Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi tanim kosztem w starszych laptopach - DIY

grzesqi 14 Lis 2011 18:06 3650 9
  • #1 14 Lis 2011 18:06
    grzesqi
    Poziom 12  

Witam

Chciałbym przedstawić prosty sposób jak wyposażyć starszego laptopa w kartę sieci bezprzewodowej.
    Można oczywiście kupić gotową usb ale zajmiemy w ten sposób cenny port USB, których w takich laptopach brakuje. Poza tym gdy często poruszamy się z laptopem, za każdym razem trzeba wpinać kartę w port co nie jest wygodne.
    Aby w jakiś sposób pozbyć się tego problemu wykorzystałem starą kartę WiFi na usb (chyba od Liveboxa) i tanią kartę PCMCIA z dwoma USB2.0, którą można nabyć na alle.ro w cenie do 30zł. Większość laptopów starszego typu ma 2 wejścia kart tego typu i tylko do takich można zastosować to rozwiązanie.
    W moim przypadku to laptop IBM T23.

Kartę PCMCIA należy rozłożyć i w blaszanej obudowie wyciąć niewielki podłużny otwór tak jak to widać na zdjęciach. Znajdujemy styki usb i podlutowujemy do nich odcinki przewodów. Całość można zabezpieczyć niedużą ilością kleju na gorąco.
    Następnie rozbieramy kartę WiFI i odlutowujemy złącze USB. Zamiast niego lutujemy bezpośrednio przewody, które "wystają" nam z karty PCMCIA pamiętając oczywiście o prawidłowym połączeniu. Kartę WiFi zabezpieczamy przed zwarciem w jakiś sposób, ja "zaspawałem" ją w grubszej folii. I mamy gotowy zestaw, który wkładamy w złącze kart PCMCIA.

Zyskujemy jeden wolny port USB i kartę WiFi. Całość doskonale mieści się w "okienku" kart PCMCIA. Zasięg wynosi tyle ile wyciąga karta usb, w moim przypadku całkowicie wystarczająco na surfowanie w internecie na nudnych wykładach :)
    Drugi port USB warto zabezpieczyć by nikt tam żadnego urządzenia nie podłączył bo spowoduje to konflikt. Ja zrobiłem to delikatnie odginając blaszaną obudowę co widać na zdjęciach.

WiFi tanim kosztem w starszych laptopach - DIY WiFi tanim kosztem w starszych laptopach - DIY WiFi tanim kosztem w starszych laptopach - DIY WiFi tanim kosztem w starszych laptopach - DIY WiFi tanim kosztem w starszych laptopach - DIY WiFi tanim kosztem w starszych laptopach - DIY

Tym sposobem kosztem około 40zł uzyskałem dodatkowy port USB i kartę WiFi, która nie wystaje z obudowy i zachowuje się tak jak wbudowana.

Nie wiem czy jestem w odpowiednim dziale, jeśli nie proszę przenieść. Bo na DIY na główną to raczej nie zasługuje :)

Pozdrawiam

grzesiek

0 9
  • #2 14 Lis 2011 19:26
    Hesar
    Poziom 18  

No cóż jakiś tam efekt osiągnąłeś, chociaż nie podoba mi się te rzeźbienie w karcie.
    Zajmujesz na stałe 1 port usb karty i drugi pcmcia tylko po to żeby upchnąć tam wifi.
    Moim zdaniem to marnotrawstwo, ale jak to wykorzystujesz to wyłącznie twoja sprawa.
    Myślę, że do przeglądania www na wykładach spokojnie wystarczyłoby użycie usb 1.1 (w które standardowo jest wyposażony ten laptop), kawałek przedłużacza i taśmy - estetyke pomijam :)
    Dodatkowo podpowiem, że ten laptop posiada 3 porty usb 1.1.
    Trzecie jest ukryte pod gumową zaślepką na klapie matrycy i figuruje jako UltraPort

Ciekaw jestem jakie transfery osiągasz przy wykorzystaniu tej karty pcmcia i kopiowaniu plików z pendrive ?

0
  • #3 14 Lis 2011 20:41
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Można kupic gotowe karty wifi na pcmcia. Bez sensu babranina i marnotrawstwo portu.

0
  • #4 14 Lis 2011 21:50
    grzesqi
    Poziom 12  

Owszem, można kupić GOTOWE. Ale niech kolega Wojtek znajdzie taką która nie będzie wystawała z PCMCIA w cenie do 40zł. Przynajmniej ja nie widziałem takich kart w takiej cenie. A zależało mi na tym żeby nie szukać za każdym razem karty i wkładać do PCMCIA wtedy gdy będę chciał korzystać z dobrodziejstw WiFi.
    Więc swój cel zrealizowałem - nie rozumiem zatem "bezsensu". Z drugiego portu PCMCIA nie będę już nigdy korzystał bo laptop dysponuje teraz już wszystkim czego potrzebuje więc kwestia marnotrawstwa portu odpada.

Celem było tanie wifi bez grzebania we wnętrznościach co jeszcze raz podkreślam.
    A odnośnie pytania Kolegi Hesar - film 700MB przez usb1.1 - czas 13min, przez usb w PCMCIA - 1min40s.

0
  • #5 29 Lis 2011 08:26
    manfred18
    Poziom 16  

Szkoda, że nie widziałem tego wcześniej, to bym swojego wyposażył ;D ale kupiłem już wystającą PCMCIA ;D Fajny patent.

0
  • #6 29 Lis 2011 13:18
    ja_z_wrocka
    Poziom 10  

niezły patent, ale szkoda pary chyba. można dołożyć jeszcze z 20plnów i kupić gotowca.

0
  • #7 29 Lis 2011 17:57
    manfred18
    Poziom 16  

wszystko fajnie, ale gotowiec jednak będzie wystawał :)

0
  • #8 29 Lis 2011 21:28
    grzesqi
    Poziom 12  

Właśnie, będzie wystawał i za każdym razem trzeba go wkładać i wyjmować niestety. A chciałem tego uniknąć więc zdecydowałem się na takie rozwiązanie.

0
  • #9 02 Gru 2011 17:01
    jurek.adam
    Poziom 43  

Moim zdaniem krytyka niesłuszna. Wygląd całkiem estetyczny, nic nie wystaje i niewielka cena modyfikacji, a to też się liczy.

0
  • #10 06 Gru 2011 18:21
    Jezzman
    Poziom 21  

Fajny bajer podoba mi się i chyba sprawię sobie coś podobnego. Bardzo Dobrze zrobione i przemyślane. Kolego wielki plus za kartę bo w niektórych laptopach się przyda i to bardzo.

0