Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób zarejestrować pojazd bez ubezpieczenia?

BarBarBar 13 Lis 2011 11:58 22421 20
 • #1 13 Lis 2011 11:58
  BarBarBar
  Poziom 2  

  Nabyłem niedawno samochód już wyrejestrowany, przegląd ma do sierpnia 2012, ale nie ma już ważnego ubezpieczenia. W jaki sposób mogę go zarejestrować? Czy będą przeszkody związane z tym, że nie jest on ubezpieczony?
  Z góry dzięki za odpowiedź
  Darek

  1 20
 • #2 13 Lis 2011 12:36
  radio-service
  Poziom 35  

  Do zarejestrowania pojazdu nie musisz posiadać ubezpieczenia . Nie zmienia to faktu że do poruszania się tym samochodem musisz posiadać polisę OC . Samochód rejestruje się w wydziale komunikacji .

  1
 • #3 13 Lis 2011 12:48
  Qbuś
  Poziom 38  

  Samochód w momencie rejestracji MUSI ! posiadać ważne ubezpieczenie i badanie techniczne (przegląd).
  Kolego radio-service nie wprowadzaj innych w błąd !

  Link I wiele podobnych.

  0
 • #4 13 Lis 2011 12:57
  radio-service
  Poziom 35  

  No to w Warszawie jest inaczej , bo w chwili ubezpieczania mojego Nissana ubezpieczyciel poprosił o dowód rejestracyjny . Nissan sprowadzony z Niemiec . Został zarejestrowany bez aktualnego ubezpieczenia :) . Być może dlatego że został sprowadzony z Niemiec :) . Najlepiej zapytać w wydziale komunikacji .

  1
 • #5 13 Lis 2011 13:11
  BarBarBar
  Poziom 2  

  Dziękuję za odpowiedzi :) Zapytam się ;)

  0
 • #6 13 Lis 2011 15:48
  ancus
  Poziom 16  

  Zawsze gdy się przerejestrowuje w wydziale komunikacji trzeba pokazać aktualne ubezpieczenie...sami o to poproszą.

  0
 • #7 13 Lis 2011 16:18
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #8 13 Lis 2011 16:26
  radio-service
  Poziom 35  

  Rebuso napisał:
  Qbuś napisał:
  Samochód w momencie rejestracji MUSI ! posiadać ważne ubezpieczenie i badanie techniczne (przegląd).
  Taa ? A ubezpieczyciel na jakiej podstawie ma je wystawić ? Jak nie ma dowodu rejestracyjnego ? :D
  Link

  Dodano po 1 [minuty]:

  BarBarBar napisał:
  Nabyłem niedawno samochód już wyrejestrowany

  To komplikuje sprawę...


  Tak też mi się wydawało :) . Z tego co pamiętam od razu po zarejestrowaniu pojazdu poszedłem do PTU ubezpieczyć pojazd . Nie pamiętam natomiast (teraz samochodem jeździ syn) czy do polisy jest wbity numer rejestracyjny .

  0
 • #9 13 Lis 2011 16:38
  ancus
  Poziom 16  

  Ale chodzi koledzy o to, że musisz okazać kwitek lub polisę, że samochód posiadał aktualne ubezpieczenie OC, wiadomo, że na właściciela poprzedniego bo na siebie ubezpieczysz dopiero po zarejestrowaniu na siebie lub przedłużysz OC poprzedniego właściciela a po przerejestrowaniu musisz zgłosić aktualne dane z dowodu rejestracyjnego i w polisie musi być nr nadwozia jak i numer rejestracyjny. Ubezpieczenie jest do samochodu nie do właściciela!!!

  0
 • #10 13 Lis 2011 23:06
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  ancus napisał:
  Ale chodzi koledzy o to, że musisz okazać kwitek lub polisę, że .... Ubezpieczenie jest do samochodu nie do właściciela!!!

