Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odbiorem stacji UKF.

13 Lis 2011 14:12 2669 14
 • Poziom 9  
  Witam.
  Od kilku dni mam problem z pasmem UKF.Polega on na tym, że co kawałek mam nakładanie się kilku stacji.Zaczęło się to od czasu gdy przeniesiono nadajnik dwóch stacji.Teraz znajduje się on w odległości kilometra ode mnie.Właśnie te stacje są słyszalne (dwie naraz) kilkadziesiAt razy na całym paśmie UKF.Na czterech odbiornikach mam to samo.
  Zgłosiłem problem do KRRiT.Przysłano pana z UKE .Ów pan zmierzył poziom dewiacji i stwierdził ,że wina leży po mojej stronie.
  Przy radyjku mam wzmacniacz.Ów pan zmniejszył poziom wzmocnienia i stwierdził ,ze teraz jest dobrze.
  Problem pojawia się na każdym radiu w domu.

  Powiedzcie mi krótko ,czy może być aż tak duże pole nadającej stacji ,że zakłóca mi niemal całe pasmo ?

  Dzięki
 • Poziom 36  
  Elbląg - http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_dwoj.php?pid=8
  1. Odpowiednia instalacja antenowa, wraz z odpowiednio ekranowanym odbiornikiem (jeżeli "odbiera bez anteny", jest z anteną prętową lub teleskopową na stałe - to nie jest dobry odbiornik, tylko zabawka w niektórych warunkach jakoś go udająca, przeróbki często niemożliwe lub nieopłacalne; Można mieć jednak dobry odbiornik tanio - też pisałem jak).
  2. Węższe niż "zwykłe" (~300kHz) filtry w p.cz. 10.7MHz.
  3. W pobliżu lokalnej stacji nadawczej stosować należy pułapki na częstotliwość/i danej/ych stacji. Przy braku (1) a częściowo i (2) jest to jednak bezcelowe...
  Pisałem wiele na te tematy nie tylko tu, także m.in. na f. Radiopolska i f.SEP, poszukaj wewnętrznymi wyszukiwarkami (np. słowo kluczowe: pułapk* (gwiazdka potrzebna) - autor ten sam, pokaż posty np. na f. Radiopolska).
 • Poziom 9  
  Witaj kondensator
  Dzięki za odpowiedź.
  Czy gdybym chciał mieć zwykłe radyjko bez antenowej instalacji zewnętrznej muszę się z zakłóceniami pogodzić ?
  Czyli owe zakłócenia występujące na całości skali to rzecz normalna gdy mieszka się blisko nadajnika ?
 • Poziom 36  
  Za mało danych - i o sprzęcie i o faktycznych poziomach sygnałów. Odbiornik całkowicie metalowy z wejściem koncentrycznym: samochodowy (w domu z zasilaczem stabilizowanym 12V) i tuner/amplituner + anteny prętowe ok. 75cm i przeciwwaga też 75cm - najpierw choćby tak trzeba sprawdzić czy odbiór jest zadowalający (najlepsze odbiorniki z lat ok. 1980-1990, bez bajerów - można mieć już za 0...50zł).
 • Poziom 9  
  Witam
  Posiadam najzwyklejszy "jamnik" i kilka miesięcy temu nie było jeszcze z nim problemu.
  Oczywiście antena teleskopowa.
  Myślę, że nie potrzeba kupować odbiorników najlepszych aby odbierać najnormalniej stacje lokalne ,a z tym mam właśnie problemy.Chyba ,że KRRiT zasponsoruje. :D

