Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł gazowy wybrać

14 Lis 2011 19:18 19093 35
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego. Szukam kotła gazowego na 80m/k nie znam się w ogóle. Wyczytałem że są z zamknietą komorą spalania i z otwartą komorą spalania oraz z zasobnikiem na ciepłą wode oraz bez zasobnika. Sprawa wygląda tak: mieszkam razem z rodzicami tyle że ja mieszkam na poddaszu a rodzice na parterze.W tej chwili mamy wspólny piec gazowy na cały dom czyli jakies 200m/k z otwarta komorą spalania i z zasobnikem na 100l. Ale najwyższy czas się usamodzielnić i zamontować swój własny piec gazowy, no i tutaj stoje nad dylematem jakie piec wybrać. W tej chwili rodzice mają Vissmana vintoped 100. A ja myślałem nad vaillantem ale nie wiem jaki. I pytanie jezeli chciałbym z otwarta komorą spalania to muszę sie podłączyć z piecem pod inny komin? Bo posiadam w domu dwa kominy, z czego ten pierwszy jest już zajety przez rodziców piec. Czy wybrać z zamkniętą komorą spalania. No i jeszcze jedno, czy piec z zasobnikiem czy bez. W tej chwili mieszkam z żoną, ale w przyszłości to na pewno się zmieni. Ja mieszkam w Wielkopolsce, czy orientuje sie ktoś jakie koszty ponosi sie za podłaczenie kolejnego pieca gazowego? oraz licznik. Chodzi mi o to, żeby nie ponosić dużych kosztów. Aha, i jaki mocny piec by musiał byc na te 80m/k, poddasze ocieplone. Proszę o opinie i porady, pozdrawiam.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kondensacyjny 2-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Do tego zestaw kominowy koncentryczny (rura spalinowa w rurze zasysającej powietrze).
    Jeżeli jest to dom jednorodzinny, a moc kotła nie przekracza 21kW to rurę spalinowo-powietrzną możesz nawet wyprowadzić poza ścianę, byle nie było zbyt blisko okien lub innych otworów wentylacyjnych. Oczywiście to jako ostateczność, gdyby nie dało się wykorzystać komina.
    Zgodnie z obecnym prawem, dom jednorodzinny to dom posiadający wydzielone co najwyżej 2 oddzielne mieszkania lub mieszkanie + lokal użytkowy.
    Polecam ACV Kombi Kompakt. Bardzo fajne, 2-funkcyjne i funkcjonalne kotły z bardzo dobrą automatyką.
  • Poziom 11  
    Witam a jaki koszt jest mniejszy z to rurą spalinową . ? A dlaczego kondensacyjny piec? Myslę że na moją powierzchni ogrzania spojonie wystarczy 20kw nawet i mniejszy. Kondensat droższy jest. A jakie mam z niego plusy?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    ja26 napisał:
    Witam a jaki koszt jest mniejszy z to rurą spalinową . ? A dlaczego kondensacyjny piec? Myslę że na moją powierzchni ogrzania spojonie wystarczy 20kw nawet i mniejszy. Kondensat droższy jest. A jakie mam z niego plusy?

Na Twoją powierzchnię to wystarczy kocioł o mocy rzędu 7-8kW.
    Moc kilkunastu kW jest w zasadzie potrzebna ze względu na przygotowanie wody użytkowej, a poza tym 14-16kW to najmniejsze kotły gazowe.

