Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dipol i GP jak połączyć razem do skaningu?

mickemaster 12 Lis 2011 18:28 4395 18
  • #1 12 Lis 2011 18:28
    mickemaster
    Poziom 27  

Witam. Od jakiegoś nasłuchuje skanerem pasmo 2m( PKP, drogówkę etc. ). Na dachu mam dipol otwarty nastrojony na 145MHz ale działa ładnie od 136 to 174 a nawet słychać przemienniki na 70 cm. Zacząłem także ostatnio odbierać zdjęcia z NOAA na 137 MHz. Efekt oczywiście do przewidzenia- na dipolu odbiór dobry tylko na niskich elewacjach. Zrobiłem sobie więc GP jednak nie chciałbym rezygnować z dipola, który ma jak wiadomo większy zysk i lepszą charakterystykę jeśli chodzi o łączność naziemną.
    Moje pytanie:
    Czy można w jakiś prosty sposób połączyć obydwie anteny i sprowadzić sygnał jednym przewodem tak aby efekty były zadowalające? Zaznaczam, że chodzi tylko o odbiór, a anteny wzajemnie się nie będą "widzieć"- GP zaiwieszona nad dipolem. Można połączyć je po prostu równolegle?

0 18
  • #3 13 Lis 2011 07:58
    amaradiotor
    Poziom 14  

Witam

Jeśli anteny mają służyć tylko do odbioru to śmiało można je połączyć razem przez jakiś trójnik i jednym kablem sprowadzić do radia.

0
  • #5 13 Lis 2011 09:36
    internick
    Poziom 33  

Jaki posiadasz skaner? Jaki kabel sprowadziłeś do mieszkania? Może się okazać, że jest on niewystarczającej jakości, gdyż zastosowania trójnika czy duplexera przyniesie stłumienie docieranego sygnału.

Jeśli nie masz zmysłu majsterkowicza-elektronika to nie wykonasz takiego duplexera samodzielnie, a to sprawi, że będziesz musiał takowy kupić. Nie jest to wcale tanie urządzenie. Przekonasz się o tym wpisując w Google, np. "DUPLEXER COMET CF4160A".

Zakup takiego urządzenia przy zastosowaniu tego typu anten jest bez sensu. Co innego jeśli są to anteny profesjonalne to owszem można w to zainwestować. W tym wypadku uważam, że koszt inwestycji przerasta wartość anten.

Czy nie lepiej będzie jeśli zastosujesz jedną porządną antenę typu Discone?

0
  • #6 13 Lis 2011 09:53
    radio-service
    Poziom 35  

Anteny "DISCONE" też do najtańszych nie należą :) .

0
  • #7 13 Lis 2011 09:55
    amaradiotor
    Poziom 14  

Nie wiem dlaczego koledzy proponują duplexery, z tego co widzę kolega chce połączyć razem dwie anteny z tego samego pasma więc miałby tu zastosowanie jakiś spliter czy sumator.
    Ale jak już pisałem wyżej, moim zdaniem zastosowanie zwykłego trójnika w tym przypadku na pewno wystarczy.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Lis 2011 09:59
    radio-service
    Poziom 35  

Była też wzmianka o 70 cm :) .

1
  • Pomocny post
    #9 13 Lis 2011 10:26
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

mickemaster napisał:
    Zacząłem także ostatnio odbierać zdjęcia z NOAA na 137 MHz.

Koledze chyba bardziej chodzi o "sumowanie" anten Dipola z "NOAA" .
    Cytat:
    Efekt oczywiście do przewidzenia- na dipolu odbiór dobry tylko na niskich elewacjach.

Używasz do takiego odbioru (gdzie kąt elewacji i azymutu zmienia się w funkcji czasu i trajektorii) złej anteny.
    Wejdź na strony kolegów, którzy odbierają zdjęcia z NOAA i tam są pokazane jakie anteny mogą odebrać poprawnie sygnał o zmiennej płaszczyźnie elewacji i polaryzacji.
    Cytat:
    Zrobiłem sobie więc GP jednak nie chciałbym rezygnować z dipola, który ma jak wiadomo większy zysk i lepszą charakterystykę jeśli chodzi o łączność naziemną.

Odbiór NOAA na GP - to słaby pomysł.

Cytat:
    Czy można w jakiś prosty sposób połączyć obydwie anteny i sprowadzić sygnał jednym przewodem tak aby efekty były zadowalające?

Cytat:
    Można połączyć je po prostu równolegle?

Odpowiedź krótka NIE.

Na początek dołóż do dipola ramiona pod kątem prostym (90st) a wyjdzie antena krzyżakowa (krzyżowa) .

Pozdrawiam.

0
  • #10 13 Lis 2011 10:32
    amaradiotor
    Poziom 14  

SP5ANJ napisał:
    Cytat:
    Czy można w jakiś prosty sposób połączyć obydwie anteny i sprowadzić sygnał jednym przewodem tak aby efekty były zadowalające?

Cytat:
    Można połączyć je po prostu równolegle?

Odpowiedź krótka NIE.

Bardzo bym prosił kol. SP5ANJ o jakieś umotywowanie tej odpowiedzi, dlaczego nie ?

