Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie silniczkiem elektrycznym

14 Lis 2011 21:15 1212 5
 • Poziom 12  
  Witam. Szukam schematu, dzięki któremu mógłbym sterować prędkością silniczka elektrycznego. Nie chodzi mi jednak o sterowanie potencjometrem, chciałbym (oczywiście to moje marzenie) żeby silniczek startował np. przez 2 sekundy, kręcił się ze średnia prędkością przez 3 sekundy, następnie hamował i zmieniał kierunek obrotu. Oczywiście będzie robił to samoczynnie. Czy da się zrobić taki układ? Szukając nie znalazłem nic interesującego, co mógłbym wykorzystać. Czy będzie to bardzo skomplikowany układ?
 • Poziom 27  
  Pomyślałbym tu już o uC :).
 • Poziom 14  
  Tak jak kolega wyżej pisze.
  Najprościej będzie zrobić to na jakimś mikrokontrolerze (AVR,PIC,'51 - wystarczy jakiś najtańszy). Do wyjścia mikrokontrolera podłącz(przez rezystor) bazę tranzystora(zabezpieczonego diodą) NPN. Emiter tranzystora do masy. W ten sposób otrzymasz wyjście typu otwarty kolektor , czyli zwierające do masy.
 • Poziom 15  
  Jak chcesz zmieniać kierunek obrotów to poczytaj o mostku H.
 • Poziom 15  
  Mostek H , 4017 i 555, zrobić to można w godzinkę na płytce uniwersalnej ale jak widać teraz to nawet do migającej diody wszyscy by pchali uC... W głowie się to nie mieści ...
 • Poziom 27  
  Ale kolega chciał by przez x czasu silnik kręcił się z y prędkością, a później przyśpieszył i zmienił kiedrunek obortów... Dlatego też pomysłałem o uC.