Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega32 niedokładny pomiar ADC

13 Lis 2011 13:06 1941 3
 • Poziom 12  
  Witam,

  Chciałbym zwrócić się do was z problemem, z którym walczę już od jakiegoś czasu. Zaprojektowałem sterownik do wytrawiarki, w którym między innymi znajduje się ATMega32 i czujnik temperatury LM32. Gdy zacząłem pisać program i uruchomiłem ADC okazało się że wynik bardzo mocno skacze. Pomyślałem że źle zaprojektowałem płytkę i podłączyłem owy czujnik do zestawu uruchomieniowego ZL32AVR gdzie też jest ATMega32. Napięcie referencyjne również pociągnąłem ze sterownika, wypiąłem z niego ATMegę by nie dawała fałszywych sygnałów. Okazało się że pomiar napięcia również skacze i to dosyć mocno.
  Dane z ADC wysyłam po RS do kompa, gdzie mam napisany program do przeliczania. Wyniki po przeliczeniu na V wahają się w granicach 0.1-0.4V, gdzie przy zmierzeniu zwykłym miernikiem otrzymuje stabilne 0.26V.
  Wie ktoś może w czym leży przyczyna takiego rozrzutu pomiarów?

  Napisałem krótki programik gdzie sprawdzam tylko ADC i wysyłam wyniki po UART do kompa. Na tym programie mam takie same efekty z rozrzutem wyników.

  Kod: cpp
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Dodam jeszcze że ATMega pracuje na częstotliwości 16MHz
 • Poziom 12  
  Udało mi się poradzić częściowo z problemem. Okazało się że kabel sam w sobie wprowadzał mocne zakłócenia. A może mi ktoś jeszcze jedną rzecz powiedzieć. Mierzona wartość przez cały czas jest zaniżana o jakieś 15mV. Może być to spowodowane rezystancją kabla, czy mam zwrócić uwagę na jakiś inny czynnik?
 • Poziom 33  
  Po pierwsze zadaj sobie pytanie skąd wiesz który pomiar jest poprawny;) Druga sprawa to impedancja wejściowa przetwornika - jest bardzo duża (idelanie nieskończenie duża) więc płynie mały prąd co za tym idzie spadek napięcia jest mały. Poczytaj sobei też o czymś takim jak błąd zera.