Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób zarejestrować pojazd bez ubezpieczenia?

BarBarBar 13 Lis 2011 11:58 21764 20
  • #1 13 Lis 2011 11:58
    BarBarBar
    Poziom 2  

Nabyłem niedawno samochód już wyrejestrowany, przegląd ma do sierpnia 2012, ale nie ma już ważnego ubezpieczenia. W jaki sposób mogę go zarejestrować? Czy będą przeszkody związane z tym, że nie jest on ubezpieczony?
    Z góry dzięki za odpowiedź
    Darek

1 20
  • #2 13 Lis 2011 12:36
    radio-service
    Poziom 35  

Do zarejestrowania pojazdu nie musisz posiadać ubezpieczenia . Nie zmienia to faktu że do poruszania się tym samochodem musisz posiadać polisę OC . Samochód rejestruje się w wydziale komunikacji .

1
  • #3 13 Lis 2011 12:48
    Qbuś
    Poziom 38  

Samochód w momencie rejestracji MUSI ! posiadać ważne ubezpieczenie i badanie techniczne (przegląd).
    Kolego radio-service nie wprowadzaj innych w błąd !

Link I wiele podobnych.

0
  • #4 13 Lis 2011 12:57
    radio-service
    Poziom 35  

No to w Warszawie jest inaczej , bo w chwili ubezpieczania mojego Nissana ubezpieczyciel poprosił o dowód rejestracyjny . Nissan sprowadzony z Niemiec . Został zarejestrowany bez aktualnego ubezpieczenia :) . Być może dlatego że został sprowadzony z Niemiec :) . Najlepiej zapytać w wydziale komunikacji .

1
  • #5 13 Lis 2011 13:11
    BarBarBar
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedzi :) Zapytam się ;)

0
  • #6 13 Lis 2011 15:48
    ancus
    Poziom 16  

Zawsze gdy się przerejestrowuje w wydziale komunikacji trzeba pokazać aktualne ubezpieczenie...sami o to poproszą.

0
  • #7 13 Lis 2011 16:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 13 Lis 2011 16:26
    radio-service
    Poziom 35  

Rebuso napisał:
    Qbuś napisał:
    Samochód w momencie rejestracji MUSI ! posiadać ważne ubezpieczenie i badanie techniczne (przegląd).
    Taa ? A ubezpieczyciel na jakiej podstawie ma je wystawić ? Jak nie ma dowodu rejestracyjnego ? :D
    Link

Dodano po 1 [minuty]:

BarBarBar napisał:
    Nabyłem niedawno samochód już wyrejestrowany

To komplikuje sprawę...

Tak też mi się wydawało :) . Z tego co pamiętam od razu po zarejestrowaniu pojazdu poszedłem do PTU ubezpieczyć pojazd . Nie pamiętam natomiast (teraz samochodem jeździ syn) czy do polisy jest wbity numer rejestracyjny .

0
  • #9 13 Lis 2011 16:38
    ancus
    Poziom 16  

Ale chodzi koledzy o to, że musisz okazać kwitek lub polisę, że samochód posiadał aktualne ubezpieczenie OC, wiadomo, że na właściciela poprzedniego bo na siebie ubezpieczysz dopiero po zarejestrowaniu na siebie lub przedłużysz OC poprzedniego właściciela a po przerejestrowaniu musisz zgłosić aktualne dane z dowodu rejestracyjnego i w polisie musi być nr nadwozia jak i numer rejestracyjny. Ubezpieczenie jest do samochodu nie do właściciela!!!

0
  • #10 13 Lis 2011 23:06
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

ancus napisał:
    Ale chodzi koledzy o to, że musisz okazać kwitek lub polisę, że .... Ubezpieczenie jest do samochodu nie do właściciela!!!

