Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VU INT 196/2-7 uszkodzenie płyty głównej prośba o opinie

13 Lis 2011 22:54 7177 10
 • Poziom 10  
  Witam.
  Opiszę historię dwukrotnego uszkodzenia płyty głównej w moim piecu, proszę o opinie.
  Po dwóch latach pracy spala się bez przyczyny układ scalony (L293) sterowania silniczkiem krokowym zaworu trójdogowego. Wlutowuję w płytę główną nowy układ scalony, niestety zniszczenia muszą być większe, układ nie działa. Silnik krokowy sprawny, nie ma zwarć, działa za pomocą testera, zawór trójdogowy pracuje płynnie, bez zacięć. Wymieniam płytę główną na nową (symbol 130826, bardzo droga). Po 13 miesiącach dzisiaj takie samo uszkodzenie. Układ scalony sterujący silniczkiem wybucha (widać na zdjęciu wyrwany kawałek układu scalonego). Zawór trójdrogowy nie jest zacięty. Co się mogło stać? Wada fabryczna - silniczek pobiera za duży prąd? Ponad rok chodził. Mam znowu kupować płytę główną? Panowie Serwisanci pomóżcie, może ktoś naprawia te płyty, może jakieś rozwiązanie zastępcze?
  Vaillant VU INT 196/2-7 uszkodzenie płyty głównej prośba o opinie
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 18  
  Nawet jeśli nie ma dalszych uszkodzeń, to ze wgl. na trwałe uszkodzenie elektroniki, procesor mógł zablokować płytę i ... po zawodach. Ponieważ płyty realizują funkcje zabezpieczające, więc nie należy (nie wolno) ich naprawiać.

  Warto podłączyć kocioł przez filtr przeciwprzepięciowy.
 • Poziom 10  
  No to nie jest to pocieszająca wiadomość. Po uszkodzeniu pierwszej płyty kocioł oczywiście chodzi przez filtr (listwa komputerowa). Według mnie nie jest to przepięcie od zasilania ponieważ uszkadza sie stopień końcowy mocy a nie układy wejściowe. Wszystkie pozostałe funkcje i cała logika działania pieca chodzi na obu uszkodzonych płytach, czyli procesor nie widzi uszkodzenia. Przesuwam zawór trójdrogowy ręcznie i system działa. Czekam na info czy ktoś może spotkał się z takim przypadkiem. Uprzedzając pytania, płytę wymieniał autoryzowany serwis.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 18  
  Mając pojęcie elektroniczne można w takiej sytuacji ew. szukać dalej. Może ścieżka, styk, przewody?
  Opór silnika (zewn., wewn.) 2*150 Ω, napięcie z płyty ok. 20 V.

  Przy przepięciach często uszkadzają się elementy końcowe, niskonapięciowe.
  Może filtr ma zbyt dużą zwłokę.
 • Poziom 10  
  Silnik krokowy sprawny. Listwa zasilająca komputerowa normalna. Na płycie głównej pieca widzę zamontowane dwa warystory na 275V, są oczywiście nie uszkodzone. Jeżeli to rzeczywiście stało się dwukrotnie z powodu przepięcia to musiałbym mieć pecha wyjątkowego. Napisałem pytanie do centrali Vaillanta, na razie bez odpowiedzi. Czy z doświadczeń Panów serwisantów często wystepują uszkodzenia płyt głównych pieców? Czy piece Vaillant są jakoś wyjątkowo wrażliwe na jakość zasilania? Zastanawiam się czy czasem przepięcie nie pochodziło od układu zapłonowego pieca.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Gdyby te usterki były częste, to na forum nie był byś pierwszy z taką awarią. Tudno jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną usterek, najprościej powiedzieć przepięcie, ale tu możesz zamontować zamiast listwy, trafo separujące i odłączyć uziom.
 • Poziom 10  
  Już się pogodziłem z koniecznością zakupu trzeciej płyty głównej. A może na zasilaniu wystarczył by UPS komputerowy jakis dobry?
  A czy oprócz przewodu PE piec nie ma kontaktu z ziemią choćby przez rurę gazową?
 • Poziom 11  
  Na Twoim miejscu wymieniłbym zawór trójdrożny. To chyba jednak wyjdzie taniej niż nowa płyta. Przy okazji sprawdź, czy w silniku krokowym jest zwarcie lub jakaś oporność między korpusem silnika a uzwojeniami. Takie coś potrafi nieźle namieszać.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Tak jak pisałem wyżej zawór trójdrożny z silnikiem krokowym jest całkowicie sprawny i nie on był przyczyną dwukrotnego uszkodzenia układu sterującego na płytach głównych. Pozostałe funkcje obydwóch płyt głównych są wykonywane prawidłowo. Piec pracuje obecnie normalnie z odpiętą wtyczką od silnika krokowego a ten właśnie silnik krokowy przestawiam za pomocą zewnętrznego sterownika wykonanego na takim samym układzie scalonym jak był zastosowany na płycie pieca. Oczywiście jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ trzeba tego pilnować i przestawiać wtedy kiedy piec chce przestawić.
 • Poziom 18  
  Dobrze, że wspomniałeś o rurze gazowej, z tym że trzeba traktować ją nie jako uziemienie, ale potencjane zagrożenie, bo przepięcie można też otrzymać po rurach.
  Rury wewnętrzne wodne, gazowe, kanalizacyjne, szczególnie jeśli masz przyłącza zewn. metalowe, powinny być podłączone do uziomu. Również instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona przed przepięciami atmosferycznymi i łączeniowymi. Sposób wykonania zabezpieczeń zależy od układu zewn. sieci elektrycznej i tu przydał by się rasowy elektryk.
  Filtr przeciwprzepięciowy, bez zabezpieczenia instalcji el., może nie wystarczyć.
 • Poziom 10  
  Przyczyna uszkodzenia nie została wyjaśniona. Zamontowana nowa płyta główna.
  Reszta podzespołów sprawna. Przy okazji uzyskałem nową funkcję. Płyta ma wyjście na drugą pompę, załącza podczas pracy grzewczej, wyłącza podczas pracy C.W.U. Podłączyłem tam obieg podłogówki.Zasilanie pieca dałem przez UPS. Mam nadzieję, że się uszkodzenie nie powtórzy.