Sprecyzuj, bo nie wiem o jaki koszt pytasz.
    Dlaczego kondensacyjny?
    Dlaczego nie?
    Kotły kondensacyjne to oszczędność ok. 15% gazu.
    Oczywiście na starcie takie kotły są droższe o 500-2000zł w zależności od firmy oraz modelu kotła, ale za to komin będzie o ok. 200-250zł tańszy niż w przypadku kotła niekondensacyjnego, ponieważ przy kotle kondensacyjnym nie musimy montować zestawu kominowego odprowadzającego skropliny z komina. W przypadku kotła kondensacyjnego po prostu skropliny wędrują do kotła, a z kotła do kanalizacji. Skropliny wędrują do kotła jednocześnie czyszcząc kocioł z kurzu, owadów i innych śmieci, które dostają się do komory spalania wraz z powietrzem, a zatem nie trzeba tak często czyścić jak kotły niekondensacyjne.
    Poza tym kotły kondensacyjne pracują ciszej. Posiadają większy zakres modulacji mocy, a ponadto mogą pracować z bardzo niskimi temperaturami wody rzędu 20-30stC. W przypadku tak niskich temperatur w kotłach niekondensacyjnych dochodzi do wykraplania pary wodnej oraz rdzewienia komory kotła. Stąd też większość kotłów niekondensacyjnych ma ograniczony zakres temperatury grzewczej CO, co często eliminuje najprostsze i najefektywniejsze regulacje pogodowe. Dzięki bardzo niskim parametrom wody CO w kotłach kondensacyjnych możemy całkowicie zrezygnować z zaworów termostatycznych przy grzejnikach, a regulację temperatury w pomieszczeniach możemy oprzeć tylko i wyłącznie na regulatorze pogodowym, który jest najlepszym rodzajem regulacji, najszybciej reagującym na zmiany temperatur na dworze. W przypadku kotłów niekondensacyjnych, gdzie woda CO nie może mieć niższej temperatury jak np. 40stC będziemy zmuszeni zamontować dodatkowo zawory termostatyczne przy grzejnikach, ewentualnie regulator pokojowy.
  • Poziom 11  
    Interesuję mnie koszty typu cena pieca ,cena komina koncentrycznego .Czy mogę, muszę podłączyć się do komina za pomocą rurki czy mogę przez sciane wyjść bo od pieca do ściany mam jakieś 3metry max.Jaki piec ,zestaw koncentryczny proponujesz? Orientujesz się czy za nowe przyłącze się w gazowni coś płaci? Bo właśnie nie wiem jak zrobić bo wiadomo że muszę mieć osobny licznik ale to wtedy będzie pod licznik?Na pewno muszę mieć zgodę od kominiarza na rozbudowę ? Powiedz mi jeszcze bo namawiałem rodziców na regulator pokojowy żeby piec nagrzewał dom do ustalonej temp.i się wyłączał .Wtedy wydaje mi się że piec zużywa mnie gazu? a po za tym pod czymuję temp.Ale rodzice stwierdzili że wolą recznie regulować piec .Tylko generalnie jest tak że go wyłączą za 2-3 godziny z powrotem wyłączają wydaje mi się że to jest bez sensu.

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Czy kondensacyjny kocioł na taką małą powierzchnie zwróci koszty zakładania go? bo zwykły tradycyjny jest tańszy.
  • Poziom 11  
    Witam mam jeszcze jedno pytanie czym się różni kocioł kondensacyjny jedno funkcyjny z zasobnikiem a dwu funkcyjny z zasobnikiem.?

• Poziom 24  
    ja26 napisał:
    Witam mam jeszcze jedno pytanie czym się różni kocioł kondensacyjny jedno funkcyjny z zasobnikiem a dwu funkcyjny z zasobnikiem.?

Prawdopodobnie nazewnictwem.

Kocioł jednofunkcyjny działa wyłącznie na centralne ogrzewanie.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem/wymiennikiem c.w.u. - kocioł który przełącza się pomiędzy centralnym ogrzewaniem a grzaniem wody w zasobniku/wymienniku.

Kocioł dwufunkcyjny - kocioł grzewczy centralnego ogrzewania, który posiada wbudowany wymiennik płytowy na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Woda użytkowa jest podgrzewania na bieżąco, w momencie odkręcenia kranu.

Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem - albo ktoś taki zestaw błędnie nazwał, albo chodzi o hybrydowy zestaw, który grzeje wodę na bieżąco i dodatkowo posiada zasobnik c.w.u.(takie hybrydowe rozwiązania stosuje np. Ulrich - nazywa się to u nich Sys2x czy jakoś tak)
  • Poziom 11  
    Dziki za informacje.Zastanawiam się nad piecem immergazem z zamkiętą komorą spalania kondensacyjny z zasobnikeim.Potrzebuje piec na max 80m/k (łazienka z wanną) poddasze ocieplone.Wszyscy zachwalają kondensaty ale zastanawiam się czy to mi się kiedyś zwróci na tym moim metrażu małym? Proszę mi doradzić czy nie lepiej kupić tardycyjny piec np.immergaza z zamkniętą komorą spalania jednofunkcyjny z zasobnikiem ? Raz że piec prawie dwa razy droższy od tardycyjnego dwa że podobno mniej gazu spala?Proszę o porade

• Poziom 24  
    Kocioł kondensacyjny zużywa ŚREDNIO około 15% mniej gazu od kotła z zamkniętą komorą spalania. Czym niższe temperatury na zasilaniu (najniższe są przy ogrzewaniu płaszczyznowym: podłogowym lub ściennym), tym wyższa sprawność urządzenia kondensacyjnego (mniejsze zużycie paliwa - w tym przypadku gazu)

Jeśli masz dobrze docieplone poddasze, ściany, dobre okna i przewymiarowane grzejniki - różnica w zużyciu gazu pomiędzy kondensacyjnym a zwykłym będzie większa.

80m2 to dość mała powierzchnia, więc zwrot wyższych kosztów zakupu będzie stosunkowo długi, ale biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw - moim zdaniem warto zainwestować.

Osobiście z czystym sumieniem poleciłbym Tobie kocioł WOLF CGW 11/100. Jest to wisząca centrala kondensacyjna z wbudowanym zasobnikiem warstwowym ze stali nierdzewnej. Kocioł ten nie należy do najtańszych - ale na pewno do najlepszych, a przy tym moc będzie w zupełności wystarczająca na Twoją powierzchnię. Kocioł ma wydatek ciepłej wody użytkowej 100litrów wody o stałej temperaturze w ciągu 10 minut. Dla normalnej rodziny (4 osoby) w zupełności wystarcza. Ponadto jest wyposażony w standardzie w elektroniczną pompę obiegową (klasa energetyczna A), wymiennik pokryty warstwą polimerów i wentylator z modulowaną prędkością obrotową. Kocioł łatwy w serwisie, wyprodukowany przez Niemców, cichy, bardzo oszczędny. Do tego obowiązkowo automatyka pogodowa z funkcją sterownika pokojowego i mamy 100% zadowolenia.
    Popytaj w salonach Wolfa. Jak masz zdolności negocjacyjne to gwarantuję, że ostateczna cena nie będzie straszna.
    Brencik zakupił taki kocioł, jest w nim zakochany do tego stopnia, że nawet na domki o powierzchni 200m2 taki model proponuje :-P

Co do instalacji gazu - raczej nie obędzie się bez projektu i kierownika budowy. Niestety - takie polskie przepisy. Znajdź instalatora z uprawnieniami - powinien pomóc wszystko załatwić.
    W celu cięcia kosztów, można by zamontować podlicznik gazu, ale nie wiem czy gra jest warta świeczki. Ja bym się jednak wolał całkowicie uniezależnić.

Opinia kominiarska jest wymagana dla gazowni, jeśli chcesz mieć indywidualne podłączenie gazu i podłączyć kocioł gazowy.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odp.Jeżeli chodzi o moje poddasze to nie mam ogrzewania podłogowego ani kominka z płaszcze wodnym.Czy za serwisowania i częśći do pieców kondensacyjnych są droższe od tradycyjnych pieców.Po ilu latach może mi się zwrócić koszt ogrzewania? Zamierzam mieszkać w tym mieszkaniu jakieś 10-15lat.Co do zwrostu cen gazu to masz rację bo cały czas podnoszą.A jeżeli chodzi o różnice cenową miedzy tradycyjnym piecem a kondensacyjnym jest duża różnica cenowa.POZDRAWIAM ja zastanawiałem się nad piecem kondensacyjnym valiantem i immegrazem ?
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich zdecydowałem się na piec tradycyjny z zamknietą komorą spalania z wyjśćiem spalinowo powietrzbnym przez ściane. Wybrałem kocioł Immergasa. Montaż kotła chciałem na poddaszu tylko zastanawiam się czy kominiarz da mi pozwolenie ponieważ mam 8mk pomieszczenie i jest skośny dach w najniższym punkcie mam 140cm i tam chciałem umocować kocioł?
  • Poziom 25  
    ja26 napisał:
    Witam wszystkich zdecydowałem się na piec tradycyjny z zamknietą komorą spalania z wyjśćiem spalinowo powietrzbnym przez ściane. Wybrałem kocioł Immergasa. Montaż kotła chciałem na poddaszu tylko zastanawiam się czy kominiarz da mi pozwolenie ponieważ mam 8mk pomieszczenie i jest skośny dach w najniższym punkcie mam 140cm i tam chciałem umocować kocioł?

