Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC - Liczby pseudolosowe, funkcja "wait" itp

12 Lis 2011 18:29 1059 2
  • Poziom 9  
    Witam.

Chciałbym napisać program dla PLC który by działał jak w opisie poniżej, ale nie wiem jak się do tego zabrać.

1. Powiedzmy że losujemy jakieś wyjście z 10. Powiedzmy że jest to Y3 wyjście jest zwarte (1). Następnie program czeka "wait" aż Y3 będzie miało (0), ale można to jedynie zmienić za pomocą X3 (1). po wyłączeniu Y3 program losuje kolejne wyjście powiedzmy Y10 (1) za pomocą x10 (1) zmieniamy Y10 na (0) i tak w kółko. Zaznaczam że jeżeli Y3 (1) to zmiana na (0) następuje jedynie po tym jak X3=1. sterownik nie reaguje na naciśnięcie wejść od 1 do 10 (oprócz x3).

Za pomoc serdeczne dzięki.
  • Poziom 21  
    liczbę pseudolosową najlepiej znaleźć sczytując nie podłączone 'wiszące' wejście analogowe, tam jest zawsze szum na niskich bitach.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedz. Gdzieś znalazłem na forum plcs.net algorytmy liczb pseudolosowych ale za diabła nic nie kumam. Zresztą jestem początkujący.
    Podsyłam projekt czegoś co spłodziłem.
    Chzdzi o żeby ktoś biegły dopisał kilka linijek drabinki tak, żeby za każdym razem były załączane inne wyjścia, a nie tak jak na diagramie pokolei. I jeżeli spełniony warunek |y1|-|x1| to ustawiam rst Y1 i losuje liczbę od 1 do 10 i ustawiam set np Y3 i kolejne jezeli warunek |y3|-|x3| spełnony to reset Y3 i losuje kolejna liczbe i ustawiam set któraś tam.