Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kabel na zewnątrz budynku

13 Lis 2011 22:24 2076 7
 • Poziom 8  
  Witam,
  potrzebuje poprowadzić na zewnątrz budynku 15 metrów kabla cat. 5e i nie wiem czy taki kabel powinien spełniać jakieś konkretne standardy lub mieć jakiś certyfikat? Dodatkowym pytaniem jest: jak zabezpieczyć się przed skutkami uderzenia w taki kabel piorunu, czy są jakieś urządzenia do których mógłbym podpiąć ten kabel tak żeby nie zniszczył mi switcha za 5k po jednej stronie i komputera za 3k po drugiej stronie?
 • Poziom 43  
  Skoro masz takie drogie sprzęty to połóż światłowód - jest totalnie dielektryczny, więc piorun nic mu nie zrobi. Po dwóch stronach mediakonwertery i po sprawie.
 • Moderator - Sieci, Internet
  elektro_man napisał:
  jak zabezpieczyć się przed skutkami uderzenia w taki kabel piorunu

  Nie ma idealnych zabezpieczeń, przy wyładowaniu w bliskiej okolicy prądy mogą indukować we wszystkich metalowych rzeczach.
  Podstawa to dobre zabezpieczenia przepięciowe w instalacji elektrycznej, poprawnie uziemione części metalowe w serwerowni lub szafie rakowej gdzie masz umieszczony sprzęt, instalacja netprotektorów czyli filtrów przepięciowych. Poza tym opłacenie ubezpieczenia na sprzęt komputerowy ;)
 • Specjalista Sieci, Internet
  elektro_man napisał:
  czy taki kabel powinien spełniać jakieś konkretne standardy
  Powinien być odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Pamiętaj może o jakiejś lince nośnej. Zabezpieczać można czymś takim z obu stron:
  http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_przeci...apowietrznych_axon_air_netprotector_J2835.htm
  ale gwarancji oczywiście nie ma, światłowód najbezpieczniejszy
 • Poziom 8  
  switch nie jest moją własnością ale nie chciałbym żeby się spalił przez mój kabel. Światłowód raczej odpada trochę za drogo jak na kilkanaście metrów kabla.

  A co z tym miedzianym kablem odpornym na warunki zewnętrzne?
 • Poziom 8  
  ok dziękuję wszystkim za pomoc