  Chodzi o to czy nadajniki mogą emitować takie pole ,które zakłóca cały zakres (stacje te pojawiają się kilkadziesiąt razy i są przesterowane)
 • Poziom 36  
  Sprawdź jak pisałem. Sprawdź innymi odbiornikami, także prawdziwymi (metalowe...).
  Nie napisałeś dokładnej lokalizacji i odległości od stacji nadawczych - lokalnych (za silnych) ORAZ tych co chcesz odbierać i kątów pomiędzy stacjami (wykres wektorowy, częstotliwości, polaryzacje, kilometry).
  Nie można mieć pretensji o zły odbiór odbierając "na byle czym" (wyjątkiem jest odbiór legalnych stacji krajowych na wbudowanych antenach ferrytowych - na falach długich (PR1 ogólnopolski) i średnich (w niektórych miastach są stacje lokalne "Twoje Radio")).
  Pułapki (trap) są normalnym rozwiązaniem stosowanym w takich przypadkach na całym świecie - ale do normalnych odbiorników (a nie zabawkowych), nawet samochodowych (był kiedyś w RFN system pagerów na częstotliwości niewiele poniżej 87.5MHz i były robione pułapki także ze złączami pasującymi do odbiorników samochodowych).
  (Były także kiedyś robione pułapki do instalacji antenowych zbiorowych na częstotliwości lokalnej stacji fal długich lub średnich, ale odstąpiono niestety (nie tylko w Polsce) od wpuszczania tych zakresów w CATV/MATV).

  http://www.kathrein.de/servicede/produktsuche.cfm?id=319&sprache=gb
  Takie i podobne są produkowane nie tylko przez f. Karhrein i nie tylko w RFN. Istnieje możliwość wykonania lepszych i innych pułapek niż np. EFK74 (patrz info w avatarze) - ale nie za "kilo sera".

  W większości przypadków przy odbiorze na UKF w poprawny sposób okazuje się że "problem" jest winą zgłaszającego odbierającego podobne jak u Ciebie.

  Jest pewna możliwość że problem nie jest z winy Twojego zestawu odbiorczego (a raczej tego co go udaje), tylko z powodu wtórnego promieniowania i mieszania niezwykle silnych sygnałów na styku różnych metali - wystarczy skorodowane ogrodzenie, pseudoantena sąsiada itp.
  Inną możliwością jest też właśnie pseudowzmacniacz w pseudoantenie (nawet w odległości ponad 1km - pod wpływem silnych sygnałów (a nieraz i sam - wystarczy np. zmiana temperatury, wilgotności, korozja zacisków i inne czynniki) powoduje mieszania i wypromieniowywanie energii - nie koniecznie na jednej częstotliwości i niekoniecznie w paśmie radiodyfuzji TV czy UKF. Jest to wtedy problem, którym powinno zająć się UKE - ale:
  - zgłaszający musi mieć poprawny odbiornik i odpowiednią instalację antenową oraz zakłócenia muszą dotyczyć krajowych programów w zasięgu których się znajduje
  - w przypadku zakłóceń łączności profesjonalnej trzeba mieć pozwolenie na częstotliwość z którą zgłasza się problem.
  Poszukaj i poczytaj pod hasłami: intermodulacja, rusty bolt effect, EMC, ekranowanie.
 • Poziom 38  
  adzient napisał:
  Chodzi o to czy nadajniki mogą emitować takie pole ,które zakłóca cały zakres (stacje te pojawiają się kilkadziesiąt razy i są przesterowane)
  Nadajniki, które emitowały by zakłócenia UKE nie dopuściło by do eksploatacji. Każdy nadawca musi otrzymać pozwolenia radiowe na używanie urządzeń nadawczych dla stacji radiofonicznych i telewizyjnych. Aby to pozwolenie otrzymać musi we wniosku o wydanie pozwolenia przedłożyć dokument potwierdzający spełnienie wymagań zasadniczych dla nadajnika, na który ma zostać wydane pozwolenie. Ponadto stacja musi spełniać przepisy o istotnym oddziaływaniu na środowisko. Musiał też przejść odbiór techniczny. Nie ma więc możliwości aby nadajnik emitował zakłócenia przekraczające dopuszczalne przepisami wartości.

