Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze kolumn do wzmacniacza

PetePoznan88 14 Lis 2011 22:05 2523 22
  • #1 14 Lis 2011 22:05
    PetePoznan88
    Poziom 10  

Witam potrzebuję pomocy w doborze kolumn podłogowych.

Wzmacniacz to Rotel RC-970BX + Parasound D/AS 1000II

Rozważałem różne używane kolumny typu Infinity, B&W, Klipsch, a także między innymi nowe STX FX 200...

Muzyka jakiej słucham jest bardzo różnorodna od lekkiego POPu przez rap muzyke klubową aż po mocny rock...

Ograniczeniem są finanse, chciałbym się zamknąć w kwocie 1-2 tys. zł
    Ceny Infinity w Polsce poza sporadycznymi okazjami to nawet 3-4 x wartość rynkowa, gdybym dysponował transportem z niemiec pewnie już stałyby u mnie jakieś kappy 7 z ceną poniżej 1000zł, ale tak muszę szukać jakiejś alternatywy. Dlatego proszę o propozycje kolumn które są do dostania w Polsce i to za uczciwą cene.

0 22
  • #3 16 Lis 2011 02:10
    PetePoznan88
    Poziom 10  

Jaka cena tego DM640i?
    Widziałeś u kogoś na sprzedaż?

Dodano po 5 [godziny] 38 [minuty]:

jakieś inne propozycje??

Dodam tylko, że póki co będą stały w pokoju 12 m kw i zależy mi na bardzo nisko schodzącym basie.

0
  • #4 16 Lis 2011 11:41
    Herethic
    Poziom 28  

PetePoznan88 napisał:
    póki co będą stały w pokoju 12 m kw i zależy mi na bardzo nisko schodzącym basie.
    Ludzie, co wy wszyscy macie z tym "niskoschodzącym" basem :?: Masz 12m2, czyli około 3x4m...
    Po uwzględnieniu wielkości kolumny i kanapy na której usiądziesz, masz, a raczej Twoje
    głośniki mają do dyspozycji zaledwie 2-3 metry przestrzeni :!:

Łopatologicznie: podziel sobie 340/x=3... I spójrz na X.
    340 - to prędkość dźwięku w powietrzy(V=340/m/s), x - to częstotliwość fali w Hz, a 3 - to ilość metrów którą ma ta fala dźwiękowa u Ciebie do dyspozycji

Po prostu:: Nie ma takiej opcji. Zmień pokój na większy, a wówczas pomyśl
    o niskoschodzącym" basie. Inaczej będziesz miał "kaszankę", czyli "zadusisz" kolumny.

Te B&W DM640i, które polecił Ci Dani66, brałbym w ciemno, ale do 25-35 metrów.
    Zwróć uwagę, że wcale nie są "ekstremalnie nisko" strojone. -6dB przy 35Hz do 30kHz, to zdrowy rozsadek i tyle.
    Ile mogą kosztować? Myślę, że około 1500zł. Zależnie od stanu.
    Używany sprzęt nie jest drogi...

Tu masz kilka propozycji:
    http://www.hi-fi.com.pl/ranking.pdf
    Strony 1-7. Przetraw, rozważ i poszukaj używek, lub ich starszych "odpowiedników".

Z tych kolumn, które znam, szczerze polecam fronty Tonsil Siesta.
    Nie wiem jak grają pod Rotel-em, ale warto sprawdzić.
    Basu powinno Ci wystarczyć nie tylko w 12 metrach, ale również w 20-tu,
    Choć jest on "zdecydowany" i nieco (bez przesady) wysoki, a nie "ekstremalnie" niski i "poduszkowy".
    Taki, jaki powinien być w Rock-u.

Pozdrawiam

0
  • #5 16 Lis 2011 14:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Herethic napisał:
    Dobre kolumny, lecz nie do 12 metrów. Siesty grają dobrze, ale w pomieszczeniach powyżej 20 metrów.
    W tak małym pomieszczeniu, niestety zawsze będzie występował problem z basem. Tak jak pisał Kolega Herethic, oblicz sobie długość fali o częstotliwości 30 Hz, a potem popatrz na metraż pomieszczenia. Nie masz szans na nisko schodzący bas.
    Może lepiej pomyśl o monitorach ? Myślę, że przyzwoite monitory, będą najlepszym rozwiązaniem, do Twojego pokoju. Ewentualnie Pylon Pearl, chociaż nie wiem jak spisują się w pomieszczeniach <15 m^2. Siesty, do tego pomieszczenia, to przerost formy nad treścią.

