Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PD 6080A422 nie grzeje wody

arkadiustr 12 Nov 2011 13:00 4654 16
 • #1
  arkadiustr
  Level 15  
  Witam. Pralka jak w temacie. Po wymianie modułu na nowy pralka nie grzeje wody. Brak jakiegokolwiek wyświetlanego błędu. Grzałka, termistor, hydrostat- sprawne. Sam obwód grzałki też jest sprawny. Jest jeszcze jedna sprawa- czy uszkodzona blokada drzwi (pralka działa pomimo otwarcia drzwiczek) może być przyczyną mojego problemu. Wiem, że w tym modelu drzwiczki nie otworzą się do momentu, aż temp. wody nie spadnie poniżej 60st.C. Ale czy to również może działać w drugą stronę? Właścicielka pralki nie jest w stanie mi powiedzieć czy przed awarią modułu pralka grzała (starsza kobieta nie zwracała na to uwagi).
 • #2
  henrykgr1
  Level 20  
  Witam.
  Trochę to dziwne.Blokada drzwi zwalniana jest po pewnym czasie, powiedzmy 2 min a nie ma związku z temperaturą, bo po płukaniu nie może byc mowy o temperaturze. Poza tym, może ktoś ją już pominął.
 • Helpful post
  #3
  hubert1188
  Level 13  
  Tak jak henrykgr1 wiem że blokada nie ma tu znaczenia ,bo gdyby blokada nie miała przejścia wtedy nie działa prawie nic .Sama grzałka jest zasilana poprzez hydrostat ,a z drugiej strony grzałki jest przekaźnik na panelu . Myślę że moduł który wymieniłeś był nowy i ten sam typ ? , bo niektóre różniły się tylko obrotami i rodzajem termistora . Poza tym wiesz że po załączeniu na program grzania i napełnieniu wodą należy odczekać ,aż procesor włączy przekaźnik grzałki .
 • Helpful post
  #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  arkadiustr wrote:
  (pralka działa pomimo otwarcia drzwiczek)

  Ciekawe jak działała blokada przed wymianą modułu? Ktoś przypadkiem czegoś nie naknocił przy podłączaniu wiązek ? Chyba, że uszkodzona jest blokada i/lub triak nią sterujący? Grzałka na pewno nie ma przebicia na masę? Filtr PZ sprawny?
  Taki model jak Amica PD 608A422 istnieje :?
  Zero chyba Kolega zgubił :arrow: PD 6080A422
 • #5
  arkadiustr
  Level 15  
  Dziękuję za zainteresowanie. Faktycznie "zjadłem 0" - już poprawiłem.
  Co do blokady to w instrukcji jest napisane, że drzwi nie otworzą się przed upływem około 2 min. od zakończenia cyklu lub jeśli temperatura w bębnie nie spadnie poniżej 60st. C (chodzi tutaj zapewne o próbę otwarcia drzwiczek przed cyklem płukania). Ale nie oto chodzi... Problem z temperaturą rozwiązany- brak dobrego styku na termistorze (raz kostka łączyła,raz nie...) Ale jest inny problem-mianowicie pralka zachowuje się tak jakby miała załadowany z duży wsad, tzn. silnik ma problem obrócić bębnem, następuje zatrzymanie prania i wyskakuje błąd, którego nie mam w instrukcji otóż "GOTOWA miga, KONIEC świeci, oraz palą się diody 40, 30, ZIMNA WODA". Po kilku próbach startu pralka zaczyna prać ale w trakcie cyklu znowu się zatrzymuje. Dodam, że na pusto wszystko jest ok.
  Podejrzewam też, że mogłem otrzymać nie odpowiedni moduł, być może od modelu PD50..... gdzie waga wsadu wynosi 5kg, a nie tak jak w moim przypadku 6kg.
  Oryginalny moduł miał oznaczenie:
  PD5. 04. 11. 20? (nie mogę odczytać ostatnie cyfry) SAP8031983
  a nowy
  PD5.04.51.201 SAP 8032003 Czy to oby na pewno jest zamiennik? No przede wszystkim co to jest za kod?
 • Helpful post
  #6
  peter falk
  Home appliances specialist
  arkadiustr wrote:
  40, 30, ZIMNA WODA

  Znaczy to: ciągle zablokowane drzwiczki :) .
 • #7
  arkadiustr
  Level 15  
  No to by się zgadzało... Żałuję, że nie sprawdziłem w jaki sposób jest "oszukana" ta blokada... Ale czy to mogło by być to przyczyną takiego zachowania zachowania się pralki? Pewnie bez wymiany blokady dalej nie ruszę?
 • #8
  wojciech zegarowski
  Level 14  
  Witam miałem podobny problem po kupnie nowego modułu lecz po wymianie silnika temat został rozwiązany
 • #10
  Anonymous
  Level 1  
 • #12
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  arkadiustr
  Level 15  
  Nie pomyślałem, że w taki problem może wystąpić w podobnym modelu. Ale skucha! O postępie poinformuję. Dzięki skryn!
  Dziś wymieniłem blokadę na nówkę- kodu już nie wyświetla ale pralka działa prawidłowo tylko na programie "płukanie". Tzn. na pozostałych programach zaczyna pobierać wodę ale po około 2 sekundach elektrozawór się zamyka i koniec-nic się nie dzieje-kontrolki świecą się normalnie, a pralka ani drgnie. Zrobiłem taki myk: pobrałem wodę w programie "Płukanie" po czym przełączyłem pralkę na np."codzienne" i pralka normalnie prała do puki nie wypuściła wody, gdy przyszła pora na płukanie pralka zamarła- więc znowu użyłem programu "płukanie", z tym, że tym razem do końca. No zwariuję zaraz z tym sprzętem...
 • #16
  stangyms
  Level 13  
  Do sprawdzenia elektrozawory, przewody i sterowanie elektrozaworami na module, Opisany objaw wskazuje na załączanie tylko jednego elektrozaworu [a wtyczka do modułu nie wpięta aby odwrotnie]. Pozdro.
 • #17
  arkadiustr
  Level 15  
  Nic z tego kolego. Odpowiednie elektrozawory załączają się w odpowiednim momencie, z tym, że tylko na "płukaniu" do końca pralka pobiera wodę. Tam nie można źle podłączyć modułu. Dzięki za zainteresowanie. Zareklamowałem moduł, czekam na łaskawą odpowiedź serwisu.
  Temat rozwiązany- uszkodzony moduł.