Czasami kominiarz może nagiąć przepisy, to też człowiek :-) a w najwyższym punkcie ile masz ?
  • Poziom 11  
    w najwyższym mam 190cm ale to wtedy bym musiał przez sufit wychodzić przez dach z rurą powietrzno spalinową.
  • Poziom 11  
    Nawracając do gazu i instalacji.Czy lepiej instalować jeszcze jeden licznik gazowy jak chce się mieć np.w jednym domku dwa piece gazowe oddzielne? Jaki jest tańszy koszt ? Ponieważ jak bym chciał kolejny licznik to muszę kupić większą skrzynkę gazową na 2 liczniki ale nie płace za licznik.A jak bym chciał pod licznik do muszę go kupić na własny koszt.Czy wie ktoś ile się płaci gazowni za podłączenie licznika? i ile bierze instalator za podłączenie gazu od skrzynki gazowej (skrzynka jest przy samym domu)do pieca gazowego to jest jakieś 15metrów?. Proszę o poradę.
  • Poziom 36  
    Uważaj czy przypadkiem drugi licznik to też nie drugi rachunek i co miesiąc 54zł frycowego za nic.
    Jeśli chcesz zakładać drugi licznik to swój w domu za rozgałęzieniem i licznikiem gazowni.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Właśnie chodzi mi o to że, w tej chwili mamy taryfę W-3 i jeżeli zamontuje pod licznik to i tak będziemy mieć taryfę W-3 i koszty przesyłu gazu itd i tak się nie zmienią.A jeżeli zamontuje licznik obok licznika głównego to będę miał osobny abonament to fakt ale i też mniejsze opłaty za przesył gazu itd.Tak mi się to wydaje jest ,jeśli nie to proszę mnie poprawić.A jeśli bym chciał pod licznik to i tak muszę złożyć wniosek do gazowni o warunki? A te pozwolenia na pod licznik ile kosztują?i gdzie to można załatwić?
  • Poziom 36  
    ja26 napisał:
    Właśnie chodzi mi o to że, w tej chwili mamy taryfę W-3 i jeżeli zamontuje pod licznik to i tak będziemy mieć taryfę W-3 i koszty przesyłu gazu itd i tak się nie zmienią.A jeżeli zamontuje licznik obok licznika głównego to będę miał osobny abonament to fakt ale i też mniejsze opłaty za przesył gazu itd.Tak mi się to wydaje jest ,jeśli nie to proszę mnie poprawić.A jeśli bym chciał pod licznik to i tak muszę złożyć wniosek do gazowni o warunki? A te pozwolenia na pod licznik ile kosztują?i gdzie to można załatwić?

Czy wynika to z totalnego lenistwa czy totalnej głupoty że nie można wziąć Taryfikatora i samodzielnie przeanalizować :?:
    Google gryzie wyłącznie dzieci neostrady i youtube-sie . :!:
  • Poziom 11  
    Jeżeli bym potrzebował taryfikatora to bym nie zaczynał tematu.Czy w taryfikatorze jest napisane ile kosztuje pozwolenie na pod licznik itd???
  • Poziom 36  
    ja26 napisał:
    Jeżeli bym potrzebował taryfikatora to bym nie zaczynał tematu.Czy w taryfikatorze jest napisane ile kosztuje pozwolenie na pod licznik itd???

