 07 Gru 2004 20:42
    Mieczysław
    Poziom 21  

Czytaj wyborczą,leż w cieniu i pij zimną wodę, to będziesz zdrowszy i dużo zaoszczędzisz:D

0
  • #3 07 Gru 2004 20:52
    helll
    Poziom 15  

Przecież to jest strasznie nie bezpieczne , to nie to samo co olej opałowy , chociaż na takie podatki to nam nic innego nie pozostaje jak kombinować

pozdro

0
  • #4 07 Gru 2004 23:18
    Rekin1980
    Poziom 12  

zaraz z tego co sie orientuje to w butli 11kg jest okolo 20 litrow gazu. Butla kosztuje okolo 35zl czyli litr tego gazu kosztuje okolo 1,8pln a na stacji niecale 2 zl czyli oszczednosc niecale 20 gr :)
    a z drugiej strony czego to polak nie wymysli:)

0
  • #5 07 Gru 2004 23:40
    Janek Bień
    Poziom 17  

a poco tankowac z butli do butli????? poprostu sie robi odpowiednia koncowke zakrecana do butli wklada sie butle do bagaznika i sie jezdzi hehhe

0
  • #6 08 Gru 2004 07:31
    sesot
    Poziom 10  

W butli 11 KG jest 22 litry gazu czyli wychodzi po 1,60 za litr. czyli na najmniejszym baku w kole jestes do przodu o 10 pln

0
  • #7 08 Gru 2004 08:22
    BJSusel
    Poziom 18  

Czytałem gdzieś (chyba na Elektrodzie), że przy -5stC można LPG przelewać bezpiecznie na wolnym powietrzu...

0
  • #8 08 Gru 2004 13:30
    Rekin1980
    Poziom 12  

sesot napisał:
    W butli 11 KG jest 22 litry gazu czyli wychodzi po 1,60 za litr. czyli na najmniejszym baku w kole jestes do przodu o 10 pln

wlasnie nie bardzo bo 1kg gazu to w przyblizeniu 1,8 litra

0
  • #9 08 Gru 2004 14:06
    ger56
    Poziom 18  

ciekawa sprawa, czy ktos korzysta praktycznie z tego rozwiazania, pozdrawiam

0
  • #10 09 Gru 2004 05:50
    kinki
    Poziom 9  

:) Proponuję przelewać bez "ośmiorniczki" ale na wolnym powietrzu , przy -5stC za to przyświecając sobie zapalniczką. Tankowanie będzie słyszalne w promieniu 20 km!

0
  • #11 09 Gru 2004 07:19
    Poziom 35  

kinki napisał:
    :) Proponuję przelewać bez "ośmiorniczki" ale na wolnym powietrzu , przy -5stC za to przyświecając sobie zapalniczką. Tankowanie będzie słyszalne w promieniu 20 km!

a co to wnosi do tematu ?

0
  • #12 09 Gru 2004 07:37
    gonzol111
    Poziom 11  

Jeśli nie jesteś zainteresowany szybkim odejściem z tego świata to proponuję daj sobie spokój z takimi oszczędnosciami i przestań czytać wyborczą.

0
  • #13 09 Gru 2004 19:35
    RAFALN
    Poziom 12  

Z tego co wiem można kupić zestaw do przepompowania kosztuje około 2000zł z pompką ręczną , także musiałbyś dużo tych butli przepompować żeby ci się zwróciło.

0
  • #14 09 Gru 2004 19:59
    Bungee
    Poziom 14  

Z gazu w rucrach podpietych pod piec to raczej sobie nie pojezdzimy? Bo tak to bym sobie zrobil stacje LPG w garażu :-D

0
  • #15 09 Gru 2004 23:20
    BJSusel
    Poziom 18  

Nie mówimy o gazie w rurach tylko w butlach. W rurach jest metan, a w butlach propan-butan.
    Chociaż auto przystosowane do LPG pojedzie też na metanie, ale ciśnienie w butli ze skroplonym metanem dochodzi do 200 atmosfer !!!

