Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Listwa zasilająca typu master-slave sterowana triakiem

14 Nov 2011 23:04 2742 1
 • Level 10  
  Witam.

  Chciałem sobie zrobić listwę zasilającą typu master-slave, która po wyłączeniu komputera (master) wyłączyłaby wszystkie urządzenia peryferyjne (slave), jak drukarka, router, itp.

  Listwę wykonałem wg wzorując się tym artykułem.

  Listwa zasilająca typu master-slave sterowana triakiem

  Przy pierwszych próbach listwa nawet działała i po podpięciu pod Master np lutownicy, triak wchodził w stan przewodzenia i dawał napięcie na gniazdka Slave. Problem pojawił się po podpięciu pod Master zasilacza ATX (z małym obciążeniem). Od tej pory triak przewodził cały czas - nawet po całkowitym odłączeniu zasilacza.

  Przy próbie z drugim triakiem sytuacja wyglądała identycznie.

  I teraz się tak zastanawiam - triaki wymagają jakiegoś specjalnego traktowania przy podłączaniu przetwornic impulsowych (zasilacz ATX)? Na identycznym schemacie były przed laty montowane układy włączające automatycznie TV po włączeniu odtwarzacza Video i przez lata potrafiły pracować bezawaryjnie, dlatego obstawiam, że źródłem problemu jest ta nieszczęsna przetwornica...

  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Level 33  
  Nie prościej i bezpieczniej będzie zastosować układ optotriak+triak? Izolacja galwaniczna byłaby w tym przypadku bardzo wskazana. Popatrz na układ np. MOC3041 str. 4. Zasilanie z linii +5V, rezystor 270Ω w szeregu z diodą i będzie działało.