0
  • #6 16 Lis 2011 15:27
    benek161
    Poziom 21  

telecaster1951 napisał:
    Herethic napisał:
    Dobre kolumny, lecz nie do 12 metrów. Siesty grają dobrze, ale w pomieszczeniach powyżej 20 metrów.
    W tak małym pomieszczeniu, niestety zawsze będzie występował problem z basem. Tak jak pisał Kolega Herethic, oblicz sobie długość fali o częstotliwości 30 Hz, a potem popatrz na metraż pomieszczenia. Nie masz szans na nisko schodzący bas.
    Może lepiej pomyśl o monitorach ? Myślę, że przyzwoite monitory, będą najlepszym rozwiązaniem, do Twojego pokoju. Ewentualnie Pylon Pearl, chociaż nie wiem jak spisują się w pomieszczeniach <15 m^2. Siesty, do tego pomieszczenia, to przerost formy nad treścią.

Monitory Siesta będą w sam raz. Pylony były wystawiane na audioshow, za 890zł (mówię tu o monitorach których też można było posłuchać) jest na prawdę dobrze

0
  • #7 16 Lis 2011 18:20
    Herethic
    Poziom 28  

PetePoznan88 napisał:
    póki co będą stały w pokoju 12 m kw
    Założyłem więc, że masz również nieco większe, docelowe pomieszczenie. Wspomniałem o 20-tu metrach.
    Może być trochę więcej - poradzą sobie bez problemu.
    Jeśli to "póki co" ma znaczenie "długoterminowe", fronty Siesta to będzie rzeczywiście
    "przerost formy nad treścią". Monitory wystarczą w zupełności.
    Czy akurat Siesty/Pylon Pearl?
    To już zależy od Ciebie.

Proponowałbym uwzględnić je na "liście odsłuchowej"...
    ... i podkreślić... :D

Pozdrawiam

0
  • #8 17 Lis 2011 19:02
    Dani66
    Poziom 30  

Kolega Herethic trochę kręci widzę. Autor nie napisał najpierw o metrażu więc poleciłem B&W. Dopiero później się okazało, że metraż to tylko 12m^2 i rzeczywiście lepiej wypadną monitory w takim pomieszczeniu, ale autor nie pisał, że metraż będzie większy, bo przeprowadzać się chyba zamiaru nie ma.
    Co do B&W popatrz: http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-bw-dm640i-i1827498983.html i nie kosztują 1500zł, bo skoro autor pytał w kowice do 1000zł to nie polecałbym takich za 1500zł.
    Wracając do tematu poszukaj B&W 685, Dali Zensor 1, Wharfedale EVO 2, Triangle Titus ES (są na allegro jako powystawowe i są to bardzo dobre kolumny).

0
  • #9 17 Lis 2011 21:31
    PetePoznan88
    Poziom 10  

te B&W fajne, ale białe - chyba malowane + tylni bas reflex ;)
    Reszte którą poleciłeś pooglądam ;)
    Dzięki!

0
  • #10 17 Lis 2011 21:54
    Dani66
    Poziom 30  

DM604i to naprawdę dobre kolumny i możesz się za nimi porozglądać, ale do Twojego pokoju będą za duże. Do 12m^2 lepiej cos z tych monitorów, które wymieniłem.

0
  • #11 18 Lis 2011 10:05
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli rozważasz zakup FX200 to pomyśl też nad mx140. Powinny "zagrać" w Twoim pomieszczeniu i w moim odczuciu są dużo lepsze od pylon pearl. Głośniki użyte do produkcji:
    GDN 17/40 + GDWK 10/80 kontra AWX stx'a.