A to dziwne wiesz......Bo we wrzesniu kupilem samochod (w Polsce), zarejestrowany, nota bene z tablicami zabytkowymi, z ,,wieczystym" przeglądem, lecz nie ubezpieczony. Polise (Warta) otrzymałem na SWOJE nazwisko, a NIE poprzedniego właściciela pojazdu .

1
  • #11 13 Lis 2011 23:22
    radio-service
    Poziom 35  

Czyli wychodzi na to że miałem rację :) .

1
  • #12 14 Lis 2011 08:41
    artur-55
    Poziom 11  

No to ja opiszę jak to wyglądało (i chyba tak jest): auto sprowadzone z Niemiec, w kraju przed udaniem się WK trzeba zrobić przegląd techniczny, w WK wydają tymczasowy DR pojazdu - oczywiście posiadacz zostaje poinformowany że bez ważnej polisy OC po odbiór dokumentów nie ma co przychodzić. Teraz idziemy do ubezpieczyciela, w polisie jest zawsze wpisany nr VIN pojazdu, co do nr rejestracyjnego to wpisują tablice tymczasowe lub nic nie piszą - spotkałem się z oboma przypadkami. Po odebraniu stałych tablic trzeba udać się tam gdzie zawieraliśmy ubezpieczenie, bez problemu dokonują zmian lub uzupełnienia danych w polisie. Nie miałem nigdy problemów podczas kontroli trzeba tylko przez tan okres oczekiwania na "twardy" dowód wozić ze sobą całą polisę a nie tylko potwierdzenie.

0
  • #13 14 Lis 2011 12:46
    PCcepuk
    Poziom 19  

oczywiście ze nie wydadza ci dowodu rejestracyjnego bez polisy OC, do zawarcia polisy oc nie jest potrzebny nr rejestracyjny a przedewszystkim nr VIN,
    mozesz zawrzeć czasowa polise OC na 1 miesiąc i takowej polisy nie muszisz wypowiadac -sama wygasa po terminie!

mozesz tez zarejestowac pojazd bez OC ale jako zabytek (auto powyzej 25lat, potwierdzenie z PZMotu lub innego kółka zrzeszonego ze jest to zabytek, itp, itd...)

0
  • #14 18 Lis 2011 17:44
    sfinks311
    Poziom 9  

Wydadzą bez polisy tzw. miękki dowód a dopiero przy odbiorze stałego okazujesz ważne ubezpieczenie.Rejestruję sporo aut i jeszcze nie miałem sytuacji aby wymagano do rejestracji ubezpieczenia

0
  • #15 18 Lis 2011 22:53
    tzok
    Moderator Samochody

OC jest wymagane tylko przy przerejestrowaniu samochodu wcześniej zarejestrowanego w kraju. Jeśli samochód jest świeżo sprowadzony lub zabytkowy to nie potrzeba OC do zarejestrowania. Ale z technicznego punktu widzenia nie ma problemu by wykupić OC na stare, zagraniczne numery na podstawie umowy K/S, a po przerejestrowaniu spisać aneks... tylko po co?

Należy też sprecyzować, że w Polsce nie da się wyrejestrować samochodu, tzn. da się - przez jego zezłomowanie lub wywiezienie za granicę ale wtedy nie da się go już ponownie zarejestrować w kraju. Jeśli więc samochód był zarejestrowany w kraju i nie miał ważnego OC to doradzam ostrożność, bo wyrejestrowany nie mógł być, a jeśli nie ma OC, to możesz się spodziewać wezwania do zapłacenia zaległych składek wraz z odsetkami.

