Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router jako domowy serwer wraz obsług± drukarki

LOA 30 Lis 2011 18:05 16175 46
    LOA
    Poziom 16  
    Jeszcze trzy pytania, przed zakupem:
    1. Ten router RT-N10u działa jako AP, prawda?
    2. Czy będzie współpracować z TV, który korzysta z DLNA? Ma PC mam zainstalowany Nero Media (co¶ tam) i udostępniam z niego pliki na TV.
    3. Ten router nie obsługuje DLNA. Moje pytanie dotyczy możliwo¶ci routerów z DLNA a tych bez. Warto za to dopłacać?
  • PCBway
    hermes-80
    Poziom 43  
    Czy będzie obsługiwał DLNA z PC poprzez ten router - oczywi¶cie.
    Różnica między DLNA na PC, a routerem jest taka, że router masz cały czas aktywny i bezproblemowy dostęp z każdego urz±dzenia - PC musisz dopiero wł±czyć z tym, że PC ma więcej możliwo¶ci np z transkodowaniem do czego router jest za słabym urz±dzeniem.
  • PCBway
    LOA
    Poziom 16  
    To jest sens kupować co¶ lepszego, aby wykorzystać DLNA w routerze (typu Netgear) czy ten router starczy?
    hermes-80
    Poziom 43  
    Ja posiadam Netgeara - uruchomiona samba i dostęp do niego z każdego urz±dzenia czy zamienił bym na PC, którego kilka uruchomień wystawia mi rachunek za pr±d jaki router robi za miesi±c. - Nie nie zamienił bym go na PC.

Przy RT-N10U tez jest możliwo¶ć odpalenia serwera DLNA na alternatywnym FW z dyskiem podpiętym pod port USB.
    LOA
    Poziom 16  
    Tak, pr±d za PC jest mocnym argumentem. Znalazłem na alledrogo ofertę gdzie pisze:
    Cytat:
    Tylko u nas istnieje możliwo¶ć zakupu Asus'a RT-N10U z zainstalowanym oprogramowaniem TOMATO ( www.polarcloud.com/tomato ).
    Z oprogramowaniem TOMATO masz większ± kontrole nad urz±dzeniem i sieci±.

Opłacałoby się? Kosztuje 165pln. Z drugiej strony za 190pln można trafić NetGeara WNR3500L (tego może posiadasz?). Natomiast z tego co wyczytałem, dysk w NTFS`ie jest wolniejszy, ale nie wiem czy co¶ innego by wykryte przez TV gdyby router tym się zajmował. Generalnie, mam w głowie trzy wersje sieci w domu :) Postaram się dzi¶ lub jutro ładnie to rozpisać. Chciałbym w max stopniu sprzęt który posiadam + router, który zakupię.
    hermes-80
    Poziom 43  
    Cytat:
    Opłacałoby się? Kosztuje 165pln. Z drugiej strony za 190pln można trafić NetGeara WNR3500L

Wła¶nie nie opłaca się - wgranie do Asua Tomato to bułka z masłem poza tym jak±¶ kite wciskaj± bo Tomato ze strony, która podaj± nie można wgrać do tego Routera:
    1. Nie zgadza się architektura procesora.
    2. Nie obsługuje USB a co za tym idzie wszystkich narzędzi zwi±zanych z nim.
    To musi być specjalna kompilacja któr± ci już wcze¶niej podałem.

Oczywi¶cie rezygnujesz z NTFS na rzecz ext2/3 - używanie NTFS-a pod Tomato na jakimkolwiek routerze mija się z celem (ale oczywi¶cie jest możliwe).

Cytat:
    innego by wykryte przez TV gdyby router tym się zajmował. Generalnie
    Wła¶nie po to s± usługi takie jak , Samba, FTP, DLNA, by Ľródłowy system plików nie miał żadnego znaczenia.

Z reszt± żadnego dysku zapewne twój TV nie potrafi obsługiwać poza usługami.
    LOA
    Poziom 16  
    No to już zgłupiałem:/
    Patrz±c po kosztach zużycia energii lepiej wychodzi NetGear WNR3500L z dyskiem USB gdzie szalałby torrent (można wgrać utorrenta?), ftp i dlna dla TV. Wcze¶niej działała by drukarka HP na USB, gdyż urz±dzenie na WiFi planuje kupić dopiero gdy stara się zepsuje (lub wcze¶niej). Rozumiem, żeby to osi±gn±ć, muszę wgrać inny firmware do Netgear`a. Ten model WNR3500L będzie ok? Tutaj sprawa byłaby prosta, gdyż router zajał by się obsług± DLNA oraz torrentem.

Druga opcja to Asus. Firmware też inny.

Ciężki wybór. Ale raczej skłaniam się jednak do NetGeara WNR3500L, byłby to dobry wybór do moich potrzeb?
    hermes-80
    Poziom 43  
    Pamiętaj, że router to nie PC - okre¶lenie szalał Ľle opisuje sposób działania, będzie działał dużo wolniej o czym możesz się przekonać na portalu openlinksys.info - tak można wgrać utorrenta.

Tak będziesz musiał wgrać Tomato by to wszystko osi±gn±ć w w OFW nie ma klienta torrent.

Do podpięcie tych wszystkich urz±dzeń będzie ci potrzebny aktywny HUB działaj±cy z linuxem i kernelem 2.6.

