Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Wzmacniacz 10-12wat (napięcie 48V)

korpens 13 Lis 2011 18:44 1748 15
  • #1 13 Lis 2011 18:44
    korpens
    Poziom 8  

Witam mam prośbę o pomoc w zaprojektowaniu prostego układu.
    Chodzi o wzmacniacz który będzie zasilany napięciem 48V, stereo bądź mono o mocy 10-12wat, z jakimś zabezpieczeniem od strony zasilania monitorującym czy pobór nie jest większy niż 12wat. Z góry dziękuje za pomoc.

• Napad.pl
  • #2 14 Lis 2011 10:33
    FastProject
    Poziom 28  

O jaką moc tu chodzi (moc muzyczną 12W, czy moc pobieraną z zasilacza)?

• Napad.pl
  • #3 14 Lis 2011 15:08
    korpens
    Poziom 8  

moc pobierana z "zasilacza" nie moze byc wieksza niz 12w (zasilane bedzie nie z zasilacza tylko z poe)

• #4 14 Lis 2011 15:20
    fuutro
    Poziom 43  

Mógłbyś sobie ograniczyć pobór prądu za pomocą źródła prądowego podłączonego do większego kondensatora, z którego to zasilany byłby wzmacniacz lub jeśli taka potrzeba przetwornica buck obniżająca napięcie.

• #5 14 Lis 2011 17:14
    FastProject
    Poziom 28  

Wydaje mi się, że przetwornica buck z ograniczeniem prądowym będzie tu najlepszym rozwiązaniem.

Pytanie do korpens..jaka jest impedancja głośnika-głośników?
    Czy w przypadku wzmacniacza stereo chodzi o moc 2x5-6W?

A dla pewności proszę powiedzieć jaki maksymalny prąd można pobrać z Pana sieci POE aby zasilić potrzebny wzmacniacz audio.

• #6 14 Lis 2011 20:05
    Flaman11
    Poziom 17  

fuutro napisał:
    Mógłbyś sobie ograniczyć pobór prądu za pomocą źródła prądowego podłączonego do większego kondensatora, z którego to zasilany byłby wzmacniacz lub jeśli taka potrzeba przetwornica buck obniżająca napięcie.

Ja tu czegoś nie rozumiem. Jak grzeje mi się za bardzo wzmacniacz to po prostu ściszam, a nie reguluję ograniczeniem prądowym, którego i tak nie posiadam we wzmacniaczu.

Dodano po 2 [minuty]:

Daro_Elektronik napisał:
    ...A dla pewności proszę powiedzieć jaki maksymalny prąd można pobrać z Pana sieci POE aby zasilić potrzebny wzmacniacz audio.

Szybko licząc wychodzi jakieś 12W/48V≈0,25A

• #7 14 Lis 2011 20:09
    fuutro
    Poziom 43  

Co ma piernik do wiatraka? Źródło prądowe jako ogranicznik prądu zasysanego z sieci z jakiej czerpiesz prąd a regulację głośności sobie zrobisz regulując sygnał wejściowy. Jak nie będzie potrzeby to przez układ źródła nie popłynie tak duży prąd.
    Jeśli wzmacniacz grzeje się za bardzo to coś jest nie tak z dopasowaniem możliwości wzmacniacza do zasilania i/lub obciążenia.

Jednak jak wspomniano o kontrolerze - jaki prąd możesz pobrać, jaki jest zakres napięć zasilania i jakiego mniej więcej napięcia oczekujesz dla wzmacniacza lub jakie masz głośniki (impedancja)?

• #8 14 Lis 2011 20:17
    FastProject
    Poziom 28  

Flaman11 napisał:

Ja tu czegoś nie rozumiem. Jak grzeje mi się za bardzo wzmacniacz to po prostu ściszam, a nie reguluję ograniczeniem prądowym, którego i tak nie posiadam we wzmacniaczu.

No racja, ale nie zmienia to faktu że z postu wynika, że ma to być automatyczna regulacja mocy, a więc i tak i tak trzeba by badać moc pobieraną przez wzmacniacz i dopiero wtedy ewentualnie ściszać czy zmniejszać głośność.

• #9 14 Lis 2011 20:20
    Flaman11
    Poziom 17  

Czyżby nie miało? Przecież przez regulację głośności reguluję de facto moc wyjściową(prąd i napięcie). A mój wzmacniacz to był jedynie przykład i nic mu nie dolega.

Dodano po 2 [minuty]:

Daro_Elektronik napisał:
    Flaman11 napisał:

No racja, ale nie zmienia to faktu że z postu wynika, że ma to być automatyczna regulacja mocy, a więc i tak i tak trzeba by badać moc pobieraną przez wzmacniacz i dopiero wtedy ewentualnie ściszać czy zmniejszać głośność.

lub na wstępie ograniczyć moc sygnału wejściowego do bezpiecznej wartości zasilacza omawianego wzmacniacza. Co tak naprawdę tylko na dobre wyjdzie, gdyż zmniejszamy stosunek sygnału wejściowego do wyjściowego, więc i jakość będzie lepsza.

