Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra PW7010 Pali bezpieczniki od mostków prostowniczych

DaBuzz92 13 Nov 2011 16:29 2571 13
 • #1
  DaBuzz92
  Level 13  
  Witam. Od razu zaznaczam, że nie znam elektroniki na wysokim poziomie. Kiedyś naprawiałem koledze ww. wzmacniacz, wymieniłem 4 tranzystory mocy, tranzystory sterujące, parę różnicową, wymieniłem jeszcze napuchnięte kondensatory, ustawiłem prąd spoczynkowy i wszystko hulało idealnie aż do dzisiaj. Kolega twierdzi ze wyłączył wzmacniacz, przeniósł go do innego pomieszczenia i po próbie włączenia zaczął palić bezpieczniki 2.5A w obwodzie zasilacza. Bezpieczniki są dalej palone nawet po wyciągnięciu płytek sterujących (te dwie montowane pionowo między radiatorami). Co ciekawe bezpiecznik przed transformatorem tak samo jak bezpieczniki koło radiatorów (strzelam w ciemno ze końcówkę mocy zabezpieczają) i ten mały bezpiecznik koło tych 2.5A są całe. Przepala tylko bezpieczniki które są na drodze od transformatora do mostków prostowniczych. Sprawdziłem diody (wszystkie 8) i albo mam dziadowy miernik albo z nimi coś nie tak. Mierzę im opór i w żadną stronę nie przewodzą, ale kiedy ustawię miernik w pozycji oznaczonej diodą prostowniczą pokazuje jakąś wartość (570) i tylko w jedną stronę zawsze tak samo. Dodatkowo ustaliłem, że kondensator 2x4700uF od "lewego" kanału ładuje się do połowy swojej wartości (+a0 napięcie 28V, -a0 napięcie 28V i +a- napięcie też 28V) drugi rozładowany do zera czyli tak jakby w ogóle napięcie do niego nie dochodziło.

  Trochę pisania, teraz mam pytanie do kogoś bardzo mądrego :) Czy uszkodzony kondensator 2x4700uF może być przyczyną tych zakłucen? Nie mam go jak sprawdzić, ponoć da się oscyloskopem ale nie dysponuję takim sprzętem. I jeszcze jakie diody wsadzić do mostków Graetza? Pozdrawiam :)

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Pozostałe błędy poprawiłem, ale tej perełki nie mogłem.
  Tą przyjemność pozostawiam Koledze.
  (dj-MatyAS)
 • Helpful post
  #2
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  DaBuzz92 wrote:
  Czy uszkodzony kondensator 2x4700uF moze być przyczyną tych zakłucen?
  Nie.
  DaBuzz92 wrote:
  ze koncówkę mocy
  Ja bym na Twoim miejscu od sprawdzenia tego zaczął.
 • #3
  DaBuzz92
  Level 13  
  Czyli odlutuję przewody od emiterów każdego tranzystora i bede wiedział wszystko. Wydawało mi się ze jak się wyciągnie mózg z tego wzmacniacza to one śpią sobie.. Z resztą nie zagłębiałem się tak bardzo w jego budowę. Ale nie powinno palić wtedy bezpieczników koło radiatorów gdyby któryś tranzystor byl uszkodzony?
 • #4
  000andrzej
  Level 37  
  Powinno, właśnie od tego są.
 • #5
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  DaBuzz92 wrote:
  Z resztą nie zagłębiałem się tak bardzo w jego budowę. Ale nie powinno palić wtedy bezpieczników koło radiatorów gdyby któryś tranzystor byl uszkodzony?
  To się zagłęb i się dowiesz czy powinien palić tamte bezpieczniki również.
 • #6
  DaBuzz92
  Level 13  
  Ok, to jeszcze na jakich diodach te mostki zrobić? Bo coś mi się widzi ze jakieś złe moce przede mną coś tam już działały i każda dioda z innej parafii..
 • #7
  alltech2
  Level 21  
  Sprawdz czy na wyjściach na głośniki niema przypadkiem napięcia ok.40 volt jak tak to uwalony stopień końcowy.

  Moderated By dj-MatyAS:


  DaBuzz92 wrote:
  po próbie włączenia zaczął palić bezpieczniki 2.5A w obwodzie zasilacza. Bezpieczniki są dalej palone nawet po wyciągnięciu płytek sterujących (te dwie montowane pionowo między radiatorami).

  3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  Ostrzeżenie za bezmyślnie udzielaną poradę.

 • #8
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  DaBuzz92 wrote:
  Ok, to jeszcze na jakich diodach te mostki zrobić?
  Spokojnie można wstawić 1N5402.
  alltech2 wrote:
  Sprawdz czy na wyjściach na głośniki niema przypadkiem napięcia ok.40 volt
  A jak ma być, skoro pali bezpieczniki w zasilaczu?
 • #9
  DaBuzz92
  Level 13  
  Dokładnie, po tym jak wywali te bezpieczniki nie ma we wzmacniaczu w ogóle napięcia, jedynie to tylko tyle co się ten lewy kondensator naładuje, kontrolka sie swieci ale ona sie swieci zawsze jak trafo pracuje...
 • #10
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  DaBuzz92 wrote:
  lewy kondensator naładuje,
  Jeden się ładuje bo kanał jest sprawny. Drugi się nie ładuje bo zwarcie robią tranzystory. Proste nie?
 • #11
  Anonymous
  Anonymous  
 • #12
  DaBuzz92
  Level 13  
  No witam ponownie. Wymieniłem te diody. Do "prawego" mostka wlutowalem dzisiaj nowe 1N5408, co ciekawe za grube wyprowadzenia mają, musiałem minimalnie powiększyć otwory ale wszystko się super przylutowalo. Wylutowalem obydwa tranzystory (Jeszcze CEMI się ostały) z prawego kanału i wzmacniacz ożył. Lewy kanał gra okej, na słuchawkach grają dobrze obydwa kanaly. Napięcia na kondensatorach równiutko po 36V. Wygląda mi to na te dwa tranzystory z prawego kanału. Jutro je wymienię i dam znac czy na tym się skonczylo. Dziekuje wszystkim za pomoc :) Pozdrawiam :)
 • #13
  000andrzej
  Level 37  
  Zainwestuj w nowe podkładki i dobrą pastę termoprzewodzącą, jak nie chcesz mieć kolejnych niespodzianek.
 • #14
  DaBuzz92
  Level 13  
  No i problem rozwiązany. Dwie nowe podkładki silikonowe pod tranzystory, silikonowa pasta termoprzewodząca (Thermaltake jakaś nie wiem co to dokładnie jest, procesor na tym smarowałem kiedyś), dwa nowe tranzystory BD911 i BD912. Wszystko przylutowane, ustawione prądy spoczynkowe i miód. Temat uważam za zamknięty :) Dziekuje wszystkim. Pozdrawiam :)