Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzrost cisnienia na barometrze

12 Lis 2011 00:30 3182 8
  • Poziom 8  
    witam
    już nie wiem jak mam sobie pomoc.... posiadam piec gazowy dwu funkcyjny vaillant VUW PL242-3, gdy piec się włącza i zaczyna grzać ciśnienie rośnie z pierwotnego stanu 1,5 bar do 2 a nawet do 2,5. piec kończy grzanie a ciśnienie nie spada.... już tak od 2 tygodni co parę dni obniżam ciśnienie poprzez odpowietrzanie na grzejniku...pytam się wiec czy to normalne??? proszę o jakiekolwiek wskazówki i porady!
    z góry dzięki i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 24  
    To, że ciśnienie w trakcie grzania rośnie to normalne. Pytanie tylko czy przyrost nie jest za duży. Opisz dokładniej instalację ( ile grzejników, jakie średnice rur, pojemność instalacji). Wydaje się, że wszystko jest w porządku.
  • Poziom 14  
    Witam
    Należy sprawdzić naczynie wzbiorcze to znaczy spuścić wodę z kotła i sprawdzić jakie jest ciśnienie powietrza.
  • Poziom 24  
    Lub podłączyć zewnętrzne naczynie na okres próby.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Posiadam identyczny piec. Dokładnie wczoraj walczyłem z tym wahającym się ciśnieniem wody.
    U wszystkich moich sąsiadów posiadających ten piec po jakimś czasie następuje spadek ciśnienia gazu w zbiorniku przeponowym. Widać, że te piece tak już mają.

Dostęp do zaworu zbiornika przeponowego jest od góry od strony tej grubej rury spalin. Zbiornik zajmuje całą przestrzeń na tylnej ściance pieca. Od góry jest dostęp do zaworu, identycznego jak w samochodach i niektórych dętkach rowerowych.
    Ja wykorzystałem pompkę rowerową z nakręcanym węrzykiem. Przydałby sie jeszcze manometr, ale bez tego tez można sobie poradzić.

Więc do rzeczy:
    a) nagrzewasz wodę w kaloryferach do max. pracy roboczej. U mnie ok. 60 st. C
    b) regulujesz/zmniejszasz ciśnienie przy pomocy zaworu bezpieczeństwa (ten co spuszcza wodę pod piecem) do 1.5 bar
    c) czekasz aż woda wystygnie do ok. 30 st.
    d) jeśli ciśnienie na manometrze spadło to wkręcasz pompkę do zaworu u góry zbiornika i dopompowujesz do 1.5 bar.

Wracasz do pkt. a) i tak do skutku aż ciśnienie będzie w miarę stabilne.

Powodzenia.
  • Poziom 35  
    Sprawa nazwy tematu. Do pomiaru ciśnienia w instalacjach, zbiornikach, ogumieniu i t. p. służy MANOMETR, a barometr jest do pomiaru ciśnienia ATMOSFERYCZNEGO. Trzeba sobie powtórzyć fizykę z końca postawówki (gimnazjum).

• Moderator na urlopie...
    picad napisał:
    ...Więc do rzeczy:
    b) regulujesz/zmniejszasz ciśnienie przy pomocy zaworu bezpieczeństwa (ten co spuszcza wodę pod piecem) do 1.5 bar
    d) jeśli ciśnienie na manometrze spadło to wkręcasz pompkę do zaworu u góry zbiornika i dopompowujesz do 1.5 bar.

Nie tak, lecz jak poniżej:
    Zakręcasz zawory odcinające kocioł od instalacji, spuszczasz wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym sprawdzasz ciśnienie w naczyniu. Powinno być ok 1-1,2 bara. Tak w większości instalacji. Napełniasz kocioł wodą i odkręcasz zawory pod kotłem.
  • Poziom 14  
    mirrzo napisał:
    picad napisał:
    ...Więc do rzeczy:

Nie tak, lecz jak poniżej:
    Zakręcasz zawory odcinające kocioł od instalacji, spuszczasz wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym sprawdzasz ciśnienie w naczyniu. Powinno być ok 1-1,2 bara. Tak w większości instalacji. Napełniasz kocioł wodą i odkręcasz zawory pod kotłem.

Wszystko zgadza się, tylko do tego trzeba jeszcze mieć manometr lub pomkę z takim urządzeniem. Ja to zrobiłem zwykłą pompką rowerową bez manometru i mimo, że zrobione było to na tzw, czuja, to instalacja ładnie utrzymuje ciśnienie.

Zamówiłem już odpowiedni manomentr i przy okazji posprawdzam sobie poprawność ciśnienia w zbiorniku przeponowym.
    Pzdr.