Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużacz czy nowe gniazdko (prąd) ?

Isiee 13 Lis 2011 23:12 4415 4
 • #1 13 Lis 2011 23:12
  Isiee
  Poziom 2  

  Witam szanownych forumowiczów, mam do Was nurtujące mnie pytanie, na które do tej pory nie znalazłem żadnej konkretnej odpowiedzi:

  Jaka jest różnica pomiędzy podłączeniem kilku urządzeń do przedłużacza podłączonego do jednokanałowego gniazdka, a zrobienie nowego gniazdka (ciągnąc żyłę ze starego) w ścianie? Chodzi o to, że urządzam sobię teraz nową kuchnię i mam tylko jedno gniazdko przy podłodze i kilka urządzeń do podłączenia. Czy jak kupię dobry przedłużacz, to wystarczy (lodówka, płyta indukcyjna, zmywarka), czy powinienem rozryć ścianę i z istniejącego gniazdka rozgałęzić prąd na kilka gniazdek?

  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź,

  pozdrawiam,

  rafał

  0 4
 • Szkolenia SEP
 • #2 13 Lis 2011 23:32
  35mario1
  Poziom 26  

  O ile podłączenie lodówki, miksera czy innych małych odbiorników to nie problem (można założyć przedłużacz z rozdzielaczem). To w przypadku tak dużych odbiorników jak zmywarka czy płyta indukcyjna zaczyna pojawiać się poważny problem związany z dużą mocą tych odbiorników. Może, a raczej na pewno okaże się iż parametry instalacji zasilającej wspomniane gniazdko są zbyt mizerne (mały przekrój przewodów). W związku z tym konieczne może być wykonanie nowej instalacji aż od przyłącza. Podaj proszę moce przewidzianych do zabudowy urządzeń, oraz przekrój przewodów dochodzących do gniazdka.

  0
 • Szkolenia SEP
 • #3 13 Lis 2011 23:36
  Isiee
  Poziom 2  

  Dzięki za szybką odpowiedź!

  Właśnie żyła jest pociągnięta z myślą o dużym obciążeniu, pytanie tylko jaka byłaby różnica czy pociągnę kolejne gniazdka w ścianie, czy zrobię to "zewnętrznie" używając przedłużacza..

  0
 • #4 13 Lis 2011 23:56
  trance123
  Poziom 21  

  Od strony tego kabla żadna(jeżeli ma dobry przekrój) i tak popłynie nim ten sam prąd od źródła.
  Jednak od strony tego gniazdka bardzo duża bo maksymalnie może wytrzymać do 16A(standardowe) prądu i podłączając do niego przedłużkę możesz je przeciążyć. Nie powiedziałeś nic konkretnego o odbiornikach energii oraz o przekroju tego kabla więc nic więcej nie mogę powiedzieć. Nie powinieneś podłączać całej kuchni na 1 kablu dla kuchenek indukcyjnych zawsze powinien być osobny przewód.

  0
 • #5 14 Lis 2011 00:15
  romil
  Poziom 14  

  Znajomi kupili kiedyś kuchnię elektryczną i prosili o podłączenie.
  Ciągnąłem im osobne zasilanie grubszym przewodem. Dodatkowo bez poświadczonego montażu przez uprawnionego elektryka nie mieliby gwarancji.
  Pamiętam, że specjalnie jeździłem po podpis do elektryka z uprawnieniami. Sam jestem elektrykiem ale mam inne uprawnienia.
  Jeśli gwarancja Twojej płyty wymaga autoryzowanego montażu to sam nie kombinuj bo Ci się nie opłaci.
  Z pytań zaś które zadajesz wynika, że jednak nie powinieneś tego robić.
  Spalić mieszkanie jest łatwo, ale gdzie później mieszkać? :cry:

  0