• #10 14 Lis 2011 20:25
    FastProject
    Poziom 28  

Więc, żeby nas moderator nie pogonił za dyskusję, prośba do autora o następujące dane:
    - maksymalny pobór prądu z POE
    - impedancja głośnika/głośników
    - moc wzmacniacza dla mono i moc dla stereo

N dzień dzisiejszy nie widzę zainteresowania ze strony autora...więc może zakończmy dyskusję.

Pozdrawiam

• #11 15 Lis 2011 10:45
    korpens
    Poziom 8  

Maksymalny pobór z poe to 15,4W jednak uwzgledniajac kabel jest to 13W, nie moze brac wiecej bo to zwykla skretka. Co do glosnikow kazdy po 20w muzycznej sa to takie tubki jak do alarmu samochodowego "blow s40" najlepiej przenosza glos czlowieka. Co do wzmacniacza. Moc (RMS) 2x30W (4ohm), 2x23W (8ohm) THD=10%. Muzyczna 2x50W. Zapis mocy wzmacniacza od producenta nie koniecznie faktyczny... http://allegro.pl/wzmacniacz-wzd-100w-pod-mp3-laptop-itp-promocja-i1933700376.html

• #12 15 Lis 2011 11:29
    fuutro
    Poziom 43  

W tych warunkach obudowy nie ryzykowałbym potencjalnych.. 45W (4 Om) ze wzmacniacza zasilając to z instalacji samochodowej ale Twoja propozycja limitu mocy jest wyraźnie rozsądniejsza. Po tym co piszą wygląda to na wzmacniacz mostkowy pewnie znów oparty o TDA1554/1557 - żeby się nie martwić za bardzo o nadmiar pobranej mocy warto dać głośniki 16 Om. Gdybyś zaingerował w budowę wzmacniacza i odczytał typ układu można by pół wzmacniacza zwolnić z pracy i wykorzystać konfigurację klasyczną tylko musiałbyś dodać 2-3 kondensatory. Zasilacz z zestawu nie wygląda na mocniejszy niż 15-20W więc tamte moce to może są podane jako chwilowe. Magia sklepów.
    W każdym razie wiemy tylko, że masz dostępne napięcie zasilania 48V (Wikipedia podaje max 60V), limit mocy pobieranej to 13W więc ogranicznik przetwornicy musiałby być ustawiony na 270mA. Z napięciem wyjściowym można by zejść do poziomu 12V i użyć głośników 8 Om. Inną opcją by było zdobycie głośniczków komputerowych (znów nie jakichś najtańszych), wywalić ich zasilacz i wstawić przetwornicę.

• #13 15 Lis 2011 11:39
    korpens
    Poziom 8  

Słuchaj bo nie wyjaśniłem do końca obecnie w prototypie jest to tak rozwiązanie przychodzi sygnał z poe 48V splitter (taki):
    http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-POE10R#spec
    robi z tego 12V ze splitera wchodzi prosto do wzmacniacza z wzmacniacza do głośników. A w finalnej wersji chciałbym, żeby wszystko było na jednej płytce żebym mógł ja wsadzić do obudowy a nie dwa osobne urządzenia wiadomo też, że wyjdzie to dużo taniej...

• #14 15 Lis 2011 12:32
    fuutro
    Poziom 43  

Zaczyna to w tym rozwiązaniu wyglądać... głupio: najpierw z sieci energetycznej za pomocą zasilacza uzyskujesz 12V (z mocą 12W), potem za pomocą PoE Splittera przekształcasz na 48V, przesyłasz skrętką i znów chcesz przekształcić na niższe napięcie bez przeciążania Splittera do zasilania wzmacniacza. Wąskim gardłem jest tu nie tylko Splitter ale i jego zasilacz. Jeśli to część jakkolwiek wiekszego systemu to czemu nie ale dla pojedynczego przypadku.
    Ale wracając - przetwornica to nie całkiem osobne urządzenie, może być modułem w obudowie wzmacniacza, gdyż nie musi być duża. Jeśli znasz się nieco na elektronice to np gdybyś zdobył LN2590HV - wersja HV jest konieczna z racji napięcia wejściowego ponad 40(45)V oraz wersję ADJ (regulowana i sam sobie ustalisz napięcie). Wymagany dławik do tego to 150uH/1,2A lub lepiej 220uH/1,2A. Reszta z garstki elementów w dokumentacji. Możesz się spodziewać ok 86% sprawności (dokumentacja) co nie jest tragedią.

• #15 15 Lis 2011 13:53
    korpens
    Poziom 8  

nie z poe przychodzi zasilanie 48V a splitter robi z tego 12V

• #16 15 Lis 2011 14:10
    fuutro
    Poziom 43  

Czyli jednak przetwornica niepotrzebna - dobrze wiedzieć. Musisz się wspomóc zmianą konfiguracji wzmacniacza i daniem głośników min 8 Om ew można by się bawić pomiarem prądu zasilania i połączyć z układem limitera sygnału. Gdyby układ wzmacniacza był dyskretny to można by na etapie ograniczenia prądu się pobawić. Jednak może wystarczy tylko ograniczyć wzmocnienie i użyć głośników o dużej efektywności.