0
  • #16 10 Gru 2004 22:23
    nasu
    Poziom 19  

Mieszanina propan-butan jest pod ciśnieniem 0,78MPa przy temp. 20oC. Przy temperaturach wyższych ciśnienie to jest wyższe- dochodzi do 1MPa dla temp. 35oC. Propan ma niższą temperaturę parowania ( -42,5o C) niż butan ( -8o C).
    Przelać można
    Podłączamy butlę 11kg do pustej butli samochodu odwracamy do góry dnem odkręcamy i czekamy w ten sposób przelejemy tylko część gazu troszeczkę więcej, gdy butla z gazem jest o wiele cieplejsza, niż samochodowa np. zimą butla z ciepłego mieszkania. By przelać wszystko trzeba upuszczać trochę gazu z przestrzeni parowej lub podobnie jak na stacjach LPG zastosować pompę nie koniecznie za 2000zł, bo płynny LPG jest pod ciśnieniem jak woda.
    Próbowałem metody z upuszczeniem gazu z przestrzeni parowej.
    Czy warto oszczędność 2zł na 100km na razie jeszcze w domowych warunkach dla mnie chyba nie za dużo wody i syfu w butlach. I przecież to przestępstwem jest nie dać się okradać fiskusowi wybór należy do ciebie.

0
  • #17 12 Gru 2004 11:54
    Stefanek1
    Poziom 26  

Aby 'przelać' ten gaz z butli, rzeczywiście trzeba ją odwrócić do góry dnem.
    Kto będzie miał w opiece / uff / instalację gazową samochodu, po wlaniu tam tych wszystkich syfów zbieranych przez lata, w butlach gaowych na dnie, normalnie są ekspoatowane do góry zaworem.
    Oj będzie problem, oj będzie.
    Ludzie mają gaz opałowy obok domu, w dużych zbiornikach, to może o takim lepiej pomyśleć, niz o małych butlach, ale bezpieczeństwo to pierwsze.
    Pozdr.

0
  • #18 09 Kwi 2005 12:05
    ultragraf
    Poziom 16  

Jak ktoś pcha sie do piachu to popieram gościa o nicku Inki.
    Gaz na stacji kosztuje 1,53 za literek. A podniesienie akcyzy to robota tych oszołomów z finansów. Mafia gazowa i tak znajdzie sposób, wystarczy pomieszać oba składniki.

0
  • #19 09 Kwi 2005 12:36
    Adam700
    Poziom 22  

powiem tylko tyle:"GŁUPKI z WAS"!hahaha Wtej chwili gaz jest (u mnie)po 1.63 takze o co chodzi?

0
  • #20 09 Kwi 2005 17:13
    autoel
    Poziom 25  

Temat był poruszony w grudniu przy cenie dochodzącej do 2,10 Panie mądralo.

0
  • #21 09 Kwi 2005 17:19
    ultragraf
    Poziom 16  

Czy życie jest warte 40 groszy różnicy na litrze?

0
  • #22 09 Kwi 2005 17:34
    Dariusch
    Poziom 18  

A ja wam dodam, że sam korzystam bardzo dużo z butli turystycznych (2-3kg),
    Niestety nie będę jeździł kilkadziesiąt km by je nabijać. Od lat przelewam z dużej 11 do małych i jakoś nic się nie dzieje, a nauczyłem się tego od „fachowców’, którzy taki gaz rozwożą, a sami tą metodę stosują od zawsze. Niech ktoś mi powie czy zna przypadek, aby przy takim przelewaniu komuś kiedykolwiek butlę rozwaliło? Ja nie znam.

0
  • #23 09 Kwi 2005 18:05
    ultragraf
    Poziom 16  

Daj chłopie na mszę. Jeden z wypadków zdarzył się między innymi przy przetaczaniu gazu z butli do butli. Wypadków było o ile dobrze pamiętam 4. Nie psuj tej statystyki.