Cytat:
    Z reszt± żadnego dysku zapewne twój TV nie potrafi obsługiwać poza usługami
    Tu się pomyliłem - bo skoro możesz podpi±ć bezpo¶rednio dysk pod TV to znaczy że jakie¶ systemy plików obsługuje.
    Cytat:
    Ale raczej skłaniam się jednak do NetGeara WNR3500L, byłby to dobry wybór do moich potrzeb?
    Netgear ma wewnętrzne antenki, a co za tym idzie brak manewrów gdy zasięg cię nie zadowoli no chyba, że ingerencja elektronikę wyprowadzasz sobie na własny koszt własne antenki.
    LOA
    Poziom 16  
    Witam
    hermes-80 napisał:
    Pamiętaj, że router to nie PC - okre¶lenie szalał Ľle opisuje sposób działania, będzie działał dużo wolniej o czym możesz się przekonać na portalu openlinksys.info - tak można wgrać utorrenta.

Tak będziesz musiał wgrać Tomato by to wszystko osi±gn±ć w w OFW nie ma klienta torrent.

Do podpięcie tych wszystkich urz±dzeń będzie ci potrzebny aktywny HUB działaj±cy z linuxem i kernelem 2.6

Oczywi¶cie tylko dysk lub drukarka będzie podpięta pod USB, dwóch urz±dzeń nie chcę.

Teraz to mam mętlik, który router wybrać.
    Mam inny dysk 2,5" sata 250GB w kieszeni. Podpi±łem go pod TV z partycj± exfat i nie został wykryty. Natomiast NTFS działa.
    Czy oba routery pozwol± mi na udostępnienie plików z dysku USB podpiętego do routera do TV przez DLNA?
    Oba routery pozwol± mi na udostępnienie drukarki na USB.
    Na obu mogę ¶ci±gać pliki bez wł kompa, odno¶nie klienta, mogę wgrać utorrenta na obu, tak?
    Partycje muszę być exFAT. I teraz zasadnicze pytanie w/w czy na obu będę w stanie udostępnić materiały na TV przez sieć.
    Znalazłem na alledrogo firmę, która jest "polecana" na forum openlinks*** i sprzedawca ma NetGeara WNR3500L w cenie ASUS RT-N10u. Tak, że wybór będę uzależniał od kryteriów - udostępniana drukarka na USB, w niedługim czasie lub naprzemiennie utorrent, i udostępnienie plików z dysku USB podpiętego do routera na TV i w sieć oczywi¶cie.

hermes-80 napisał:

To okre¶lenie było oczywi¶cie nadwyrost, ale o 3:00 można się tak wyrazić :)

Odno¶nie zasięgu, router będzie stać w centralnej czę¶ci mieszkania. Max zasięg go to 11m.

hermes-80,dzięki jeszcze raz
    hermes-80
    Poziom 43  
    Nie wiem co to jest za system plików exFAT. Dysk zawsze można prze formatować na odpowiedni system, a pod Tomato należy mieć system plików EXT2/EXT3.
    LOA
    Poziom 16  
    exFAT sformatowałem na Win7, tak na próbę. Reasumuj±c: oba routery maj± te same możliwo¶ci?
    hermes-80
    Poziom 43  
    WNR jest mocniejszy, a co za tym idzie lepiej sobie radzi z obci±żeniem i ma większy transfer z dysku USB
    LOA
    Poziom 16  
    No to biore Netgeara, takiego masz? Ciezko sie wgrywa do niego Tomato?
    hermes-80
    Poziom 43  
    Tam mam takiego. - Najpierw wrzuca się DD-WRT przez www, a potem z DD-WRT wrzuca się Tomato przez www.
    Ficu
    Poziom 31  
    Na serwer NAS, DLNA, torrent, itp polecam terminal komputerowy. Sam mam taki 400MHz 256MB RAM i dysk 1,8" 20GB. Postawiony na nim debian bez gui z transmission, samb±, minidlna i jaki¶ serwer www. Pobiera to może z 20W a możliwo¶ci ma duże. Jedyny mankament że ma akurat USB 1.1, ale dysponuje zł±czem ATA więc dysk można podpi±ć ta¶m±. A jako Router/AP stoi RB433..
    LOA
    Poziom 16  
    To też brałem pod uwagę, gdyby router nie dawał rady. Rozmawiałem z znajomym, który ma TL-WR1043ND i jest zadowolony. Przez huba USB - aktywnego ma podpięty dysk 2,5", drukarkę oraz pendrive na roota. Bez problemów działa DLNA na TV. Porównuj±c Tp-linka oraz tego Netgear`a, który będzie lepszy? Odno¶nie zasięgu, to obecnie posiadam EPC3925 z WiFi, anteny wbudowane. W całym mieszkaniu jest zasięg. Czyli brak anten nie jest dla mnie wad±. A jak wygl±da sprawa z konfiguracj± Netgeara do tych funkcji? Słyszałem, że Tomato jest lepsze.
    szpon
    Poziom 11  
    użytkowałem TP-LINK TL-WR1043ND przez ponad rok od pocz±tku system Gargoyle, od miesi±ca przesiadłem się tylko z ciekawo¶ci na NetGear WNR3500L i jestem zadowolony tomato jest bardziej przyjazny użytkownikowi, je¶li chodzi o zasięg jest taki sam jak w tplinku mimo że wszystko zamknięte jest w szafce a Netgear przecież jest bez anten.