Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ pomiarowy do badania naprężeń oraz przemieszczeń

14 Lis 2011 12:47 1871 4
  • Poziom 2  
    Witam;]
    Moim zadaniem jest zbudowanie modelu, który będzie mierzył naprężenia oraz odkształcenia belki jednostronnie utwierdzonej. Jestem w tej dziedzinie od niedawna i nie bardzo wiem jak się za to wszystko zabrać :cry:.

Do dyspozycji mam:
    -Kartę przetwornika analogowo-cyfrowego NI 9239, http://sine.ni.com/nips/cds/view/p/lang/en/nid/208797

-moduł cyfrowy dwukierunkowy wejść/wyjść NI 9401, http://sine.ni.com/nips/cds/view/p/lang/en/nid/208811

-NI cDAQ 9174 do przenośnych systemów akwizycji danych, http://sine.ni.com/nips/cds/view/p/lang/en/nid/207535

-Wzmacniacz 3 kanałowy Pa 3000 http://www.vibx.pl/index.php?m=Products&a=Productinfo&pid=6&lang=en

-Komputer z oprogramowanie LabVIEW.

Nie wiem czy wszystkie te urządzenia będę musiał wykorzystać, jeżeli nie, to które?
    Jakie tensometry do tego badania wykorzystać(jaki konkretny model)?
    Ile ich mam zakupić i jak je podłączyć ze sobą i z modułami wyżej wymienionymi?
    czy jest istotne w jakiej odległości od utwierdzenia są przyklejane tensometry?
    Czy ma znaczenie do których wejść podpięte zostaną tensometry?
    Rysunek z połączeniem poszczególnych tensometrów oraz tensometrów z wyżej wymienionymi modułami byłby mi bardzo pomocny.

Załączam poniżej obrazek z moją wizją tego zdania
    Układ pomiarowy do badania naprężeń oraz przemieszczeń

Wiem, że pytania wyżej zadane mogą być dla kogoś trywialne ale dla mnie niestety nie są :cry: Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu i z góry dziękuję.
    Pozdrawiam :)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    czmiel888 napisał:

Oczywiście że tak.
    Tensometry to nie wszystko, zwróć uwagę że masz jeszcze mierzyć przemieszczenia...
  • Poziom 2  
    A w jakiej odległości te tensometry mam umieścić ? jest na to jakaś metoda ?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Na początku proponuje Ci byś rozeznał się w temacie wytrzymałości materiałów. W twojej wizji zadania-rysunek widzę, że można to uznać za czysty przypadek zginania. Im bliżej miejsca utwierdzenia tym większe naprężenie gnące.

Naprężenia, odkształcenia te możesz obliczyć teoretycznie by potem porównać z swoimi pomiarami.
    W miejscu przyklejenia tensometrów możemy obliczyć moment:
    M=F*l
    gdzie F to siła ciężkości a l to odległość od przyklejenia tensometrów do miejsca podwieszenia ciężaru.
    [Pominięty został wpływ masy własnej belki, można to uwzględnić w dokładniejszych obliczeniach].
    Następnie musisz obliczyć W-wskaźnik wytrzymałości przekroju, który jest indywidualny dla każdego przekroju w Twoim wypadku to jakiś profil zamknięty widzę, najlepiej sprawdź w katalogu producenta, oni podają takie dane.
    potem obliczasz naprężenia gnące: sigma=M/W i masz już pojęcie o wartości panujących naprężeń.

Tensometr to rezystor metaliczny czy też półprzewodnikowy. Jego rezystancja zmienia się wraz z jego odkształceniem.
    R=ro*l/S

Zatem do pomiaru odkształcenia wystarczy zwykły omomierz!!
    Ogolnie się to robi w Twoim przypadku tak:

zmiana rezystancji tensometru=k*epsilon

gdzie k to stała tensometru, każdy tensometr ma swoją własną stała.
    epsilon to względna zmiana długości tensometru.

Mając tensometr jesteś w stanie obliczyć w miejscu jego zamocowania, naprężenia, odkształcenia, momenty gnące, Ty mierzysz rezystancje tensometru i przekształcasz ją na odkształcenie a mając odkształcenie z prawa Hooka liczysz naprężenia, momenty itd.

Cytat:
    Jakie tensometry do tego badania wykorzystać(jaki konkretny model)?

Jednoosiowe. Stała tensometru dobierz do przewidywanych obciążeń.
    Cytat:
    Ile ich mam zakupić i jak je podłączyć ze sobą i z modułami wyżej wymienionymi?

Proponuje kupić 4 i połączyć je w mostek wheatstone'a. Wtedy wpływ temperatury jest skompensowany.
    Cytat:

Tak jak pisałem im dalej od obciążenia nakleisz tym większe naprężenia będziesz mierzył. Największe są w miejscu utwierdzenia.
    Cytat:
    Czy ma znaczenie do których wejść podpięte zostaną tensometry?

Tak