Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się ma obecnie marka-firma produktu do jego jakości?

mikstu2 12 Lis 2011 10:23 2238 9
  • #1 12 Lis 2011 10:23
    mikstu2
    Poziom 27  

Kiedyś firma podpisująca się pod danym produktem, świadczyła jednoznacznie o jego jakości.
    Teraz urządzenia renomowanych niegdyś firm, których nazwy umieszczane są na panelach frontowych urządzeń, mają najczęściej gdzieś z tyłu, lub pod spodem napisy "Made in China" lub "made in PRC".
    Czy wobec tego można wyrobić sobie jakieś kryteria oceny jakości urządzenia bez żmudnego studiowania opisu, parametrów i ocen nie zawsze obiektywnych, lub też pisanych na zamówienie?

Będę wdzięczny za każdą konstruktywną wypowiedź...

0 9
  • #2 12 Lis 2011 10:56
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

To cenna uwaga i spostrzeżenie. Wywód można zrobić jako przewód doktorski .
    Dziś nastąpiła dewaluacja tych napisów i nie mają nic wspólnego z tym co znaczyło to kiedyś.
    Dziś np nazwa made in Poland może oznaczać że produkt jest wyprodukowany pod Toruniem.
    Wiele firm zamawia cały cały telewizor w fabrykach zewnętrznych np.Sony i żaden element w nich nie jest Sony - oprócz napisu. Podobnie jest u innych producentów.
    Nie można wyrobić sobie kryteriów oceny na podstawie danych producenta.
    Oczywiście będą też testy pisane na zamówienie.

Ale pewnym sposobem weryfikacji są fora internetowe podobne -jak te forum.

0
  • #3 12 Lis 2011 22:41
    Pablo1964
    Moderator

LOCOLOCO napisał:
    Dziś np nazwa made in Poland może oznaczać że produkt jest wyprodukowany pod Toruniem.

Zawsze tak było. :-)

Natomiast w pozostałych kwestiach zgadzam się z poprzednikiem. Każda firma, żeby utrzymać się na rynku, musi mieć w ofercie urządzenia tańsze i droższe, przeznaczone dla mniej i bardziej wymagających odbiorców. Dlatego oceniać możemy konkretny model, nigdy nie markę. Oczywiście, są marki oferujące wyłącznie sprzęt tani (np. Voice Kraft, Medion) oaz ekskluzywne, oferujące wyłącznie sprzęt dla wymagających (np. Accuphase, Loewe, Miele). Ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę.

0
  • #4 13 Lis 2011 00:50
    Zwierzak81
    Poziom 24  

Pracuje w serwisie zajmując się produktami znanego producenta o uznanej marce. Od jakiegoś czasu w poszukiwaniu oszczędności producent zaczął przenosić produkcję z Europy i USA do Chin. Niestety mimo, że w Chinach produkowane są te same modele co wcześniej, znacząco różnią się jakością. Nie wystarczy przekazać rysunków technicznych, schematów, podzespołów. Jeśli Chiński pracownik nie ma wiedzy i doświadczenia, nie zrobi niczego dobrze.

Niestety marka nic dziś nie znaczy. Dobry produkt musi kosztować, jednak czy mamy pewność, że płacąc więcej otrzymamy coś naprawdę lepszego ? Chyba tylko długa gwarancja może dać nam nieco nadziei, że produkt faktycznie będzie trwalszy. Aktualnie żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, dziś liczy się sprzedaż, więc nikt się nie przejmuje, że produkty są marnej jakości. Mają posłużyć do końca gwarancji, potem klient ma przyjść po kolejny. Kto wie, może nadejdą czasy, że produkcja będzie przenoszona do Afryki. Niestety im większa bieda, tym tańsza siła robocza.

0
  • #5 13 Lis 2011 12:29
    Pablo1964
    Moderator

Również istotną rzeczą jest fakt, że tak naprawdę to nikomu nie zależy na trwałości produktu.
    Producent - chce mieć zbyt na nowe wyroby a wysoka trwałość tylko ten zbyt ograniczy;
    Nabywca - chce kupić jak najtaniej, ponadto chce mieć w domu nowoczesne urządzenie.

Dziś z rozrzewnieniem wspominamy dawne czasy, kiedy telewizor czy pralka pracowały po 20 lat. Często jednak zapominamy, jak długo musieliśmy pracować aby móc nabyć upragniony sprzęt.

0
  • #6 13 Lis 2011 12:49
    Zwierzak81
    Poziom 24  

Wtedy również serwis się opłacał, bo było to dużo tańsze niż zakup nowego sprzętu. Jeśli spojrzymy na to z punktu ekologicznego, to kiedyś takie postępowanie było naprawdę ekologiczne, dziś niestety zaśmiecamy świat starym sprzętem, z którego niewiele odzyskujemy. Mamy czasy pseudo "ekofaktur" - jaki to zysk ? Nie ścinamy drzewa na fakturę, ale spalamy węgiel by mieć elektroniczną fakturę. Surowce do odzyskiwania ? Komu się to opłaca.

0
  • #7 13 Lis 2011 19:38
    mikstu2
    Poziom 27  

Pablo1964 napisał:
    ...Nabywca - chce kupić jak najtaniej, ponadto chce mieć w domu nowoczesne urządzenie.

No... może nie zawsze. Przynajmniej ja nie!
    I wydaje mi się, że takich jak ja może być więcej.

0
  • #8 14 Lis 2011 13:20
    Koolo
    Poziom 16  

Ale co poradzić osobom pytającym jakiej marki telewizor (ew. inne urządzenie) jest najlepszy ?
    Ja polecam to co jest produkowane lub składane w Polsce ...
    Fajnie by było żeby osoby zorientowane podzieliły się informacjami jakie (i w jakim stopniu) modele są składane w Polsce. Nie tylko telewizory. Taki wątek patriotyczny ;-)

0
  • #9 14 Lis 2011 13:33
    Pablo1964
    Moderator

A ja mówię szczerze - że zadają pytanie w niewłaściwy sposób. Porównywać owszem można - ale konkretne modele a nie marki.

mikstu2 napisał:

Nie przeczę. Jednak dziewięćdziesiąt kilka procent konsumentów kieruje się tymi regułami. A biznes polega na tym, że trzeba produkować to, czego żąda potencjalny nabywca.

0
  • #10 14 Lis 2011 18:09
    mikstu2
    Poziom 27  

mikstu2 napisał:
    Pablo1964 napisał:
    ...Nabywca - chce kupić jak najtaniej, ponadto chce mieć w domu nowoczesne urządzenie.

Wysłuchałem różnych opinii - naprawdę dobrych fachowców.
    Radzili oni: odpuść sobie najnowszy model czy też oprogramowanie; weź ten poprzedni (jeśli nie lubisz niespodzianek).

Oczywiście, potencjalny nabywca może mieć inne zdanie...

0