0
  • Pomocny post
    #11 13 Lis 2011 11:19
    SP5ANJ

Witam.

amaradiotor napisał:
    Bardzo bym prosił kol. SP5ANJ o jakieś umotywowanie tej odpowiedzi, dlaczego nie ?

Odpowiedź również krótka.
    - niedopasowanie impedancji w linii transmisyjnej.

Nie możemy proponować koledze podłączenie dwóch nieznanych anten o różnych impedancjach przez trójnik (czytaj : równoległe "zwarcie" anten), ponieważ musimy "trzymać" się zasad, że każda linia i każda antena podłączona do tej linii koncentrycznej powinna byś wg przyjętych standardów = 50Ω .

Po za tym :
    Zasadą chociaż niech będzie obowiązujący tu na Forum - regulamin pkt 3.1.17 .
    wypis z regulaminu - Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji ... .

To tyle. `73 de SP5ANJ.

Pozdrawiam.

0
  • #12 13 Lis 2011 11:31
    internick
    Poziom 33  

radio-service napisał:
    Anteny "DISCONE" też do najtańszych nie należą :) .

Owszem. Tylko, że to już profesjonalna konstrukcja. Później można zainwestować w lepszy kabel do jej podłączenia, np. RF10. Już w domu można zredukować trójnikiem, np. do H155, gdy się nie chce takim grubym rozprowadzać. Strata będzie, ale myślę, że efekt końcowy będzie lepszy niż na dipolu, GP i kablu,...którego modelu nie poznaliśmy.

0
  • #13 13 Lis 2011 11:43
    mickemaster
    Poziom 27  

Witam, bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Gwoli ścisłości używam skanera UBC60XLT-2- tak wiem ma tylko NFM ale taka jakość zdjęć mi wystarczy, może niedługo zmienię na coś lepszego( z WFM) lub zdobędę odpowiedni filtr p.cz. to wtedy pomyślę o antenie QHF. Obecnie jednak chciałbym wykorzystać proste konstrukcje takie jak dipol czy GP, które łatwo zbudować z rurek Al zakupionych w Praktikerze. Na moim dipolu( koszt wykoniania <15zł) odbieram masę przemienników, PKP( drogowy, manewry, sok etc.), straż miejską , drogówkę, PSP i niebieskich, no i te "nieszczęsne" NOAA na niskich elewacjach, a więc dalekie przeloty. Kabel jakim sprowadzam sygnał to koncentryk 75Ω z żyłą "jedynką" z Cu oraz oplotem też z Cu, więc myślę, że do odsłuchu się nadaje. Jego długość to ok 14m. Mam jeszcze pod ręką H155- zawsze można zmienić. Nie jestem maniakiem więc na pewno nie kupię H1000.
    A wracając do tematu: nie chciałbym budować specjalnie QHF, gdyż GP już praktycznie skończyłem, może spróbuję jeszcze dołożyć do dipola te dodatkowe ramiona, no ale nie wyrzucę gotowej GP więc trzeba to jakoś połączyć.

0
  • #14 13 Lis 2011 11:47
    internick
    Poziom 33  

Kabel błyskawicznie zamień na 50 Ω.

-1
  • Pomocny post
    #15 13 Lis 2011 11:58
    amaradiotor
    Poziom 14  

SP5ANJ napisał:
    Witam.
    amaradiotor napisał:

Odpowiedź również krótka.
    - niedopasowanie impedancji w linii transmisyjnej.

Nie możemy proponować koledze podłączenie dwóch nieznanych anten o różnych impedancjach przez trójnik (czytaj : równoległe "zwarcie" anten), ponieważ musimy "trzymać" się zasad, że każda linia i każda antena podłączona do tej linii koncentrycznej powinna byś wg przyjętych standardów = 50Ω .

Po za tym :
    Zasadą chociaż niech będzie obowiązujący tu na Forum - regulamin pkt 3.1.17 .
    wypis z regulaminu - Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji ... .

To tyle. `73 de SP5ANJ.

Pozdrawiam.

Ano nie prawda, nawet w przypadku jeśli obie anteny będą miał 50Ohm to na połączeniu da to 25Ohm co da WFS = 2 a to w przypadku odbiornika ma najmniejsze znaczenie, ważniejszy jest rezonans anteny niż dopasowanie, oczywiście można by zastosować odpowiednie długości kabli obu anten żeby przetransformować tą impedancję ale w przypadku odbiornika jak już pisałem ma to znikome znaczenie a dodatkowe złącza i długości kabli jedynie wprowadzą dodatkowe straty.

Dodano po 1 [minuty]:

mantoch napisał:
    Kabel błyskawicznie zamień na 50 Ω.

Wymiana kabla na 50Ohm w przypadku odbiornika nic nie pomoże.

0
  • #16 13 Lis 2011 12:02
    mickemaster
    Poziom 27  

Czytając te wszystkie wypowiedzi można się pogubić...porady Kolegów są wzajemnie wykluczające się.

0
  • Pomocny post
    #17 13 Lis 2011 18:39
    SP5ANJ

Witam.