  A to dziwne wiesz......Bo we wrzesniu kupilem samochod (w Polsce), zarejestrowany, nota bene z tablicami zabytkowymi, z ,,wieczystym" przeglądem, lecz nie ubezpieczony. Polise (Warta) otrzymałem na SWOJE nazwisko, a NIE poprzedniego właściciela pojazdu .

  1
 • #11 13 Lis 2011 23:22
  radio-service
  Poziom 35  

  Czyli wychodzi na to że miałem rację :) .

  1
 • #12 14 Lis 2011 08:41
  artur-55
  Poziom 11  

  No to ja opiszę jak to wyglądało (i chyba tak jest): auto sprowadzone z Niemiec, w kraju przed udaniem się WK trzeba zrobić przegląd techniczny, w WK wydają tymczasowy DR pojazdu - oczywiście posiadacz zostaje poinformowany że bez ważnej polisy OC po odbiór dokumentów nie ma co przychodzić. Teraz idziemy do ubezpieczyciela, w polisie jest zawsze wpisany nr VIN pojazdu, co do nr rejestracyjnego to wpisują tablice tymczasowe lub nic nie piszą - spotkałem się z oboma przypadkami. Po odebraniu stałych tablic trzeba udać się tam gdzie zawieraliśmy ubezpieczenie, bez problemu dokonują zmian lub uzupełnienia danych w polisie. Nie miałem nigdy problemów podczas kontroli trzeba tylko przez tan okres oczekiwania na "twardy" dowód wozić ze sobą całą polisę a nie tylko potwierdzenie.

  0
 • #13 14 Lis 2011 12:46
  PCcepuk
  Poziom 19  

  oczywiście ze nie wydadza ci dowodu rejestracyjnego bez polisy OC, do zawarcia polisy oc nie jest potrzebny nr rejestracyjny a przedewszystkim nr VIN,
  mozesz zawrzeć czasowa polise OC na 1 miesiąc i takowej polisy nie muszisz wypowiadac -sama wygasa po terminie!

  mozesz tez zarejestowac pojazd bez OC ale jako zabytek (auto powyzej 25lat, potwierdzenie z PZMotu lub innego kółka zrzeszonego ze jest to zabytek, itp, itd...)

  0
 • #14 18 Lis 2011 17:44
  sfinks311
  Poziom 9  

  Wydadzą bez polisy tzw. miękki dowód a dopiero przy odbiorze stałego okazujesz ważne ubezpieczenie.Rejestruję sporo aut i jeszcze nie miałem sytuacji aby wymagano do rejestracji ubezpieczenia

  0
 • #15 18 Lis 2011 22:53
  tzok
  Moderator Samochody

  OC jest wymagane tylko przy przerejestrowaniu samochodu wcześniej zarejestrowanego w kraju. Jeśli samochód jest świeżo sprowadzony lub zabytkowy to nie potrzeba OC do zarejestrowania. Ale z technicznego punktu widzenia nie ma problemu by wykupić OC na stare, zagraniczne numery na podstawie umowy K/S, a po przerejestrowaniu spisać aneks... tylko po co?

  Należy też sprecyzować, że w Polsce nie da się wyrejestrować samochodu, tzn. da się - przez jego zezłomowanie lub wywiezienie za granicę ale wtedy nie da się go już ponownie zarejestrować w kraju. Jeśli więc samochód był zarejestrowany w kraju i nie miał ważnego OC to doradzam ostrożność, bo wyrejestrowany nie mógł być, a jeśli nie ma OC, to możesz się spodziewać wezwania do zapłacenia zaległych składek wraz z odsetkami.