0
  • #12 18 Lis 2011 11:15
    benek161
    Poziom 21  

Porównując bezpośrednio pylony pearl (GDWK 10/80/26) oraz saphire (kopułka AWX) stwierdzam że jednak mi się bardziej podobały tonsile. Dlaczego? Ano dlatego że kopułka AWX strasznie kuła po uszach, jest szczegółowa ale ostra i taka jakaś płaska. Nimo że Tonsil też nie zachwycał (czasami zaszeleścił, sypnął piachem) to grał zdecydowanie kulturalniej, łagodniej i stonowano. Ale i tak najlepsze były konstrukcje na wstęgowym Etonie z 3. piętra sobieskiego :)

0
  • #13 18 Lis 2011 12:46
    przemo-lukas

benek161, a skąd pomysł, że tam grał AWX? Bo tak wyglądał? ;)
    Powiedzmy, że tam był głośnik wykonany na zamówienie Pylona. Tak mówił Pan, który je prezentował.
    Z Mińska do Józefowa masz "rzut beretem". Zadzwoń i zapytaj czy mają wygrzaną konstrukcję z wysoko-tonowym AWX. Sam się "nausznie" przekonaj, czy "kuje po uszach". ;)

0
  • #14 18 Lis 2011 13:33
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    benek161, a skąd pomysł, że tam grał AWX? Bo tak wyglądał? Wink

I owszem, z tego co opowiadał ten Pan jest bardzo podobna (jeśli nie identyczna) w wykonaniu.
    Cytat:
    Z Mińska do Józefowa masz "rzut beretem". Zadzwoń i zapytaj czy mają wygrzaną konstrukcję z wysoko-tonowym AWX. Sam się "nausznie" przekonaj, czy "kuje po uszach". Wink

U STX-a byłem 3 albo 4 razy (w tym 2 razy z reklamacją) + raz w połowie drogi musiałem się zawrócić (jednak sie okazało że nie ma dla mnie zamówionych dużo wcześniej GDN AWXów...). Ogólnie średnie traktowanie klienta ale no cóż... Słyszałem kolumny na GDWK AWX. Nie lubię porównywać coś niebezpośrednio ale wg mnie kopułka w szafirkach grała tak samo jak w kolumnach z AWXem.

0
  • #15 18 Lis 2011 14:05
    przemo-lukas

A ja ci zaręczam, że są to dwa zupełnie inne przetworniki (w pylonach jest "specjalnie zaprojektowany"). Jeśli nie słyszysz różnicy to jesteś szczęściarzem/pechowcem (niepotrzebne skreślić). Jeśli wierzysz w to, co mówili Panowie na AS, to do tego jesteś łatwowierny. ;)
    Moja rada: kieruj się słuchem i tym co podpowiada rozum, a nie wzrokiem. ;)
    Po za tym AS było wystawą i:
    1. nie było komfortowych warunków do odsłuchu,
    2. większość odsłuchiwanego materiału nie dawała pełnego rozeznania jeśli chodzi o możliwości sprzętu,
    3. wystawcy chcieli siebie "przekrzyczeć", było jak na mój gust, za głośno.

0
  • #16 18 Lis 2011 14:16
    dolphin123
    Poziom 21  

benek161 przyjrzyj się dokładnie kopułce w pylonie. :) Mogę Ci przesłać zdjęcie jak wygląda dokładnie AWX. Front jest ten sam, ale kopułka nie jest typowym AWXem, który można zamówić na stronie.

0
  • #17 18 Lis 2011 14:52
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    A ja ci zaręczam, że są to dwa zupełnie inne przetworniki (w pylonach jest "specjalnie zaprojektowany"). Jeśli nie słyszysz różnicy to jesteś szczęściarzem/pechowcem (niepotrzebne skreślić).

Nie będę się sprzeczał gdyż AWX słuchałem jakiś czas temu a te pylony niecały tydzień temu.
    Zresztą nie rób ze mnie takiego laika, potrafię odróżnić 2 głośniki ;)
    Cytat:
    3. wystawcy chcieli siebie "przekrzyczeć", było jak na mój gust, za głośno.

Niestety, ciężko się nie zgodzić :cry:
    Cytat:
    benek161 przyjrzyj się dokładnie kopułce w pylonie. Smile Mogę Ci przesłać zdjęcie jak wygląda dokładnie AWX. Front jest ten sam, ale kopułka nie jest typowym AWXem, który można zamówić na stronie.

Wierzę na słowo :D

0
  • #18 18 Lis 2011 15:38
    przemo-lukas

benek161 napisał:

...Zresztą nie rób ze mnie takiego laika, potrafię odróżnić 2 głośniki...

Nie miałem takiego zamiaru. Po prostu z wyglądu faktycznie oba głośniki są podobne. Nie wygrzany AWX (jak większość głośników wysoko-tonowych) nie brzmi najlepiej, więc sądziłem, że stąd wzięła się twoja opinia i porównanie do głośnika w konstrukcji Pylon.