Faktycznie namieszaliśmy twórcy Tematu. :cry:

amaradiotor napisał:
    Ano nie prawda, nawet w przypadku jeśli obie anteny będą miał 50Ohm to na połączeniu da to 25Ohm co da WFS = 2 ...

Święta prawda.

Wyjaśnię tylko, że ja napisałem :
    - musimy "trzymać" się zasad, że każda linia i każda antena podłączona do tej linii koncentrycznej powinna byś wg przyjętych standardów = 50Ω -
    i wg tej podpowiedzi dalej twierdzę, że :
    linia powinna być wg standardu = 50Ω a podłączenie anteny czy anten czy zespołu fazowanych wynalazków (jako nazywana tu anteną) na wejściu linii powinna mieć również 50Ω .
    Czy teraz jest OK, ponieważ wydaje mi się, że inaczej interpretujemy pewne słowa, chociaż piszemy o tym samym .

mickemaster nie analizując akademicko pewnych zależności, które występują w antenach i liniach koncentrycznych, proponuję :
    - z uwagi na już istniejący kabel 75Ω
    - na minimalne odchyłki WFS-u w takiej linii
    - zgadzając się na 4dB tłumienia w sumawaniu anten
    Abyś wykorzystał (tylko w części odbiorczej) rozgałęźnik wykorzystywany w RTV i TVK i podłączył każdą z anten do OUT a kabel koncentryczny od radia do IN tego rozgałęziacza.
    Rozgałęźnik np. taki :
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm
    lub taki na maszcie :
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip-2-1f_ekranowany_do_montazu_na_maszcie_C0920.htm

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #18 13 Lis 2011 18:59
    Driver-
    Poziom 38  

mickemaster napisał:
    Czytając te wszystkie wypowiedzi można się pogubić...porady Kolegów są wzajemnie wykluczające się.
    Niestety, a wynika to z nieznajomości podstaw, przez niektórych wypowiadających się. Zacząć trzeba od tego że impedancja falowa anteny zmienia się w funkcji częstotliwości. Pół biedy jeśli mamy dwie lub więcej identycznych anten, wtedy możemy je łączyć w układy wieloantenowe za pomocą linii rezonansowych lub nierezonansowych lub łączyć wykorzystując oba rodzaje linii. Za pomocą tychże linii możemy tworzyć układy synfazowe. W przypadku łączenia dwóch identycznych anten z których jedna pracuje w polaryzacji H a druga w polaryzacji V możemy je łączyć za pomocą linii. Dobierając wymiary linii oraz ich biegunowość, możemy uzyskać polaryzację H, V, skośną, kołową prawo i lewo skrętną. Sprawa komplikuje się w przypadku dwóch anten różnego typu o różnym zysku i szerokości pasma pracy. Jakiekolwiek połączenie z wykorzystaniem linii, czy to rezonansowych, czy też nierezonansowych mija się z celem, właśnie z uwagi na to że parametry tych anten nie będą nawet zbliżone i zmienne (bardziej rozbieżne) w funkcji częstotliwości. Sprawę pogarsza jeszcze rozpływ energii, ponieważ część energii z anteny o większym zysku lub z anteny, która odbierze sygnał o wyższym poziomie napięcia, zostanie wypromieniowana przez drugą antenę. Zatem do linii przesyłowej prowadzącej do odbiornika trafi energia pomniejszona o wypromieniowaną część, nawet jeśli fazy sygnału w obu będą zgodne, przy niezgodnych fazach sygnałów będzie jeszcze gorzej. Zatem przez stwierdzenie kolegi amaradiotor, że równoległe połączenie dwóch 50Ω anten z wypadkową impedancją 25Ω przy SWR=2 w przypadku odbioru ma najmniejsze znaczenie, bo wybierzesz mniejsze zło jest błędne. Do tego dochodzi jeszcze wypadkowa charakterystyka obu anten, która będzie całkowicie przypadkowa.
    Musisz zdać sobie sprawę że anteny satelitów NOAA mają polaryzację kołową, wiec odbiór na antenach o polaryzacji poziomej, pionowej czy crosspol zawsze będzie niesatysfakcjonujący. Moim skromnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch odrębnych anten, jednej dedykowanej dla odbioru transmisji NOAA i drugiej od odbioru innych transmisji, oraz zastosowanie przełącznika antenowego. Przykładem dobrej anteny dla NOAA jest quadrifilar helicoidal antenna. Jest dokładnie opisana, pokazane są charakterystyki, konstrukcja jest prosta choć sama antena wygląda na skomplikowaną i można wykorzystać dostępne materiały. Myślę że to optymalne rozwiązanie w Twoim przypadku, a stosowanie diplekserów (trudnych w obliczeniu, wykonaniu i zestrojeniu), czy innych wynalazków tylko utrudni wykonanie tego co może być łatwe proste i przyjemne.

0
  • #19 13 Lis 2011 19:38
    mickemaster
    Poziom 27  

Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Analizując porady i równolegle studiując literaturę doszedłem do wniosku, że rozwinę zapas H155 i podłącze do GP nie ruszając instalacji od dipola. W wolnej chwili może zrobię sobie QHF.
    Pozdrawiam.

0