  1
 • #16 18 Lis 2011 23:14
  Hucul
  Poziom 39  

  Da się zarejestrować/przerejestrować auto bez ważnego ubezpieczenia OC! Przy odbiorze dowodu rejestracyjnego trzeba mieć już jednak ważną polisę OC (chociaż to też można legalnie ominąć). Przerejestrowując auto już zarejestrowane w Polsce, bez ważnego OC robimy tylko problem poprzedniemu właścicielowi - chyba że w ostatnich czasach coś się zmieniło :D

  0
 • #17 19 Lis 2011 20:38
  czesioczesiakowy
  Poziom 2  

  Jeśli sprzedałem samochód i wyrejestrowałem zgłosiłem w pzu że sprzedany a osoba która kupiła w ciągu trzydziestu dni wypowiada umowę ubezpieczycielowi bo jest taka możliwość nie rejestruje nie ubezpiecza i nie jeździ i co wtedy .Czy może później sprzedać bez problemów . przegląd ważny cały rok

  0
 • #18 19 Lis 2011 20:57
  Hucul
  Poziom 39  

  Jest przepis zobowiązujący kupca do zarejestrowania auta w ciągu miesiąca bodajże, ale jest to przepis martwy. Urzędnicy czasem robią problemy przy rejestracji auta po tym okresie, ale przyciśnięci żądaniem pisemnej odmowy z uzasadnieniem miękną :D

  0
 • #19 19 Lis 2011 23:25
  tzok
  Moderator Samochody

  czesioczesiakowy napisał:
  Jeśli sprzedałem samochód i wyrejestrowałem zgłosiłem w pzu że sprzedany a osoba która kupiła w ciągu trzydziestu dni wypowiada umowę ubezpieczycielowi bo jest taka możliwość nie rejestruje nie ubezpiecza i nie jeździ i co wtedy .Czy może później sprzedać bez problemów . przegląd ważny cały rok
  Po pierwsze to nie wyrejestrowałeś lecz zgłosiłeś zbycie a to duża różnica.

  Sprzedać może bez problemów, jedynie kolejny kupujący może musieć się tłumaczyć i lepiej żeby miał poprzednią umowę k/s między pierwotnym właścicielem wpisanym w DR a "pośrednikiem" od którego kupił samochód.

  0
 • #20 27 Lis 2011 00:19
  Henryk_B
  Poziom 1  

  Zarejestrować samochód bez ważnego ubezpieczenia możemy zawsze i nikt w wydziale komunikacji nie może robić problemów. Dopiero przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego pracownik wydz. komunikacji sprawdza czy jest aktualne ubezpieczenie OC komunikacyjne.
  Zgodnie z ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, właściciel pojazdu jeśli nabył go bez aktualnej polisy OC powinien w dniu zakupu zawrzeć na niego nowe ubezpieczenie OC /jeśli oczywiście pojazd posiadał już Polskie tablice rejestracyjne/. Jeśli natomiast pojazd został sprowadzony z zagranicy i jest 1 raz rejestrowany w kraju to obowiązek zawarcia ubezpieczenia wymagany jest w dniu dokonania rejestracji pojazdu z obowiązującą datą ważności od dnia zarejestrowania pojazdu.

  0
 • #21 04 Gru 2011 20:39
  PCcepuk
  Poziom 19  

  jeszcze takie pytanko do autora postu???

  samochod kupiłes wyrejestrowany ? a czy poprzednio samochod byl zarejestrowany w polsce i teraz kupiles samochod wyrejestrowany w urzedzie komunikacji czy tylko zostalo zgłoszone zbycie pojazdu przez poprzedniego własciciela w urzedzie -i Ty to nazywasz "wyrejestrowaniem" ???

  bo jezeli pojazd jazdził w polsce i byl zarejestrowany to nie ma mozliwosci jego wyrejestrowania !!!
  chyba ze:
  - pojazd zostanie zezłomowany i dostaniemy z autoryzowanego złomu potwierdzenie zezłomowania -wtedy wyrejestruja....
  - sprzedamy samochod -wtedy zanotuja ZBYCIE pojazdu nie wyrejestruja !
  - pojazd zostanie skradziony a policja umorzy postepowanie i wtedy wyrejestruja samochod w urzedzie....

  Proszę natychmiast poprawić pisownię, użyj przycisku "pisownia", pamiętaj o wielkich literach oraz znakach interpunkcyjnych. Nie kasować wpisów moderacyjnych.[P]

  0