  Natomiast większość odbiorników wprowadzanych do sprzedaży nie spełnia wymagań normy PN-EN 55020. Niestety norma ta nie formułuje żadnych wymagań w odniesieniu do odporności odbiorników na zakłócenia intermodulacyjne, więc sprzedawcy tego nie sprawdzają i wprowadzają na rynek wszystko co da się sprzedać. Do najbardziej istotnych zakłóceń od innych stacji radiowych z zakresu UKF FM należą zakłócenia intermodulacyjne 3-go rzędu 2 i 3-sygnałowe. Ten rodzaj powstawania zakłóceń w odbiorze UKF FM może uwidocznić się w szczególności na obszarach miasta, gdzie natężenie pola jest mniejsze od wartości powodujących bezpośrednie oddziaływanie silnego pojedynczego sygnału zakłócającego (co ma często miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie silnej stacji nadawczej). Ten rodzaj zakłóceń powinien być traktowany indywidualnie, odpowiednio do skarg abonentów i rozpoznania ich sytuacji przez odpowiednie, wyspecjalizowane ekipy UKE. Zatem skoro przedstawiciel UKE, po dokonaniu stosownych pomiarów, stwierdził że przyczyna leży po Twojej stronie, to zapewne tak jest. Czemu się nie należy dziwić bo zapewne Twój "jamnik" żadnych badań nie przeszedł, bo sprzedawcy mają to w głębokim poważaniu. A że jest miernej jakości świadczą o tym występujące w nim zakłócenia. kondensator dał Ci alternatywne rozwiązanie i raczej nie ma innego wyjścia.
 • Poziom 9  
  Witam
  Dzięki za wskazówki.

  Problemy pojawiają się nie tylko na jednym ale i na innych radyjkach które posiadam.

  Co do oględzin pracownika UKE mam pewne zastrzeżenia .Stwierdził ,że wszystko jest ok nie włączając wzmacniacza (fabryczny dipol).Oczywiście odbiór jest możliwy ale tylko monofoniczny.Dla mnie jest to po prostu kpina.

  Uzyskałem na tym forum wyczerpującą odpowiedź.

  Jakoś będę musiał się pogodzić z problemem.
  Myślę,że nic nie zwojuję ponieważ interesowałoby mnie całe pasmo włącznie ze stacjami których odbierać nie powinienem.Chodzi o te ,które są według KRRiT lekko poza moim zasięgiem .Przed zmianą nadajników odbiór był możliwy.Teraz już nie.
  Więc pozostaje kupno lepszego odbiornika.
  Skoro problem nie leży po stronie nadawcy zastrzeżeń nie mogę mieć żadnych.
  Takie to jest życie w mieście.

  Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość .
 • Poziom 36  
  adzient napisał:
  Od kilku dni mam problem z pasmem UKF.Polega on na tym, że co kawałek mam nakładanie się kilku stacji.Zaczęło się to od czasu gdy przeniesiono nadajnik dwóch stacji.Teraz znajduje się on w odległości kilometra ode mnie.Właśnie te stacje są słyszalne (dwie naraz) kilkadziesiAt razy na całym paśmie UKF.Na czterech odbiornikach mam to samo. Zgłosiłem problem do KRRiT.Przysłano pana z UKE .Ów pan zmierzył poziom dewiacji i stwierdził ,że wina leży po mojej stronie. Przy radyjku mam wzmacniacz.Ów pan zmniejszył poziom wzmocnienia i stwierdził ,ze teraz jest dobrze. Problem pojawia się na każdym radiu w domu. Powiedzcie mi krótko ,czy może być aż tak duże pole nadającej stacji ,że zakłóca mi niemal całe pasmo ?
  adzient napisał:
  Problemy pojawiają się nie tylko na jednym ale i na innych radyjkach które posiadam. Co do oględzin pracownika UKE mam pewne zastrzeżenia .Stwierdził ,że wszystko jest ok nie włączając wzmacniacza (fabryczny dipol).Oczywiście odbiór jest możliwy ale tylko monofoniczny.Dla mnie jest to po prostu kpina. Uzyskałem na tym forum wyczerpującą odpowiedź. Jakoś będę musiał się pogodzić z problemem. Myślę,że nic nie zwojuję ponieważ interesowałoby mnie całe pasmo włącznie ze stacjami których odbierać nie powinienem.Chodzi o te ,które są według KRRiT lekko poza moim zasięgiem .Przed zmianą nadajników odbiór był możliwy.Teraz już nie. Więc pozostaje kupno lepszego odbiornika. Skoro problem nie leży po stronie nadawcy zastrzeżeń nie mogę mieć żadnych.

