Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie zaworami ogrzewania przez sterownik

Adrian_GTC 14 Nov 2011 16:14 4275 10
SterControl
  • #1
    Adrian_GTC
    Level 13  
    Mam taki problem. W mieszkaniu znajduje się osiem kaloryferów i każdy z nich ma osobne przyłączenie do głównego pionu. Chciałbym zbudować system sterowania każdym kaloryferem osobno. I tu nasuwa się parę pytań.
    Pierwsze: czy zrobić to na elektrozaworach 0/1 czy na proporcjonalnych? W przypadku proporcjonalnych możliwe by było sterowanie przepływem wody grzewczej ale dochodzi problem ich sterowania - sterownik powinien posiadać minimum 8 wyjść analogowych. Dodatkowo dobrze by było, gdyby sterownik miał możliwość zarządzania przez internet (przeglądarka) i GSM oraz powiadamiania o zdarzeniach także przez mail i SMS. Mile widziane byłoby także, gdyby posiadał swoją aplikację do smatfonów (iPhone, Android). Nie są to za duże wymagania?

    Robiąc rozeznanie znalazłem SterBOX (http://www.sterbox.com.pl/). W sumie posiadałby wszystko czego potrzebuję prócz wyjść analogowych. Czy na prawdę zawory proporcjonalne są potrzebne w takim sterowaniu? Czy może istnieje jeszcze inny sposób sterowania takim ogrzewaniem? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie!
  • SterControl
  • #2
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Skromniejszą formą od sterowania analogowego jest sterowanie 3-punktowe. Osobiście odchodzę od tej wersji jak tylko mam taką możliwość ale jak sobie kolega życzy to proszę bardzo. Mam jednak nieodparte poczucie iż po analizie kosztów znaczna część wymagań zostanie obcięta wraz z budźetem przeznaczonym na sterowanie 8 kaloryferów. :cry:
    pozdrawiam
    pm001
  • SterControl
  • #3
    Marek_Pe
    Level 23  
    Też coś takiego chodziło mi po głowie kilka lat temu.....

    Znalazłem nawet zawory grzejnikowe sterowane radiowo i centralke do tego.
    Niestety moja radość trwała tylko do momentu otrzymania oferty cenowej.
    Kwota rzędu 500zł za punkt spowodowała anulowanie projektu przez mój nadzór finansowy.....

    Z pięć lat już minęło wiec może teraz jest taniej?
  • #4
    Ryszard49
    Level 38  
    Witam.
    Mam takie rozwiązanie sterowania ogrzewaniem ale wydaje mi się że takie rozwiązanie ma zasadność zastosowania tylko przy ogrzewaniu elektrycznym.
    Każde pomieszczenie to sterownik plus głowica sterowana radiowo. Pełen komfort temperaturowy we wszystkich pomieszczeniach.
    Pozdrawiam.
  • #5
    tysky
    Level 12  
    Ryszard49, jaki sterownik i jakich głowic używasz ?
  • #6
    Ryszard49
    Level 38  
    Witam.
    Instalacja ma już kilka lat i była zrealizowana na głowicach Z100 i sterownikach Euroster 2000, ale te sterowniki nie sprawdziły się ze względu ma małą rozdzielczość ustawiania temperatury oraz połączenie przewodowe z głowicą. Zamówiłem więc sterowniki radiowe . Jak rozpakuje, napiszę jakiego są typu ale wydaje mi się że będzie to Euroster bodaj 2006, głowice pozostaną te same.
    Pozdrawiam.
  • #7
    Marek_Pe
    Level 23  
    Przymierzałem się do tego

    ele jest też to

    lubto

    Mam nadzieję, że admin nie potraktuje tego jako kryptoreklamę.

    Pozdrowienia
  • #8
    Adrian_GTC
    Level 13  
    Witam kolegów, widzę, że temat się rozrasta... Cieszy mnie to bardzo :)

    Zaproponowane rozwiązania przejrzałem, jednak niestety trochę nie pasują do założonej koncepcji. Mimo wszystko dziękuję za podlinkowanie pewnych rozwiązań :)

    Co do założonej koncepcji chodziło o to, by w późniejszym terminie (wraz z przyrostem gotówki i rozrostem automatyki domowej) możliwe było spięcie wszystkiego w jeden system sterowany centralnie. Dodatkowo miała istnieć możliwość sterowania ogrzewaniem przez GSM, SMS lub dedykowane aplikacje dla smartfonów. Najbliżej tego założenia jest PocketHome podlinkowany przez Marek_Pe.

    A może zrezygnować ze sterowania płynnego zaworem na rzecz 0/1? Wtedy ilość rozwiązań wzrasta.
  • Helpful post
    #9
    Marek_Pe
    Level 23  
    Na życzenie mojego nadzoru finansowego (żona) przekalkulowałem teoretyczne oszczędności i niestety jak w większości inwestycji związanych z oszczędzaniem energii okazało się, ze inwestycja nie ma szans na zwrócenie kosztów.

    W sumie zostałem na starym układzie - zawory z głowicą termostatyczną w każdym pomieszczeniu i centralny isterownik pieca CO z programowaniem tygodniowym.

    Wieczorem piec sie odstawia praktycznie na całą noc, rano troszke pochodzi, i dopiero po pracy mamy ustawioną wyższą temperaturę.

    I to się sprawdza.

    Dodam tylko, że do takiej zabawy należy mieć piec kondensacyjny.

    Zwykły piec nie lubi takich przerw i najpierw grzeje sam siebie aby woda przekroczyła punkt rosy - i tak całe oszczędności diabli biorą.

    Dodatkowo piece żeliwne mogą w takim trybie pracy szybko ulec korozji i zniszczeniu bowiem w początkowym stadium pracy przy zimnej wodzie w obiegu wykrapla sie na piecu całkiem spora ilość wody.

    Pozdrowienia
  • Helpful post
    #10
    jazda_gazda
    Level 19  
    Ja steruje zaworami Hertza, czas otwarcia i zamknięcia wynosi 3 min i tak zrealizowałem "PWM" o fali nośnej 3 min, a wypełnienie zależne od regulatora temperatury danego pokoju.
  • #11
    Adrian_GTC
    Level 13  
    Witam wszystkich!

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi! Fakt, od założenia tematu minęło sporo czasu ale też przez ten czas sporo zdążyłem się w temacie wywiedzieć i wygląda na to, że tak jak kolega Marek_Pe napisał koszty takiej zabawy są zbyt duże. Można do takiej "zabawy" zaprzęgnąć praktycznie każdy sterownik programowalny ale koszt sterownika (rozpatrywałem serię Siemens S7-1200 jak i LOGO!) wraz z potrzebnymi wejściami / wyjściami jest zbyt duży aby taka inwestycja miała się kiedykolwiek zwrócić. Także temat można zamknąć.

    Bardzo dziękuję jeszcze raz za udzielenie się w temacie :)