Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie mogę zmniejszyć obrotów wentylatora na Zotac GF GTX465

12 Lis 2011 17:41 2042 10
  • Poziom 8  
    Witam. Mam problem odnośnie karty graficznej ZOTAC GeForce GTX465 1GB DDR5 256bit PCI-E, a dokładniej jej wentylatora. Problem zaczął się wczoraj, podczas uruchamiania komputera. Na początku po wciśnięciu przycisku POWER komputer nie uruchamiał się. Na początku podejrzewałem, że to sprawa zasilacza, ale w końcu udało się i ruszył, natomiast zdziwił mnie hałas wiatraczka w karcie graficznej. Od samego uruchomienia wystartował na maksymalnych obrotach, a problem w tym, że nie mogę ich zmniejszyć. Normalnie podczas startu wentylator w grafie kręci się z wartością ~40%, a dopiero potem mogę ją zmienić w programie Zotac Firestorm dołączonego do sterowników na płytce. Teraz gdy ustawiam, np. obroty 70% i klikam "Apply" karta nie reaguje i utrzymuje swoje 100%.

Zmianę szybkości wentylatora próbowałem zmienić w kilku programach, bez efektu. Próbowałem różnych sterowników, tych najnowszych i starszych, również bez efektu. Format komputera też nic nie dał. Wentylator bez przerwy kręci się na maksymalnych obrotach.

Screen z GPU-Z:

Nie mogę zmniejszyć obrotów wentylatora na Zotac GF GTX465

Dokładniejsza specyfikacja komputera:

Procesor: AMD Athlon II x4 640
    MOBO: ASUS M2N68 PLUS
    Zasilacz: Fortron FSP400-60APN 400W
    Grafika: ZOTAC GeForce GTX465 1GB DDR5 256bit PCI-E
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dzięki wielkie. Jutro się tym zajmę i dam odpowiedź.
  • Admin grupy komputery
    Wgraj ponownie bios karty graficznej.
  • Poziom 8  
    Napięcia zmierzyłem i w tej kwestii wszystko jest w porządku. Problem jest z wgraniem BIOS do karty graficznej. Nie mogę znaleźć mojej wersji BIOS w internecie. Jest tylko wersja starsza (70.00.21.00.04), a moja to 70.00.35.00.05.
  • Admin grupy komputery
    Masz oryginalne CD dołączane z kartą graficzną? Często na nim producenci zamieszczają bios w jednym z folderów, lub robią płytę botowalną z której można uruchomić komputer i wgrać bios ponownie.
  • Poziom 8  
    Na płycie BIOSu nie znalazłem, w internecie również. Do ściągnięcia jest tylko wersja 70.00.21.00.04. Wiem też o możliwości zapisania aktualnego biosu za pomocą GPU-Z, ale zainstalowanie go raczej nic nie da bo wygląda na to, że jest on uszkodzony. Chyba, że się mylę. Proszę o podpowiedzi.
  • Admin grupy komputery
    Zgraj sobie obecną wersję bios do pliku. Załaduj tą starszą i sprawdź czy jest poprawa.
  • Poziom 8  
    Okej, a dam radę załadować BIOS z pendrive'a?
  • Admin grupy komputery
    Tak, jeśli wiesz jak zrobić bootowalnego pendrive.
  • Poziom 37  
    KilRoy0 napisał:
    Okej, a dam radę załadować BIOS z pendrive'a?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1177481.html

Jeżeli bios wgrywany będzie się różnić od teraźniejszego, będziesz musiał zastosować komendę:

nvflash.exe -4 -5 -6 bios.rom

Jak wcześniej pisano, wykonaj kopie zapasowa teraźniejszego biosu.