  Przeanalizowałem całość jeszcze raz, i nie powiedziałeś niestety wszystkiego o swojej instalacji. Na razie wygląda na to, że masz szczęście że nie zapłaciłeś za nieuzasadnione wezwanie (i zawracanie dxxx Urzędowi). Nie gniewaj się, ale kpiną jest nawet nie to co tam zainstalowałeś i do końca jednoznacznie nie objaśniłeś (w sumie nie moja sprawa, choć trudno pisać o instalacji której nie widzimy a nawet dokładnie nie jest opisana), ale to co oferowane jest w sprzedaży masowej, także u "dużych dystrybutorów z własną strona internetową", w tym promowane tam i nie tylko tam rozwiązania "techniczne" (a raczej akwizytorskie...).
  Poszukaj pod hasłami:
  VCC37 Kathrein
  Wzmacniacz, przedwzmacniacz (to nie to samo, a to co tymi nazwami jest w sprzedaży masowej to... jednak coś zupełnie innego...)
  Pułapki, trap, EFK74
  (było, pisałem nie raz).
  Problem jest w całkowicie albo w dużej części do rozwiązania i nie musisz się "z nim pogodzić".
 • Poziom 9  
  kondensator napisał:

  Przeanalizowałem całość jeszcze raz, i nie powiedziałeś niestety wszystkiego o swojej instalacji.

  Posiadam jeden odbiornik nazywany umownie jamnikiem wyposażony w teleskopową antenę.
  Drugi odbiornik jest wyposażony w dipol ze wzmacniaczem.
  Ot cała instalacja.
  kondensator napisał:

  Nie gniewaj się, ale kpiną jest nawet nie to co tam zainstalowałeś i do końca jednoznacznie nie objaśniłeś (w sumie nie moja sprawa, choć trudno pisać o instalacji której nie widzimy a nawet dokładnie nie jest opisana), ale to co oferowane jest w sprzedaży masowej, także u "dużych dystrybutorów z własną strona internetową", w tym promowane tam i nie tylko tam rozwiązania "techniczne" (a raczej akwizytorskie...).

  Te rozwiązania jak dotąd wystarczały.

  Myślę, że to powinno wystarczyć aby możliwy był odbiór stacji lokalnych.
  Mam również problem z odbiorem stacji lokalnej.
  Nie sądzę aby była potrzeba zakupu odbiornika wraz z wyszukaną instalacją z tak zwanej górnej półki aby można było odbierać stacje lokalne.

  Proste pytanie : czy nie mam możliwości odbioru programu lokalnego bez wyszukanej instalacji ?

  Czy problem leży po mojej stronie ,czy po stronie nadawcy ?
  Przypominam ,że do chwili przeniesienia nadajników odbiór był bez zarzutu.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  adzient napisał:
  Proste pytanie : czy nie mam możliwości odbioru programu lokalnego bez wyszukanej instalacji ?

  To co opisujesz jest jak dla mnie w 90% winą Bardzo Silnego pola w.cz. od tych nadajników.
  Prosty eksperyment - wyjąć lub okręcić antenę z tego radia - i zobacz co się stanie z odbieranymi stacjami radiowymi.
  Cytat:
  Czy problem leży po mojej stronie ,czy po stronie nadawcy ?

  Problem jest w jakości sprzętu radiowego, który głupieje jak "widzi" duży poziom sygnału w.cz. .


  Pozdrawiam.
 • Poziom 36  
  Teraz dopiero zobaczyłem te "ogromne moce":
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=351
  300W, 150W i 1000W. Bez przesady, w wielu miejscach (w tym w miastach) jest więcej (i stacji i mocy promieniowanej, często bardziej bez sensu zróżnicowanej). Potrzebna normalna instalacja antenowa, żadne "wzmacniacze uniwersalne", "wzmacniacze w antenie" i niewykluczone że okaże się że problemu nie ma, może nawet nawet bez pułapek na zakłócające częstotliwości (tu trzeba znać komplet danych o wszystkich stacjach które mają być odebrane, standardowa pułapka może być znacząco za mało selektywna).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2023855.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1962856.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1416659.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1016476.html
  Powodzenia.