0
  • #19 18 Lis 2011 15:52
    benek161
    Poziom 21  

Spoko ;) Ogólnie w tych szafirkach góra i średnica mi nie przypadał do gustu ale dół był całkiem, całkiem. Przypomniało mi się jak pewien Pan po odsłuchu nie mógł uwierzyć że te głośniki pochodzą od STXa ("bo to badziewie, nie może tak grać" itp) Ogólnie uważam że firma ma szansę zaistnieć szerzej na rynku, zwłaszcza sprzedając zestawy typu pearl po atrakcyjnych cenach a nie jak tonsil strzelać sobie w stopy i sprzedawać pulse po 2600zł

0
  • #20 18 Lis 2011 15:57
    Herethic
    Poziom 28  

benek161 napisał:
    U STX-a byłem 3 albo 4 razy (w tym 2 razy z reklamacją)
    Osobiście tego właśnie obawiałbym się w przypadku produktów Stx. Parametry "na papierze" to nie wszystko.
    Firma zapracowała sobie na nieciekawą opinię. Ale to tylko ostrożność, a nie opinia podparta doświadczeniem.

przemo-lukas, dolphin123, benek161, zamiast się kłócić, może wypowiecie się np. w tej kwestii?
    http://www.audiostereo.pl/monitory-seas-er18rnx-27tbfcg_46710.html
    Taaa... pewnie znowu "przerost formy nad treścią"...

Co z Wami? Gdzie propozycje DIY? Jaja wam urwało, czy co?
    Podobno: "kolumny ze sklepu grają w 50 procentach tak dobrze, jak jest w rzeczywistości, drugie 50 procent to opinia nabywcy.
    DIY grają aż w 99 procentach tak dobrze, jak uważa ich wykonawca...:wink:

PetePoznan88, określ w jakim pomieszczeniu docelowym ma "to coś grać", a "póki co" ... może warto, żebyś uwzględnił też te... 99%? :wink:

Spadam. Miłej dyskusji. :wink:
    ----------------------------
    Dani 66...Nie pisz co myślisz...Myśl, co piszesz... (jestem do dyspozycji na PW. Nie zaśmiecajmy forum).

0
  • #21 18 Lis 2011 16:07
    benek161
    Poziom 21  

Herethic napisał:

przemo-lukas, dolphin123, benek161, zamiast się kłócić, może wypowiecie się np. w tej kwestii?
    http://www.audiostereo.pl/monitory-seas-er18rnx-27tbfcg_46710.html
    Taaa... pewnie znowu "przerost formy nad treścią"...

My się nie kłócimy, tylko wymieniamy poglądy ;) Co do linka, cóż tu dużo mówić, dobre monitory a w dodatku robiąc je, autor zmieści się w zakładanym budżecie. I nie będzie to żaden przerost formy nad treścią :D

0
  • #22 18 Lis 2011 16:17
    przemo-lukas

benek161 napisał:

My się nie kłócimy, tylko wymieniamy poglądy.

I spostrzeżenia. Amen.

benek161 napisał:
    Co do linka, cóż tu dużo mówić, dobre monitory a w dodatku robiąc je, autor zmieści się w zakładanym budżecie. I nie będzie to żaden przerost formy nad treścią.

Choć można lepiej. ;)

benek161 nie mieszajmy produktów Pylona (pearl) z wyrobami STX'a.

Herethic wiesz, że całym sercem jestem za konstrukcjami DIY, więc imputowanie mi niezamierzonej i nagłej amputacji cojones jest nie na miejscu. ;)

No i może nadszedł czas na wypowiadanie się na temat: "co słyszałem" i "co pomierzyłem" a nie "co mi się".

Jeśli autor tematu wyrazi chęć własnoręcznie wykonać zestaw głośnikowy, to chętnie pomożemy. Ale to już w innym dziale i temacie. ;)

0
  • #23 20 Lis 2011 00:16
    lklukasz
    Poziom 12  

W pylonie na 100% nie siedzi AWX. Przecież to widać na pierwszy rzut oka/ucha. Chociaż front może mylić. Ale to już było zagranie z pełną premedytacją.
    A i nie góra i środek była tam problemem a właśnie bas. Dźwięk z przetwornika niskotonowego nie pokazał się z najlepszej strony.
    Ale czego by tu nie mówić ten zestaw pokazał się z lepszej strony niż część więcej kosztujących kolumn.

0