Przecież wyraźnie napisałeś że chcesz mieć drugi licznik gdyż będziesz płacił taniej :!: .
    Skoro już to obliczyłeś to po co Ci podlicznik ?
  • Poziom 11  
    Czy ktoś wyjaśni mi jaką opcję wybrać z tym gazem?
  • Poziom 18  
    Weź bez zasobnika ponieważ baterie lubią to miejsce i trzeba go co najlepiej wydzień płukać dużą temperaturą. Zależy gdzie piec ma wisieć, jeśli łazienka lub kuchnia to weź z zamkniętą, jeśli jakieś pomieszczenie to moim zdaniem z otwartą, bez wentylatora.
  • Poziom 11  
    Zamierzam kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania Immergas Eolo star 24 3E do tego sterownik imergaza x810... grzejniki purmo i imergaza i do rego głowice termo HEIMEIER RTL.Kocioł ma być w łazience.Zastanawiam się czy najpierw wezwać kominiarza żeby mi dał opinie czy mogę go zamontować na poddaszu czy najpierw do gazowni po wniosek o warunki do podłączenia gazu.?i potem po mapkę?

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

• Poziom 24  
    Do vitus3k-a:
    Masz w opisie: "Piece gazowe". Zajmuj się tymi swoimi piecami dalej, ale w temacie kotłów się nie udzielaj. Twoja wiedza na ten temat pochodzi z epoki kamienia łupanego. Osoba, która proponuje kocioł z otwartą komorą spalania w XXI wieku jest niepoważna. Ponadto popracuj nad pisownią, bo Twoja wypowiedź jest trudno-zrozumiała.

Do "ja26":
    1) Jak już kolega Grzegorz wcześniej wspomniał, masz już swoje zdanie na pewne tematy, więc nie oczekuj odpowiedzi, jeśli i tak zrobisz po swojemu.
    2) Głowice RTL nie są do grzejników.
    3) WSZYSTKO zaczynasz od opinii kominiarza. Bez tego ani rusz, chyba że lubisz demontować urządzenia, lub lubisz robić "po swojemu" jak przysłowiowy "Polaczek" - nie ważne jak - ważne że jakoś działa......
    4) Naucz się słuchać, bo na większość Twoich pytań odpowiedzi już padły. Gazomierz kosztuje około 400zł. Belka do gazomierza około 100zł. Instalację gazową można wycenić dopiero gdy będzie projekt.
    PZDR

• Moderator na urlopie...
    ja26 napisał:
    Zastanawiam się czy najpierw wezwać kominiarza żeby mi dał opinie czy mogę go zamontować na poddaszu czy najpierw do gazowni po wniosek o warunki do podłączenia gazu.?i potem po mapkę?

1 instalator w celu doboru kotła
    2 kominiarz - wskazanie przewodu do odprowadzenia spalin
    3 projektant instalacji gazowej
    4 dalej Cię pokierują - ZG, wydział architektury itd
  • Poziom 11  
    Witam ponownie załatwiłem już kominiarza ,instalatora,projekt teraz czkam za odpowiedzią od gazownie.Słyszałem że gazownia nic nie bierze jeśli skrzynka gazowa jest przy budynku. Ale zapewne wszystko wyjdzie w praniu...
  • Poziom 1  
    Sorry, ale nie bardzo rozumię, dlaczego wybrałeś tak trudną drogę z drugim piecem. Czy nie prościej byłoby wstawić dwa liczniki ciepła i rozliczać się z rodzicami za gaz proporcjonalnie. Bez żadnych zgód, decyzji papierów dodatkowych kotłów i w zgodzie z rodziną.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Dokładnie.Ja mieszkam na poddaszu rodzice na dole.U mnie jest to na takiej zasadzie"poco podkręcać piec jak na dole jest wystarczająco ciepło" Więc ja mam do góry 18 stopni przez cały dzień a na dole 21.I płace po równo chociaż w domu codziennie jestem 5godzin a w weekend 20godzin. Mi to potrzebne jest żebym miał się z rodziną użerać? A tak mam swój licznik ,piec i mogę sobie swobodnie używać .
  • Poziom 9  
    Dla tych co są na początku drogi link polecam fimlm na yutube do znalezienia na hasło "jaki piec gazowy"
    Oczywiście pozostaje kwestia mocy i wielkości np. zasobnika ale to już sprawy dużo łatwiejsze gdy wie się jakie rozwiązanie ma być użyte.
    Slawek