Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

klawiatura w philips freevents

15 Lis 2011 11:26 991 1
  • Poziom 1  
    Witam,
    otóż dostałem do naprawy laptop philips freevents w którym klawiatura nie do końca działała, mianowicie tylko część z klawiszy. najpierw założyłem, że coś jest nie tak z taśmą sygnałową w klawiaturze, cześć ścieżek odpowiedzialnych za niedziałające klawisze jest przerwana itd., więc zamówiłem nową klawiaturę (mówie konkretnie o modelu 12n5800 j12s). jak się okazało, w nowej klawiaturze też nie działała część klawiszy, za to zupełnie inna niż w poprzedniej. jak rozmawiałem z kolesiem ze sklepu gdzie kupowałem klawiaturę to stwierdził że coś musi być nie tak z kontrolerem klawiatury w laptopie, chociaż cały czas mam nadzieje że dostałem wadliwą klawiaturę od niego, tym bardziej że gdyby kontroler był wadliwy to by zewnętrzna klawiatura na usb ponoć też nie działała a żadnych problemów z nią nie mam...
    tak więc rodzi się pytanie: w jaki sposób sprawdzić czy ta klawiatura jest napewno sprawna i czy taśma nie ma żadnych wewnętrznych uszkodzeń bez podłączania jej do laptopa ? ew. czy macie może jakieś schematy z oznaczonymi wyprowadzeniami taśmy do tej klawiatury? no i gdzie ogólnie waszym zdaniem tkwi usterka?
    z góry dzięki za odpowiedź ;]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    jonaev napisał:
    gdyby kontroler był wadliwy to by zewnętrzna klawiatura na usb ponoć też nie działała a żadnych problemów z nią nie mam
    Kolega jest w błędzie - klawiatura wewnętrzna to klawiatura matrycowa i zarządza nią KBC (kontroler klawiatury).
    Klawiatura USB zaś jest zarządzana przez kontroler USB, a ściślej - przez most południowy.
    Zatem obie klawiatury to całkiem osobne urządzenia, nie mające nic wspólnego ze sobą.

jonaev napisał:
    czy macie może jakieś schematy z oznaczonymi wyprowadzeniami taśmy do tej klawiatury?
    Do tego potrzebujemy oznaczenie kodowe płyty głównej.

jonaev napisał:
    w jaki sposób sprawdzić czy ta klawiatura jest napewno sprawna i czy taśma nie ma żadnych wewnętrznych uszkodzeń bez podłączania jej do laptopa ?
    Teoretycznie nie ma takiej możliwości, bo trzeba by znać rozkład połączeń każdego klawisza. W praktyce zaś oznacza to rozłożenie klawiatury na czynniki pierwsze.