Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

suzuki vitara 1994 rok automat nie włącza nadbiegu

12 Lis 2011 23:01 5172 13
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem z automatyczną skrzynią biegów w suzuki vitara z 1994 roku, a mianowicie: gdy silnik i skrzynia są zimne skrzynia nie włącza ostatniego biegu (nadbiegu) gdy się rozgrzeje wszystko wraca do normy i działa jak powinno z tym że co jakiś czas nadbieg się wyłączy i po kilku sekundach (niekiedy minutach ) znowu się włącza. Poza tym wszystko w skrzynia pracuje prawidłowo, kontrolki i przyciski działają poprawnie, biegi redukuje i przełącza bez szarpnięć, olej nie śmierdzi spalenizną, brak jakichkolwiek wycieków.
    Dodam że auto kupiłem w takim stanie i nie wiem jakie były początki tej usterki.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
  • Poziom 9  
    Dowidziałem się że przyczyną tej usterki jest prawdopodobnie nieodpowiedni bądź zużyty olej w skrzyni biegów, teraz nasuwa się kolejne pytanie jaki olej wlać?
  • Poziom 9  
    Po wymianie oleju na DIII nic się nie zmieniło. Nadbieg załącza się przy pewnej temperaturze silnika. Jęśli silnik osiągnie wyższą temperature nadbieg się załącza, op wychłodzeniu, nawet podczas jazdy nadbieg wyłącza się. Wychodziło by na to że jest tam jakiś czujnik który poniżej pewniej temperatury nie pozwala na właczaenie nadbiegu. W instrukcji obsługo nic o takim urządzeniu nie pisza. Może ktos ma jakies pomysły o co tu chodzi?
  • Poziom 35  
    Ja zadam pytanie, czy masz może przypadkiem założone większe opony od orginalnych :?:
  • Poziom 9  
    Tak, są założone 255/60 R15. No ale czy to może mieć znaczenie?
  • Poziom 35  
    A jaki powinien być rozmiar opony :?: :?:
  • Poziom 9  
    Wg instrukcji obsługi 195/80 lub 205/75 R15. Nie sądzę że opony mogą mieć tu jakieś znaczenie ponieważ niezależenie czy podczepię do Vitary przyczepę z koniem czy jadę na pusto z górki skrzynia tak samo działa.
  • Poziom 35  
    Jeśli zwiększyłeś promień dynamiczny (wyższe koło) to automatycznie zmniejszyłeś moment obrotowy na kołach , zwięszyłeś prędkość rzeczywistą. Musisz pamiętać ,że skrzynia dobiera przełożenie w zależności od dostępności momentu i prędkości
  • Poziom 9  
    Auto z takimi oponami kupiłem, sprzedawca twierdził że skrzynia jest uszkodzona. Wyskość oryginalnych opon jest porównywalna do oryginału (różnica max 2cm na średnicy) więc nie sądze że to wina opon, są szersze ale nie wyższe. I dlaczego po rozgrzaniu jest ok?
  • Poziom 19  
    W skrzyni powinien być filtr ,być może na cieplejszym oleju łatwiej przechodzi przez zabrudzony filtr i jest jako tako. Gesty zimny olej może mieć problemy z pokonaniem filtrowania? Nie wymienisz filtra to się nie dowiesz.
  • Spec Automatyczne skrzynie biegów
    motomajster napisał:
    Wg instrukcji obsługi 195/80 lub 205/75 R15. Nie sądzę że opony mogą mieć tu jakieś znaczenie ponieważ niezależenie czy podczepię do Vitary przyczepę z koniem czy jadę na pusto z górki skrzynia tak samo działa.

Ooo to ciąga Pan przyczepę z konikiem, a na jakim biegu ??
  • Poziom 9  
    jeśli chodzi o przyczepę to nie ma z nią najmniejszego problemu, włączam "power", wyłączam nadbieg i Vitarka śmiga nawet z przyczepą z dwoma koniami (około 2 tony z przyczepą) a jak równo to i nadbieg można załączyć jak się do 90km/h bujnie. Pod górkę albo jak ciężej to nadbieg lepiej wyłączyć i ręcznie biegi załączać
  • Spec Automatyczne skrzynie biegów
    Ma Pan w Suzuki skrzynkę od Toyoty (A44DE). Proszę sprawdzić jak na rysunku elektrozawór, który załącza czwarty bieg (OD). Nie wolno przy tak ciężkich przyczepach jeździć na czwartym biegu i jeszcze z włączonym Power (w samochodach osobowych odpowiednik Sport). Po to producent zrobił włącznik (OD-of, OD-on) w manetce zmiany biegów aby z niego korzystać właśnie między innymi przy ciągnięciu ciężkich przyczep. Jeżeli elektrozawór okaże się sprawny technicznie to niestety ale "kończy" się właśnie kosz OD. https://obrazki.elektroda.pl/2196740800_1339530318.jpg
  • Poziom 9  
    Suzuki na tak działającej skrzyni przejechało przeszło 60tyś km, z przyczepami i dalekimi trasami w 4 osoby w góry i nie tylko. Nic przez ten czas się nie zmieniło pod względem działania skrzyni, więc zakładam że ten typ tak ma. Niedawno sprzedałem auto, nowy właściciel wie o jej przypadłości. Podejrzewam że prędzej blachy polecą niż ta skrzynia się rozleci.