1
  • #16 18 Lis 2011 23:14
    Hucul
    Poziom 39  

Da się zarejestrować/przerejestrować auto bez ważnego ubezpieczenia OC! Przy odbiorze dowodu rejestracyjnego trzeba mieć już jednak ważną polisę OC (chociaż to też można legalnie ominąć). Przerejestrowując auto już zarejestrowane w Polsce, bez ważnego OC robimy tylko problem poprzedniemu właścicielowi - chyba że w ostatnich czasach coś się zmieniło :D

0
  • #17 19 Lis 2011 20:38
    czesioczesiakowy
    Poziom 2  

Jeśli sprzedałem samochód i wyrejestrowałem zgłosiłem w pzu że sprzedany a osoba która kupiła w ciągu trzydziestu dni wypowiada umowę ubezpieczycielowi bo jest taka możliwość nie rejestruje nie ubezpiecza i nie jeździ i co wtedy .Czy może później sprzedać bez problemów . przegląd ważny cały rok

0
  • #18 19 Lis 2011 20:57
    Hucul
    Poziom 39  

Jest przepis zobowiązujący kupca do zarejestrowania auta w ciągu miesiąca bodajże, ale jest to przepis martwy. Urzędnicy czasem robią problemy przy rejestracji auta po tym okresie, ale przyciśnięci żądaniem pisemnej odmowy z uzasadnieniem miękną :D

0
  • #19 19 Lis 2011 23:25
    tzok
    Moderator Samochody

czesioczesiakowy napisał:
    Jeśli sprzedałem samochód i wyrejestrowałem zgłosiłem w pzu że sprzedany a osoba która kupiła w ciągu trzydziestu dni wypowiada umowę ubezpieczycielowi bo jest taka możliwość nie rejestruje nie ubezpiecza i nie jeździ i co wtedy .Czy może później sprzedać bez problemów . przegląd ważny cały rok
    Po pierwsze to nie wyrejestrowałeś lecz zgłosiłeś zbycie a to duża różnica.

Sprzedać może bez problemów, jedynie kolejny kupujący może musieć się tłumaczyć i lepiej żeby miał poprzednią umowę k/s między pierwotnym właścicielem wpisanym w DR a "pośrednikiem" od którego kupił samochód.

0
  • #20 27 Lis 2011 00:19
    Henryk_B
    Poziom 1  

Zarejestrować samochód bez ważnego ubezpieczenia możemy zawsze i nikt w wydziale komunikacji nie może robić problemów. Dopiero przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego pracownik wydz. komunikacji sprawdza czy jest aktualne ubezpieczenie OC komunikacyjne.
    Zgodnie z ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, właściciel pojazdu jeśli nabył go bez aktualnej polisy OC powinien w dniu zakupu zawrzeć na niego nowe ubezpieczenie OC /jeśli oczywiście pojazd posiadał już Polskie tablice rejestracyjne/. Jeśli natomiast pojazd został sprowadzony z zagranicy i jest 1 raz rejestrowany w kraju to obowiązek zawarcia ubezpieczenia wymagany jest w dniu dokonania rejestracji pojazdu z obowiązującą datą ważności od dnia zarejestrowania pojazdu.

0
  • #21 04 Gru 2011 20:39
    PCcepuk
    Poziom 19  

jeszcze takie pytanko do autora postu???

samochod kupiłes wyrejestrowany ? a czy poprzednio samochod byl zarejestrowany w polsce i teraz kupiles samochod wyrejestrowany w urzedzie komunikacji czy tylko zostalo zgłoszone zbycie pojazdu przez poprzedniego własciciela w urzedzie -i Ty to nazywasz "wyrejestrowaniem" ???

bo jezeli pojazd jazdził w polsce i byl zarejestrowany to nie ma mozliwosci jego wyrejestrowania !!!
    chyba ze:
    - pojazd zostanie zezłomowany i dostaniemy z autoryzowanego złomu potwierdzenie zezłomowania -wtedy wyrejestruja....
    - sprzedamy samochod -wtedy zanotuja ZBYCIE pojazdu nie wyrejestruja !
    - pojazd zostanie skradziony a policja umorzy postepowanie i wtedy wyrejestruja samochod w urzedzie....

Proszę natychmiast poprawić pisownię, użyj przycisku "pisownia", pamiętaj o wielkich literach oraz znakach interpunkcyjnych. Nie kasować wpisów moderacyjnych.[P]

0