0
  • #24 09 Kwi 2005 18:25
    Dariusch
    Poziom 18  

Zadałem sobie przed chwilą trud, poszperać w googlach na temat tego co mówisz i… zong.
    Nic nie znalazłem, aby komuś wybuchła butla podczas przelewania.
    Może podasz mi konkretne źródła Twojej wiedzy, bo ja jakoś nie mogę odszukać.
    Nawet, gdyby były wspomniane cztery przypadki, to myślę tylko, że spowodowanie przez idiotów, którzy nie przestrzegają podstawowych wymogów bezpieczeństwa przy takiej operacji.
    Btw. Statystycznie prwadopodbieństwo, że przewrócisz się na prostej drodze i upadniesz głową na kamień jest milion razy większe niż to, że ja spowoduje wybuch butlą.
    Zapytam jeszcze, powiedz dlaczego nie wybuchają instalacje gazowe (łącznie z butlą) podczas makabrycznych wypadków drogowych?

0
  • #25 09 Kwi 2005 18:44
    ultragraf
    Poziom 16  

Butle podczas wypadków nie wybuchają i nie będą wybuchać ponieważ tak są skonstruowane. Nawet strzelanie z pistoletu do butli nie spowoduje eksplozji. O tych 4 przypadkach czytałem gdzieś w prasie.
    Przy przelewaniu gazu przez dwóch idiotów coś zaiskrzyło w instalacji. Takich przypadków nie można nigdy wykluczyć.

0
  • #26 09 Kwi 2005 19:02
    Dariusch
    Poziom 18  

Tu się zgadzamy, żadnych przypadków nie można wykluczyć, a najgorsze jest przy tym, że można nie tylko sobie, ale i wielu osobom krzywdę wyrządzić.
    Oczywiście, nie znaczy to, że propaguje taką metodę tankowania swojej butli. Trzeba jasno powiedzieć, że jest to bardzo niebezpieczne, jeżeli się o tym nie ma pojęcia.
    Ale z drugiej strony w prawie nie doczytałem się, aby był taki zakaz na użytek prywatny (co innego instytucje).
    Jeżeli jestem w temacie nie wiem czy widziałeś jak podłącza się przyłącze gazowe do magistrali miejskiej gazu ziemnego. Ja widziałem to dwukrotnie i powiem, że mi się włosy najeżyły. Oczywiście mówię tu o przypadkach z bez zakręcania zaworów gazowych.
    Powiem tylko – wiertarka (elektryczna) plastelina, spawarka gazowa, fachowcy chyba wiedzą, o czym mówię :). Ale to poza tematem.

0
  • #27 09 Kwi 2005 20:00
    zmludek
    Poziom 11  

Co do tankowania z tzw butli 11kg to całkowity bezsens w samochodach z normalną instalacją ze zbiornikiem itd. ps. Widziałem a nawet znam gościa który jeżdził Żukiem i za kabiną stała z tyłu butla na gaz taka zwykła jak do kuchenki gazowej no i na tym jeżdził. Jak i co nie wiem bo nie pytałem ale na pewno jakoś to jeżdziło. A co do tankowania z instalacji gazowej która kazdy ma w domu. Po pierwsze gaz jest całkiem inny ale to mniejsza o to, są już systemy montażu instalacji gazowej przystosowanej do gazu ziemnego, wymaga to jednak montowania w garazu dodatkowych urzazeń pełniących rolę "dystrybutora". Widziałem w gazecie nawet kak to wygląda. Po pierwsze z tego co pamiętam to trzeba mieć naprawde duży samochód zeby zmieścic gdzie butle na ten gaz (dużo wiecej pali na gazie ciemnym niż na ciekłym) no i trzeba mieć z 1,5m2 powierzrcni w garazu wolnej, a kto buduje garaże 1,5m dłuższe lub szersze, robi zbiorniki gaz w samochodach rzędu 200l i wykłada ogromne pieniądze w coś co nie sprawdziło sie nawet na zachodzie

0
  • #28 09 Kwi 2005 20:13
    Dariusch
    Poziom 18  

Wprawdzie mówiliśmy tu o propanie-butanie, ale jeżeli mówisz o ziemnym to jesteś w błędzie, wcale nie potrzeba dużego samochodu bo spójż na nowego Focusa, zbiorniczki pod podłgą ...
    http://www.4x4.pl/news.php?id=1025

0
  • #29 12 Kwi 2005 21:12
    autoel
    Poziom 25  

Zabawa z gazem ZAWSZE jest obarczona ryzykiem BUUUUUMMMMM, co zazwyczaj nie jest zdrowe, ale jak wszystko w życiu , trzeba robić "z głową".

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo