Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę]Zdalne sterowanie w paśmie CB - przenośna lampa

peyox 12 Nov 2011 00:30 2882 9
 • #1
  peyox
  Level 11  
  Witam,

  Zwracam się do Was z prośbą. Szukam osoby, która będzie w stanie zaprojektować i wykonać układ elektroniczny zgodnie z wymaganiami przedstawionymi poniżej.
  Prosiłbym o dyskusję w temacie i ewentualne sugestie. Oczywiście docelowo, jeśli ktoś się tego podejmie uzgodnimy warunki finansowe.

  Zastosowanie:
  Lampa przenośna diodowa z zasilaniem z akumulatora żelowego 12V. Włączana ręcznie i/lub radiowo. W każdej lampie będą dwie diody.
  Cały zestaw będzie składał się z około 40 lamp, każda z własnym odbiornikiem radiowym. Lampy będą rozłożone w rzędzie na odcinku ok. 1000m. Lampy rozkładane będą tymczasowo na kilka godzin.

  Zestaw będzie włączany jednym nadajnikiem CB (zwykłe radio samochodowe, przykładam generator DTMF do gruszki itd...) przy użyciu tonów DTMF.

  Potrzebuję projekt układu i uruchomiony prototyp (1-2 sztuki) do testów. Przy docelowym zestawie ok. 40 lamp istotnym czynnikiem jest koszt pojedynczego układu.

  Gotowy prototyp ze sterowaniem "ręcznym" już złożyłem. Czyli mam włączniki, poziomy świecenia i sterowanie diod przez driver led. Istotą problemu jest sterowanie radiowe. Tutaj sobie nie poradzę i potrzebuję Waszej pomocy. Po lekturze elektrody w każdą stronę zdecydowałem się na pasmo CB ze względu na zasięg. Pomysł polega na wykorzystaniu jednego z kanałów (który polecacie?) do przesłania krótkich tonów DTMF, które w odbiornikach włączą bądź wyłączą diody (i ew. kilka innych funkcji). Nie ma tutaj mowy o zaśmiecaniu pasma, bo trwało to będzie ułamek sekundy raz na jakiś czas. Więc tą kwestię pomijam. Przetestowałem już odbiorniki w paśmie 433 MHz ale efekt był bardzo mizerny. Rozważałem repeatery dla zwiększenia zasięgu ale to tylko zwiększa koszt i kłopot przy rozkładaniu lamp a efekt nie jest gwarantowany. Dodatkowym problemem jest to, że zastosowałem driver z przetwornicą step-down ze stałym prądem wyjściowym. Przy włączeniu zdalnym zasięg jest jeszcze w miarę przyzwoity jednak z wyłączeniem jest już problem ze względu na zakłócenia od przetwornicy.

  Wymagania:
  1) zasilanie - akumulator 12V żelowy
  2) dwie diody Cree XP-G (konkretnie ten model)
  3) dwa poziomy jasności świecenia (wybór przełącznikiem 2-pozycyjnym lub radiowo)
  4) sterowanie radiowe w paśmie CB na jednym z dostępnych kanałów
  5) zasięg od nadajnika do najdalszego odbiornika ok. 2000m w terenie otwartym bez przeszkód
  6) przełączniki wyprowadzone z płytki na przewodach - włącz/wyłącz, radio - włącz/wyłącz, jasność - min/max
  7) antena w odbiorniku schowana wewnątrz obudowy o rozmiarze ok. 20x15x8 cm (jak bardzo ograniczy to zasięg?)

  Opis sterowania radiowego:
  1) wysłanie tonu 7 - włączenie lampy na maksymalny poziom świecenia
  2) wysłanie tonu 5 - włączenie lampy na minimalny poziom świecenia
  3) wysłanie tonu 3 - wyłączenie lampy
  4) wysłanie tonu 1 - mrugnięcie lampy np. 700ms włączona/300ms wyłączona przez 3 sek. (to do ustalenia)

  Przełączniki na lampie:
  1) włącz/wyłącz - jeśli przełącznik radio jest w pozycji wyłączone, to mamy normalny tryb ręczny - lampa włącza się i świeci dopóki jej nie wyłączymy
  2) RADIO włącz/wyłącz - przy włączonym radiu lampa nie świeci się dopóki nie aktywujemy jej zdalnie (np. ton 5 lub 7) lub nie wyłączymy zasilania.
  3) przy działającej lampie w trybie RADIO i odebraniu tonu 1 lampa powinna zamrugać (docelowo będzie to informacja, że za ok. 2 minuty nastąpi zdalne wyłączenie lamp).
  4) przełącznik jasności działa tylko w trybie ręcznym, w trybie radio włącza się zdalnie na odpowiednim poziomie jasności.

  Rozważałem połączenie tych dwóch układów:
  http://sklep.avt.pl/p/pl/485478/najprostszy+o...l+19am+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
  oraz
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1510222-0.html (dodatkowo: http://www.starz.pl/elektronika/dtmf.pdf )

  Odbiornik CB z kitu AVT miał trochę niepochlebnych opinii na forum ale być może są to problemy do rozwiązania. Z pewnością wymagałby przestrojenia na inny kanał. Na wyjściu z odbiornika można podłączyć UM92870 i odpowiednio wysterować przekaźniki/tranzystory do sterowania diodami. Mogłoby to nawet wyglądać tak, że byłyby 3 przekaźniki, na każdą z funkcji układu, dalej to już tylko odpowiednie połączenia kablowe co nie stanowi problemu.

  Kwestią do rozwiązania pozostaje jeszcze sterowanie prądem diody. Czy możecie zasugerować jakieś rozwiązanie, które da stały prąd na wyjściu bez użycia przetwornicy? Problemem są zakłócenia o których pisałem na początku.

  Całość układu ze względu na zasilanie bateryjne musi być energooszczędna. Prąd (nie licząc diod) akceptowalny to do ok. 40 mA. Najwięcej weźmie sobie przekaźnik dlatego wspomniałem o tranzystorach ale niestety nie znam się na tym, żeby ocenić ewentualne za i przeciw.

  Idealnym rozwiązaniem byłby układ z odbiornikiem radiowym i regulatorem prądu dla diod. Do płytki układu na przewodach podłączone byłoby zasilanie, przełączniki i diody, bez żadnych dodatkowych układów zewnętrznych.

  Jest jeszcze pomysł na 4-5 stopniowy wskaźnik poziomu akumulatora ale to już na później.

  To jak, pomożecie? :)

  Z góry dzięki za pomysły i sugestie. Jak ktoś z Was byłby na poważnie zainteresowany pomocą proszę o wiadomość.
  Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Może na Zig-Bee ? Zasięg komórki to 100m, ale one przesyłają dane między sobą łącząc się w sieć, więc teoretycznie zasięg 1000m jest bez problemu do ogarnięcia.
 • #3
  peyox
  Level 11  
  Hej, dzięki za sugestię. ZigBee był tylko przez moment na tapecie. Odpadł ze względu na koszty i poziom skomplikowania, czyli ewentualną awaryjność lub niestabilność.
  Inną sprawą jest to, że nadajnik u mnie będzie oddalony od każdej z lamp o co najmniej 600-700 metrów, tutaj już ZigBee nie pociągnie.
 • #4
  aelektronik
  Level 12  
  Na 433 moc nadajnika może mieć 200mW (o ile pamiętam) natomiast w 868 może mieć 0,5W i bez problemu kupisz z zasięgiem 1km, 4km.
  Zastanowiłbym się jednak na legalnością wykorzystania CB do tego typy celów. Powiem szczerze że wkurzają mnie kilkuminutowe reklamy na 19, a jak jeszcze dojdzie sterowanie bram i lampek ...
 • #5
  peyox
  Level 11  
  W temacie CB zgadzam się z Tobą, aczkolwiek moim celem nie jest zaśmiecanie pasma. Chciałbym użyć jeden z niedostępnych kanałów lub któryś z tych, na którym nic się nie dzieje. Na pewno nie myślę o kanale 19.

  Odnośnie 868 MHz to może i będzie lepsze rozwiązanie ale z założenia cały układ ma być idiotoodporny. Wychodzi człowiek, rozkłada lampy, bierze nadajnik i włączone. Żeby uzyskać duże zasięgi na 868 trzeba by zastosować anteny kierunkowe a to nie wchodzi w grę. Odbiornik musi być prosty i z anteną wewnętrzną, najlepiej w formie kawałka przewodu.

  W kwestii nadajnika można by go teoretycznie postawić na stałe w jednym punkcie z porządniejszą anteną (nawet na dachu) siejąca z kątem np. 100-120 stopni w jednym kierunku. Ale niezmienia to wymaganej prostoty odbiorników, czy takie coś dałoby radę?

  Rozwiązania z 868, które przeglądałem nie cechowały się szczególnie lepszym deklarowanym zasięgiem niż 433. Stąd nie rozważałem tego na poważnie.
 • #6
  aelektronik
  Level 12  
  Sprawdź układy telita. Na 1km działały bez problemu. Z kierunkową poszły na 3,5
 • #7
  peyox
  Level 11  
  Przejrzałem urządzenia Telit. Krótko mówiąc masakra cenowa. Gotowy moduł kosztuje ponad 1200 zł. Z pewnością można kupić to taniej ale tak czy inaczej, poza moim zasięgiem finansowym.

  Ale pomijając cenę. Załóżmy, że jako nadajnik dla całego zestawu użyję np. tego modułu Telit (z anteną zewnętrzną):
  http://www.navi-net.pl/one-rf/radiowe-moduly-...inyone-pro-dip-modul-radiowy-oem-868-mhz.html

  to czy skomplikowanym byłoby połączyć to z modułami odbiorczymi takimi jak np. ten (cena kilkadziesiąt razy niższa od Telita):
  http://sklep.avt.pl/p/pl/1205/modul+odbiornika+radiowego+rrfq1-868-35mhz.html

  i zestawić z tego jednokierunkową radiolinię? No i jakiego zasięgu spodziewać się po takim zestawie?
 • #8
  kondensator
  Level 36  
  27MHz, 40.68MHz - dla skutecznej pracy anteny unipolowej jest wymagana duża przeciwwaga, np. rozłożone min. 4 przeciwwagi 1/4 fali (27MHz ok. 2.7m, 40.68MHz ok. 180cm). Anteny samochodowe 27MHz skrócone (ale min. 1.5m), 40.68MHz nie muszą być już skrócone (unipol 1/4 fali ok. 180cm).
  27MHz - ogromne zakłócenia, spory wybór sprzętu ale albo zwykła radiotelefony CB (duże) albo same moduły modelarskie oddzielne TX i RX
  40.68MHz - mało zakłóceń, mniejsze anteny niż na 27MHz, sprzęt tylko robiony albo moduły modelarskie (raczej tylko oddzielne TX i RX)
  868MHz - małe anteny, duży zasięg wymaga anten kierunkowych i całego toru antenowego wysokiej klasy (nie "z dużej hurtowni ze strona internetową"), są dostępne małe i niedrogie moduły radiowe nie tylko oddzielne TX i RX ale także TRX (co umożliwia komunikację z potwierdzeniem, sprawdzanie zasięgu, retransmisję).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1580992.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic841711.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2119602.html
 • #9
  FastProject
  Level 28  
  Ja bym widział tak te lampy:
  - modułyRFM12BP (podobno do 3km zasięg) a z dobrą antenką 2km spokojnie
  - wbudowana przetwornica driver step-down sterowana z procesora
  - wszystkim steruję jakiś AVR np atmega8

  Do tego centralka z takim samym zestawem i odpowiednią ilością włączników i diod do kontroli lamp. Ew wyświetlacz pokazujący stan lamp. Do zrobienia jeśli jest Pan zainteresowany to proszę o kontakt.
 • #10
  alecki99
  Level 16  
  Witam,

  jestem poważnie zainteresowany, przesłałem ofertę na PW.

  Pozdrawiam, Alek