Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plan budowy elektrowni wiatrowaej o mocy 20 kW

13 Lis 2011 21:54 6602 11
  • Poziom 11  
    Jakiś czas temu wspomniałem o planach budowy elektrowni , ale z powodu braku czasu i finansów plany trzeba było odłożyć .Przez ten czas tylko zbierałem informacje , ale teraz zaczynam działać ;warunki zabudowy , projekt masztu i pozwolenie to najtańsza rzecz ,ale czasochłonna . Prądnice myślę zastosować od dźwigu , lub też myślę kupić nową zbudowaną na magnesach no ale cena nie mała , śmigło długości 6 m ,ale 6 sztuk ,bo z 3 uzyska się max 12 kW, regulacja obrotów kątem natarcia śmigła. maszt 18 m. Czy ktoś zbudował lub buduje podobnej wielkości elektrownię ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Czy sprawdziłeś, jakie są zasoby wiatru w twojej okolicy?
    Popatrz tutaj: http://www.meteoprog.pl/pl/weather/Barcin/
    Twój wiatrak może "wypracować" 20kW przy wietrze 10m/sek (statystycznie takich wiatrów jest ok. 90 godzin rocznie), ale z takich jakie są w prognozie (2m/sek) to będziesz miał tylko 160W, tego może nie wystarczyć na obracanie się "luzem", a wtedy prądnica nie jest do niczego potrzebna, a sąsiada i tak będzie bolała wątroba.

Skorzystaj z programu "wiatrak" i policz obroty śmigła i ciężar prądnicy - do tego musisz dostosować parametry masztu (wieży?)
    Prądnica 20kW na 750obr/min waży 280 kilo, a kilka razy wolniejsza waży kilka razy więcej.
    Zanim prądnicę zamontujesz na wiatraku, należy ją "przećwiczyć" w warsztacie, abyś nie miał niespodzianki, że "góra urodziła mysz".

EW jest wspaniałym HOBBY, ale tylko hobby, a biznes jest dla producentów turbin i prądnic ...
  • Poziom 11  
    Nie muszę sprawdzać bo 300 metrów ode mnie stoi jeden wiatrak mocy 500 kw i trzysta metrów dalej następny mocy 600 kw i cały czas kręcą się i produkują prąd co prawda nie 500 czy 600 kw ale też nie tak mało . jestem tam dość często w środku razem z właścicielem i obserwuję wskażniki ,a dwa kilometry w drugą stronę stoi taki jak planuję budować lecz ma tylko trzy łopaty.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No cóż, tylko życzyć sukcesów!
    Ale sukces nie jest tani: instalacja profesjonalna (której dochód pochodzi głównie z dopłat "ekologicznych") kosztuje ok. 5 euro za 1W mocy zainstalowanej, a amatorska (prąd "dla siebie") może kosztować nawet 5 razy taniej, ale i tak 20 000 euro za EW 20kW to nie jest mało.
    Jaki przewidujesz okres zwrotu nakładów?
  • Poziom 11  
    Skąd kolega wziął cenę 20 000 euro ,to ma być budowane najtańszym kosztem we własnym zakresie z wykorzystaniem do ogrzewania . I tutaj przedstawię przybliżone koszty : prądnica jeżeli będzie używana od dżwigu to około 2000 zł jeżeli nowa to 7500 zł maszt 18 metrowy mam możliwość kupienia za 8000 zł przekładnię mam kosztowała mnie 500 zł. zostaną jeszcze śmigła ,beton,jakieś małe silniki do obrotu i regulacji przewody i elektronika . Na węgiel wydaję rocznie 4 - 5000 zł
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nooo, troche przesadziłem.
    Ale tu dla porównania jest oferta cenowa: http://www.tanieelektrowniewiatrowe.pl/oferta
    cena dotyczy tylko generatora (turbiny + prądnicy), dla turbiny 20 kW 240V cena jest 48 113,01 zł netto, do tego fundament i maszt ...
    Inna oferta nie jest tak optymistyczna: http://www.electricwind.eu/pl/elektrownia-wiatrowa.php - prawie 150 000 zł za 20kW.
    Rzeczywiście, w amatorskim wykonaniu "z odzysku" może być całość na poziomie 10 000 euro, a nawet taniej, jeśli zezwolenie na budowę nie wymaga żadnych certyfikatów.
    Ale jeśli chcesz magazynować energię uzyskaną w dni wietrzne, aby ją wykorzystać w dni zimne, to z kosztami się tak łatwo nie wywiniesz. Akumulatory? czy wierzysz w to, że można kupić pełnosprawny akumulator za ćwierć ceny?
    A 20kWh (czyli dla Ciebie prąd na ile godzin?) to jest 20 akumulatorów 12V/100Ah - nie ma oferty poniżej 277.- zł za sztukę.

A tu ciekawa lektura "o walce z wiatrakami": http://www.orlowscy.com/
  • Poziom 11  
    Przyznam ,że też myślałem o magazynowaniu energii ale nie do ogrzewania tylko do celów domowych oświetlenie ,odbiorniki czyli ładować akumulatory i dopiero przez przetwornice z 12 lub 24 v przetwarzać na 230 v ,ale to póżniej jeżeli uda się wszystko uruchomić ,bo na razie nie jestem z tym tematem zapoznany
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Koszt magazynowania energii elektrycznej w najtańszych akumulatorach jest kilkakrotnie wyższy, niż zakup tej energii z elektrowni.
    Dla akumulatorów samochodowych wychodzi nawet do 2 złotych za 1kWh (gdy prąd jest ZA DARMO!), a z elektrowni to jest 50 groszy.
    Żywotność akumulatorów zależy od stopnia ich wykorzystywania: jeśli wykorzystujesz tylko 20% pojemności, to możesz liczyć na ok. 800 cykli ładowania - rozładowania, a jeśli chcesz wykorzystywać 80% pojemności, to akumulator ma żywotność tylko ok. 200 cykli.
  • Poziom 11  
    A gdyby pobierać prąd z akumulatora tylko jak prądnica pracuje tak jak w samochodzie prądnica - prostownik - akumulator - przetwornica i dopiero odbiorniki tak żeby akumulator był cały czas naładowany ?
  • Poziom 43  
    Zrób bilans w oparciu o prognozę pogody dla Barcina (masz link u góry w poście #2) .
    Wiatrak o średnicy 12m da Ci ok. 17kW przy wietrze 10m/sek.
    Dla najbliższych dni masz wiatry:
    - 1m/sek - wtedy Twój wiatrak będzie miał moc od wiatru ok. 17W (taką mocą można się nie zajmować)
    - 2m/sek - wtedy masz moc ok. 70W, (czy w ogóle go to obróci?)
    - 3m/sek - co daje moc ok. 460W,
    - 4m/sek - tu jest już 1100W.
    Przy takich wiatrach Twój akumulator będzie raczej stale rozładowany!
    Mocniejszych wiatrów "nie zaplanowano", a do oczekiwanej mocy 20kW dość daleko ...
    Bez akumulatorów - huśtawka napięcia, mocy, częstotliwości (urządzenia domowe mogą tego nie wytrzymać) ...
    A jak zawieje ponad 10,5m/sek to masz pełne 20kW i aby to zmagazynować, trzeba akumulatorów o pojemności co najmniej 200kWh, aby prądnica ich nie "ugotowała".
    A 20kW przy 24V to 1000A - przewody kilka razy grubsze, niż do spawarki (raczej szyna, 150mm2).
    Przetwornica 20kW z 24VDC na 230VAC będzie droższa, niż twój wiatrak. Sam jej nie zbudujesz z części "z odzysku" ze starego telewizora.

Życie wiatrakowca nie jest łatwe ...

A nie lepiej (jeśli chodzi tylko o ogrzewanie) wykorzystać wprost panele solarne? Słoneczko nam świeci średnio ponad 1500 godzin rocznie (rok ma 4380 godzin "dziennych") i daje w tym czasie do ok. 1kW na każdy m2 powierzchni. Instalacja nie wymaga zezwoleń, jest podobna w kosztach, ale daje z 1m2 w ciągu roku kilkadziesiąt razy więcej energii, niż 1m2 wiatraka.
    Tu: http://www.andretti.pl/index.php masz informację o aktualnej "dostawie" energii cieplnej od słoneczka.
  • Poziom 11  
    A jakie są szanse na ogrzanie domu za pomocą słońca od listopada do kwietnia . Na ogrzanie domu potrzebuję 15 kw i jaką powierzchnię paneli muszę mieć ?
  • Poziom 43  
    Zobacz do Googla, jest sporo wartościowych informacji po wklepaniu hasła "ogrzewanie solarne", są firmy które Ci fachowo dobiorą system, a nawet zrobią całą instalację (np. tu: http://pl.immergas.com/systemy_solarne/dobor_zestawu/test.htm ).
    Przy większych instalacjach funkcjonuje system zachęt finansowych (dopłat) z tzw. "ekofunduszu".

Aktualizacja 19.11.2011: w dzień pochmurny - tak jak dziś, o godzinie 11:00, słońce daje ok. 100W/m2.